آردوینو آموزش آردوینو پروژه های آردوینو کیت آردوینو

آموزش ماژول تشخیص شعله Flame Sensor از پکیج ۳۷ سنسور آردوینو

Arduino-Sensor-Kit-Flame-Module-digispark
نوشته شده توسط پریسا پوربلورچیان

سنسورها در هوشمند سازی و ارتباط ماشین به ماشین بسیار اهمیت دارند. برای سنجش پارامترهای مختلف فیزیکی سنسورهای پرکاربردی ساخته‌ شده‌اند. در این آموزش با استفاده از سنسور گیرنده مادون قرمز IR شیوه ساخت آشکار ساز شعله آتش را بررسی می‌کنیم. شعله آتش امواج نورانی در طیف مختلفی تولید می‌کند. اینکه شعله مربوط به چه موادی باشد، این طیف و رنگ شعله آتش متفاوت می‌باشد. یکی از روش‌ها برای تشخیص شعله، سنجش میزان طیف مادون قرمز است. در این روش سنسور گیرنده امواج مادون قرمز باید مستقیما نور دریافتی از شعله آتش را دریافت کند. در ادامه آموزش ماژول تشخیص شعله با مرجع تخصصی آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 

ماژول تشخیص شعله Flame Sensor

آشکار ساز شعله توسط اشعه مادون قرمز اینفرارد که در ماژول تشخیص شعله Flame sensor قرار گرفته است ،در محدوده ۷۶۰ تا ۱۱۰۰ نانومتر عمل می‌کند. در واقع شعله آتش دارای فرکانس‌های نوری مختلفی است. در ساختار ماژول تشخیص شعله از تراشه LM393 استفاده شده است. توسط این تراشه ولتاژ آفست مدار کاهش یافته و پارامتر ها را به برد میکرو ارسال خواهد کرد. بر روی ماژول تشخیص شعله یک مولتی ترن قرار گرفته است. با تنظیم حساسیت ماژول توسط مولتی ترن خروجی آنالوگ ماژول تغییر خواهد کرد. ماژول تشخیص شعله Flame sensor دارای ۴ پایه به ترتیب DO , GND , VCC , AO می‌باشد. پایه DO پایه دیجیتال ماژول تشخیص شعله و پایه AO پایه آنالوگ ماژول تشخیص شعله می‌باشد.

 

هدف آموزش ماژول تشخیص شعله

با استفاده از ماژول تشخیص شعله Flame sensor مادون قرمز و ماژول ال ای دی RGB SMD با تحریک سنسور تغییرات خروجی را مشاهده خواهیم کرد. با تحریک سنسور و ایجاد شعله در برابر آن، ماژول تشخیص شعله Flame sensor توسط سنسور گیرنده مادون قرمز که بر روی برد تعبیه شده است، مقادیر خروجی را خوانده و در سریال مانیتور نمایش می‌دهد. در ادامه به بررسی اتصالات و وسایل مورد نیاز خواهیم پرداخت.

 

ماژول LED RGB SMD

ماژول SMD Color دارای یک ال ای دی سه رنگ RGB با چهار پایه جهت کنترل رنگ و تولید رنگ‌های متفاوت می‌باشد. ال ای دی RGB از سه رنگ RED,BLUE,GREEN تشکیل شده است که از ترکیب این سه رنگ می‌تواند بیش از ۱۶ میلیون رنگ را تولید کند. سه رنگ آبی ،قرمز، سبز ۸ بیتی می‌باشند که دارای مقادیر عدد صحیح ۰ تا ۲۵۵ هستند. به عنوان مثال با ترکیب این سه رنگ ۲۵۶*۲۵۶*۲۵۶ =۱۶۷۷۷۲۱۶ رنگ تولید خواهد شد.

 

وسایل مورد نیاز:

  آموزش ماژول تشخیص شعله Flame Sensor از پکیج 37 سنسور آردوینو دیجی اسپارک

اتصالات ماژول تشخیص شعله

در این آموزش از پایه های آنالوگ آردوینو به عنوان تغذیه و ورودی و خروجی ماژول تشخیص شعله مادون قرمزFlame sensor استفاده می‌کنیم. به این صورت که با تعریف پایه A0 آردوینو به عنوان پین آنالوگ AO سنسور تشخیص شعله، پایه A1 به عنوان پین دیجیتال DO سنسور تشخیص شعله، پایه A2 به عنوان پین GND سنسور تشخیص شعله،پایه A3 به عنوان تغذیه ۵ ولت سنسور تشخیص شعله اتصالات ماژول را برقرار می‌کنیم.
  • پایه آنالوگ (AO) ماژول تشخیص شعله flame sensor را به پایه A0 آنالوگ آردوینو اتصال دهید.
  • پایه دیجیتال (DO) ماژول تشخیص شعله flame sensor را به پایه A1 آنالوگ آردوینو اتصال دهید.
  • پایه GND ماژول تشخیص شعله Flame sensor را به پایه A2 آنالوگ آردوینو اتصال دهید.
  • پایه VCC ماژول تشخیص شعله Flame sensor را به پایه A3 آنالوگ آردوینو اتصال دهید.
  • پایه GND ماژول ال ای دی RGB SMD را به پایه GND آردوینو اتصال دهید.
  • پایه G ماژول ال ای دی RGB SMD را به پایه ۱۳ آردوینو اتصال دهید.

 

کد آموزش ماژول تشخیص شعله مادون قرمز

کد را در نرم افزار آردوینو کپی کنید. همانطور که در اتصالات و کدها توضیح داده شده است، پایه های ماژول شعله Flame sensor را باید به ترتیب به پایه های A0 تا A3 اتصال دهید. حال کامپابل کنید. در ابتدا زمانی که سنسور تحریک نشده است; سنسور شعله پارامتر ثابتی را ارسال می‌کند که در سریال مانتیور می‌توانید مشاهده کنید. حال با نزدیک کردن شعله – حرارت به سنسور، ماژول ال ای  دی RGB LED روشن شده و  سنسور مقادیر را از پایه دیجیتال خوانده و سپس دیتای سنسور که بین ۹۲۰ تا ۹۵۰ تغییر خواهد کرد، ارسال می‌کند.

با هر بار نزدیک کردن شعله به سنسور تشخیص شعله Flame sensor، ماژول ال ای دی LED RGB روشن شده و پارامتر ارسالی تغییر خواهد کرد.

آموزش ماژول تشخیص شعله Flame Sensor از پکیج 37 سنسور آردوینو- دیجی اسپارک

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد.

 

پروژه:

اخیرا تصمیم گرفته‌ایم برای تعامل بیشتر با شما کاربران و ایجاد موقعیتی در راستای رقابت دانش کاربران، در انتهای هر آموزش یک پروژه تعریف می‌کنیم. به اولین کاربری که به پروژه تعریف شده پاسخ صحیح بدهد، بن خرید به ارزش ۳۰ هزار تومان از فروشگاه دانشجو کیت ارایه خواهد شد. پروژه: فرض کنید که سنسور تشخیص شعله روی شافت یک سروو موتور قرار گرفته است. سروو موتور باید در محدوده ۱۸۰ درجه مداوم جابجا شود و هر جایی که شعله را شناسایی کرد، در همان حالت یک حرکت چند درجه‌ای جهت نمایش شناسایی منطقه انجام دهد. سپس در سریال مانیتور پیغام Fire Detected را نمایش دهد.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

درباره نویسنده

پریسا پوربلورچیان

تولید کننده محتوا / کارشناس IOT

زندگی یعنی پژوهش و فهمیدن چیزی جدید

تلاشم بر این است تجربیاتم در زمینه IOT‌ را به بهترین شکل با شما در میان بگذارم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲۶ دیدگاه