اینترنت اشیا IOT اینترنت اشیاء عملی بررسی محصول ترفند سخت افزار

آموزش کار با ماژول کنترلر دما W1209 دماسنج اینترنت اشیاء IOT

نوشته شده توسط پریسا پوربلورچیان

دماسنج‌ها و ترموستات‌های دیجیتال کاربری فراوانی دارند. از کاربری صنعتی گرفته تا کاربری خانگی، ولی تمرکز من بر روی اینترنت اشیاء IOT است. دماسنج سنسورهای متنوع با دقت عملکرد متفاوتی دارد. سنسورهای محیطی تا سنسورهای تماسی و سنسورهای ضد و آب و … همگی به نوعی سنجش دما را انجام می‌دهند. وقتی صحبت از کنترل کردن می‌کنیم. دیگر فقط سنجش دما اهمیت ندارد. به عنوان مثال در یک گلخانه بر اساس نوع کشت آنجا دما باید در یک بازه‌ی خاصی نوسان داشته باشد. در یک مرغداری برای فرآیند جوجه کشی، نوسان دمایی رنج مشخصی دارد. در اتاق سرور به نوعی دیگر این فرآیند انجام می‌شود. در این سه مثال ساده سنسور دماسنج نوسانات را به سیستم اعلام می‌کند. سپس بر اساس برنامه‌ای که نوشته شده است، سیستم به عنوان یک نمونه‌ای از هوش مصنوعی عمل می‌کند. در مبحث اینترنت اشیاء IOT این فرآیند کنترل و نظارت کلا بر عهده یک سیستم هوش مصنوعی است. اشیاء مانند انسان‌ها هویت پیدا می‌کنند و با یکدیگر تعامل داده‌ای دارند. یعنی تصمیم به عمل کردن یک سنسور کاملا بستگی به عملکرد یک یا چند سنسور دیگر دارد. این نوعی از تعامل بین اشیاء در اینترنت اشیاء IOT است.

امروز یک ماژول دماسنج حرفه‌ای را معرفی خواهم کرد. این ماژول با کد تجاری W1209 از طراحی منحصر به فرد و خلاقی بهره می‌برد. به نظر من می‌تواند انتخاب مناسبی برای استفاده در سیستم‌های اینترنت اشیاء IOT باشد. بخصوص به عنوان سیستم پشتیبان برای افزایش قابلیت اطمینان سیستم باشد. در ادامه با وب سایت تخصصی اینترنت اشیاء IOT دیجی اسپارک با ما همراه باشید.

 

ماژول نمایشگر کنترل دما ۱۲ ولت XH-w1209 با نمایشگر سون سگمنت و سنسور ضد آب DS18B20 مزایا و معایبی دارد؛ در ادامه بررسی خواهم کرد.

مزایا:

 •  دقت اندازی گیری کنترلر در محدوده ۱ درجه سانتی گراد
 •  ابعاد فیبر ۴۸ *۴۰ میلی متر
 •  راه اندازی و کارایی آسان
 •  مقرون به صرفه بودن

 

معایب:

 •  طول کابل سنسور ۳۰ سانتی متری، به نظر من اگر طول کابل در حد ۱ متر بود. در مکان‌های مختلف کارایی بیشتری داشت.

 

 

بررسی کامل کنترلر دما XH-w1209

ماژول کنترلر دما W1209 دارای ۵ قسمت اصلی روی برد می‌باشد:

 1.  نمایشگر سون سگمنت ۳ دیجیت با ابعاد ۱*۲٫۳ سانتی متر که مقدار دما را به صورت ده دهی نمایش می‌دهد.
 2. در زیر نمایشگر ۳ کلید برای کنترل ترموستات XH-W1209 قرار گرفته اند. کلید اول set و دوکلید دیگر + و – برای کم و زیاد کردن مقدار دما تعبیه شد است.
 3.  در زیر کلیدها، رله‌ی مشکی ۱۲ ولت ۲۰ آمپری برای قطع و وصل جریان مدار قرار گرفته است.
 4.  همچنین در روی برد دو عدد ترمینال ۲ پین سبز رنگ، یکی برای رله K0 و K1  و دیگری برای تغذیه ۱۲ ولت و GND می‌باشد.
 5.  سنسور کنترل دما XH-W1209 دارای سوکت سفید رنگ XH است. طول کابل آن ۳۰ سانتی متر می‌باشد. همچنین سنسور دارای روکش فلزی است.

 

عملکرد و تنظیمات ترموستات :

ماژول XH-w1209 دارای ۳ کلید کنترل Set ، + و – می‌باشد. اگر کلید SET را برای ۲ ثانیه نگه داریم ۷ گزینه برای تنظیم ترموستات به این صورت P0,P1,P2,P3,P4,P5,P6 نمایش داده می‌شوند.

شماتیک مدار کنترلر دما XH-W1209 :

شماتیک مدار کنترلر دما XH-W1209

شماتیک مدار کنترلر دما XH-W1209

پس از وارد شدن در منوی تنظیمات با دو کلید + و – محدوده دمایی را انتخاب می‌کنیم. نمایشگر سون سگمنت زمانی که رله فعال باشد، روشن شده و تا زمان فعال بودن روشن خواهد ماند. با قطع شدن رله LED خاموش می‌شود. در ادامه هر کدام از ۷ حالت ذکر شده را بررسی خواهم کرد.

 

حالت P0 خنک کننده یا گرم کننده:

در این حالت عملکرد کنترلر دما را در دو حالت خنک کننده یا C به عنوان Cooling و گرم کننده یا H به عنوان Heating تنظیم می‌کنیم. اگر کنترل دما را روی حالت C تنطیم کنیم. به محض کاهش دما از حد تعریف شده؛ رله فعال خواهد شد. اگر کنترلر رادر حالت H تنظیم کنید. به محض افزایش دما از حد تعریف شده؛ رله فعال خواهد شد.

 

حالت P1 هیستریسس hysteresis:

در این حالت می‌توانید تلورانس حساسیت را تنظیم کنید. به عنوان مثال اگر دما رار روی ۱ درجه سانتی گراد تنطیم کنید. دمای مطلوب ترموستات هم ۲۰ درجه سانتی گراد باشد، رله در ۲۱ درجه سانتی گراد (۲۰C + 1C ) غیرفعال خواهد شد. دوباره رله زمانی که دما به ۲۰ درجه سانتی گراد کاهش پیدا کند، فعال خواهد شد.

 

حالت P2 بالاترین حد دما:

در این حالت می‌توانید بیشترین حد دما را تنظیم کنید. البته کمتر از ۱۱۰ درجه سانتی گراد باشد.

 

حالت P3 پایین ترین حد دما:

در این حالت می‌توانید کمترین حد دما را تنظیم کنید. البته بیشتر از ۵۰ درجه سانتی گراد باشد.

 

حالت P4 دمای صحیح یا کالیبراسیون:

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد ماژول کنترلر دما W1209 می‌باشد. ترموستات را مانند یک ترمومتر دقیق تنظیم کنید. اگر دماسنج کالیبره شده ندارید، باید دما را روی ۰ درجه تنطیم کنید. به این روش با دقت ۰٫۱ درجه سانتی گراد، دما را خواهد سنجید.

حالت P5 تاخیر در قطع رله:

در این مرحله ، زمان تاخیر  اولیه را بین ۱ -۱۰ دقیقه می‌توانید تنظیم کنید. اگر روی ۱ دقیقه تنظیم کنید؛ پس از فعال شدن رله تا ۱ دقیقه پس از گذر از دمای تعیین شده فعال خواهد بود. این حالت مناسب برای دستگاه جوجه کشی است.

 

حالت P6 اخطار دمای بیش از حد:

در این حالت، ابتدا برد را خاموش و سپس روشن کنید. سپس با کلید Set وارد تنظیمات شوید. دمای مورد نظر را تنظیم کنید. هنگامی که دما از حد تعریف شده بالاتر برود. آلارم فعال شده و نمایشگر دما را نشان نخواهد داد.

 

در انتهای برخی از پارامتر ها و ویژگی های اصلی کنترلر دما XH-W1209 را مرور می‌کنم.

دمای کاری بین ۵۰- تا ۱۱۰+ در جه سانتی گراد

حساسیت ۰٫۱ درجه سانتی گراد

دقت دماسنج ۰٫۱ درجه سانتی گراد

ولتاژ ورودی ۱۲ ولت DC

سنسور دماسنج DS18B20 از نوع NTC

 

درباره نویسنده

پریسا پوربلورچیان

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲۴ دیدگاه

 • سلام و تشکر
  اما…
  یه سوال
  سنسورsht1xx بهتر از DS1820نیس؟؟
  اگه یه توضیح اجمالی بفرمایین ممنون میشم
  چون اینطور که بنده تجربه کرده ام اکثر سنسورهای دما بیشتر به درد یادگیری میخورن و در محیط های صنعتی شرف و آبرو برای ما نمیگذارن و قاطی میکنن !!!!

  • با سلام خدمت شما دوست عزیز

   با توجه به اینکه شرایط کار درمحیط های صنعتی متفاوت است از این رو نوع سنسور و شیوه ی درایو کردن کاملا متفاوت است. شرایطی از جمله میزان نویز، لرزش، اختلاف دمایی و … در انتخاب نوع سنسور و مدار موثر است.

   ممنونم از توجه شما

 • سلام خسته نباشید.
  میبخشید من این ماژولو خریدم وقتی روشن میکنم قسمت set رو نگه میدارم عداد شروع به چشمک زدن میکنه ویه عدد بهش میدی ولی چیزی به اسم تنظیمات pنداره وروی نمایشگرنشون نمیده…..وسوال دیگه نحوه اتصال k0 k1 رو توضیح بدین ممنون میشم ورودی هیتر k0 وخروجیشk1؟؟

  • سلام
   اگر کلید SET را برای ۲ ثانیه نگه دارید ۷ گزینه برای تنظیم ترموستات به این صورت P0,P1,P2,P3,P4,P5,P6 نمایش داده می‌شوند.
   و برای سوال دوم ۲ پایه K0 وK1 به ترتیب خروجی ۱ و ۰ رله می باشد. چنانچه میخواهید پس از فعال شدن رله فن روشن شود به پایه K1 و چنانچه میخواهید هیتر غیرفعال شود به پایه K0 اتصال دهید.

  • سلام
   همانطور که در اطلاعات رله استفاده شده در برد گفته شده ولتاژ مورد نیاز ما ۱۱۰ ولت می باشد. ولی ولتاژ ۲۲۰ ولت نیز با توجه به تست ما سوییچ میکند.

 • سلام
  بنده ارتباط این ماژول را با اینترنت اشیاء متوجه نمیشوم!
  این یک کنترلر ساده دماست، خروجی داده و ارتباط با ماژول های شبکه در این برد به چه صورت میباشد؟
  با سپاس

  • سلام
   ضمن تشکر از توجه شما ، فرمایش شما کاملا صحیح است؛ این برد به تنهایی توانایی ارسال دیتا ندارد. از آنجایی که سنجش دما در اینترنت اشیا از اهمیت زیادی برخوردار است، تصمیم به استفاده از این اسم گرفته ام.

  • سلام
   با توجه به دیتاشیت باید خروجی را از سون سگمنت به یک بیزر وصل کنید. همانطور که در توضیحات هم گفته شد شیوه ی عملکرد سگمنت متفاوت تر از بقیه حالت ها است.

 • با سلام و احترام: بسیار مفید و ارزنده بود . ای کاش نحوه اتصالات را هم بیان می کردید. خروجی در این ماژول کمی نیاز به توضیح دارد. آیا می شود رله را با ۲۲۰ ولت متصل کرد؟ بخاطر راهنمایی و دقت نظرتان سپاس دارم…

  • سلام سپاس از توجه شما
   اتصالات رله بسیار ساده است. ۲ پایه K0 وK1 به ترتیب خروجی ۱ و ۰ رله می باشد. چنانچه میخواهید پس از فعال شدن رله فن روشن شود به پایه K1 و چنانچه میخواهید هیتر غیرفعال شود به پایه K0 اتصال دهید.
   همانطور که میدانید در اطلاعات این رله ۱۱۰ ولت ذکر شده است. ولی با توجه به تست هایی که ما انجام دادیم ولتاژ ۲۲۰ ولت هم سوییچ میکند. پیشنهاد میکنم بیشتر از ۷ آمپر برای ۲۲۰ ولت جریان نکشید.

 • سلام
  در مورد پایه های خروجی K0 و K1 در حالت خنک کننده یا گرم کننده هیچ تفاوتی نمیکنه به کدوم پایه متصل کنید. در حقیقت مثل یک کلید عمل میکنه و رله را در صورت رسیدن به نقطه تنظیم قطع یا وصل میکند.
  باتشکر