پروژه های آردوینو مدارهای الکترونیک

آموزش راه‌اندازی ماژول فرستنده گیرنده مادون قرمز TCRT5000

آموزش راه‌اندازی ماژول فرستنده گیرنده مادون قرمز TCRT5000 آردوینو Arduino - دیجی اسپارک
نوشته شده توسط علیرضا قربانی

به نام خدا . دراین پست قصد داریم به آموزش راه‌اندازی ماژول فرستنده گیرنده مادون قرمز TRCT5000 بپردازیم. با مرجع تخصصی آردوینو ، دیجی‌اسپارک همراه باشید.

 

مادون قرمز ( IR ( infrared چیست؟

امواج فروسرخ یا مادون قرمز نوعی از امواج الکترومغناطیسی هستند که بعد از برخورد با جسم موجب گرم شدن آن می‌شود. این امواج دسته‌ای از پرتوهای نامرئی خورشید هستند. به همین سبب وقتی در مقابل نور خورشید قرار می‌گیریم احساس گرما می‌کنیم. این امواج دارای طول موج بیش تر از امواج مرئی و بسامد (فرکانس) کمتر از آن‌ها هستند. به همین دلیل در نمودار طیف الکترومغناطیس بعد از امواج مرئی قرار دارد. این امواج در نمودار بعد از رنگ قرمز در امواج مرئی، که کم‌ترین شکست را نسبت به بقیهٔ رنگ‌ها دارد قرار می‌گیرد. به همین سبب به آن‌ها امواج فروسرخ یا مادون قرمز می‌گویند.

کاربرد‌های امواج مادون قرمز

از این امواج در بسیاری ار ریموت‌های تلویزیون ها ، در تلفن همراه برای تبادل اطلاعات مانند عکس و فیلم ، در فیزیوتراپی جهت درمان بسیاری از بیماریها و کنترل درد ، ابزار‌های دید در شب بسیار از تجهیزات الکترونیکی و رباتیکی کاربرد دارد .

 

سنسورهای مادون قرمز

سنسور‌هایی که از امواج مادون قرمز برای برای تشخیص رنگ ، تشخیص آتش ، تشخیص نور ، گرما و …. از آنها استفاده می‌شود.گیرنده‌های IR نوعی دیود هستند که مقاوت آن‌ها با میزان اشعه مادون قرمز تغییر می‌کند به این صورت که در هنگام دریافت اشعه مادون قرمز ، مقاومت آن‌ها افزایش یافته و لتاژ خروجی کمتری ایجاد می‌کنند و بلعکس. نور مادون قرمز در مقابل اشیای سفید دارای بازتاب بیشتر و در مقایل اشیا کدر دارای بازتاب کمتری می‌باشند .

آموزش راه‌اندازی ماژول فرستنده گیرنده مادون قرمز TCRT5000

مقدار جذب نور در اشیای کدر و شفاف

 

برای استفاده از گیرنده‌های مادون قرمز ، باید آن‌ها را به صورت بایاس معکوس درایو کرد. همانند تصویر زیر :

آمورش راه اندازی ماژول فرستنده گیرنده ماددون قرمز tcrt5000

طریقه درایو کردن فرستنده گیرنده مادون قرمز

 

سخت افزار مورد نیاز

Arduino Uno

ماژول فرستنده گیرنده مادون قرمز TCRT5000 

۲ عدد LED

 

 

ماژول فرستنده گیرنده مادون قرمز TCRT5000

ماژول TCRT5000 دارای یک عدد فرستنده گیرنده مادون قرمز  TCRT5000 می‌باشد . در این ماژول از یک عدد آی سی lm393 به عنوان Comprator (  وسیله‌ای است که دو ولتاژ یا جریان الکتریکی را با هم مقایسه می‌کند و خروجی خود را مطابق با اینکه کدامیک بیشتر است تغییر می‌دهد. از مقایسه‌کننده آنالوگ در مداراتی مانند مبدل سیگنال‌های آنالوگ به دیجیتال استفاده می‌شود. ). ولتاژ کاری این سنسور ۳٫۳ ولت تا ۵ ولت می‌باشد و دارای یک عدد خروجی دیجیتال و یک عدد خروجی آنالوگ می‌باشد.

 

اتصالات مدار

Vcc به ۳٫۳ تا ۵ ولت DC

GND به زمین مدار

D0 به پین شماره ۲ آردوینو

A0 به پین آنالووگ A0 آردوینو

یک عددLED به پین شماره ۸  و یک عدد به پین شماره ۳

 

برنامه

برنامه این گونه عمل می‌کند که وقتی جسمی در محدودهاندازه گیری سنسور قرار گرفت LED متصل به شماره ۸ تغییر می‌کند و با نزدیک و دور کردن شی از ماژول ، شدت نور LED شماره ۳ تغییر می‌کند.

 

در ادامه به ویدیوی زیر توجه کنید.

 

[advanced_iframe securitykey=”e3ac59a02708b32a0e36dd27eecce7b410abc919″ src=”http://www.aparat.com/video/video/embed/videohash/IfXGm/vt/frame” allowFullScreen=”true” webkitallowfullscreen=”true” mozallowfullscreen=”true” height=”360″ width=”640″]

درباره نویسنده

علیرضا قربانی

علیرضا قربانی هستم دانشجوی مهندسی پزشکی. چیزهای خیلی زیادی رو در دنیا دوست دارم. یک گیک هستم و یشه گفت یک هکر. نه به معنی دزدی پسورد و ایمیل مردم. به معنی عشق به دونستن و عشق به تحقیق درباره خیلی از چیزهایی که می بینم و می‌شنوم. اگر بخوام علاقه‌مندی‌ درجه یکم رو نام ببرم میتونم بگم برنامه نویسی و بعد از اون امبدد سیستم ها.

دیدگاهتان را بنویسید