پروژه های آردوینو

آموزش ماژول HMT – HMR آردوینو

آموزش ماژولHMR HMT آردوینو
نوشته شده توسط علیرضا قربانی

آموزش ماژول HMT – HMR آردوینو

HMT-HMR یکی از ماژول‌های ارتباط رادیویی دارای مدولاسیون FSK بوده و گزینه مناسبی برای انتقال دیتا به صورت ۱ طرفه می‌باشد. این نوع ماژول‌های توسط پروتکل ارتباطی سریال با آردوینو یا میکروکنترلر ارتباط برقرار می‌کنند.نرخ انتقال دیتا در این ماژول‌ها ۶۰۰bps الی ۹۶۰۰bps  می‌باشد.برد این‌گونه ماژول‌ها در شرایط محیطی متفاوت بین ۵۰ الی ۲۵۰ متر می‌باشد.این گونه ماژول‌ها نسبت به ماژول‌های NRF از سادگی بیشتری برخوردار می‌باشند از این رو برای کاربران مبتدی مناسب است.در ادامه با مرجع تخصصی آردوینو ، دیجی اسپارک همراه باشید.

ماژول‌های HMT – HMR  در چهار فرکانس کاری ۳۱۵ ، ۴۳۳ ، ۸۶۸ و ۹۱۵ مگاهرنز ساخته شده‌اند که فرکانس‌های ۴۳۳ و ۹۱۵ مگاهرتز در بازار رایج‌تر می‌باشند.

 

سخت‌افزار مورد نیاز:

برد آردوینو دو عدد ( پیشنهاد ما دو عدد  آردوینو UNO می‌باشد )

ماژول HMT 915 مگاهرتز ( فرستنده )

ماژول HMR 915 مگاهرتز ( گیرنده )

میکروسوئیچ

LED

 

ویژگی‌هایHMT 915 ( فرستنده )

ولتاژ تغذیه ۲٫۵ الی ۵ ولت

برد ۵۰ الی ۲۵۰ متر

جریان مصرفی ۱۲ میلی‌آمپر

سرعت ۶۰۰bps الی ۹۶۰۰bps

دمای کاری منفی منفی ۳۵ الی ۸۵ درجه سانتی‌گراد

 

 

ویژگی‌های HMR 915 ( گیرنده )

ولتاژ تغذیه ۲٫۵ الی ۵ ولت

برد ۵۰ الی ۲۵۰ متر

جریان مصرفی ۱۱ میلی‌آمپر

سرعت ۶۰۰bps الی ۹۶۰۰bps

دمای کاری منفی منفی ۳۵ الی ۸۵ درجه سانتی‌گراد

 

اتصالات

آموزش ماژول HMT آردوینو

ماژول HMT آردوینو

 

همانطور در تصویر فوق مشاهده می‌کنید ماژول HMT ( ماژول فرستنده ) دارای سه عدد پین می‌باشد که پین VCC به مثبت ۵ ولت DC ، پین GND به GND آردوینو و پین DATA به TXD آردوینو متصل می‌کنیم.

 

آموزش ماژول HMR آردوینو

ماژول HMR آردوینو

در تصویر فوق ماژول HMR ( ماژول گیرنده ) را مشاهده می‌کنید.این ماژول دارای ۴ پین می‌باشد که که پین VCC به مثبت ۵ ولت DC ، پین GND به GND آردوینو و پین  DATA به RXD آردوینو متصل می‌شود ، همچنین پین ENABLE به منظور فعال سازی ماژول می‌باشد که به مثبت ۵ ولت DC متصل می‌شود.

 

 

توجه: ماژول‌های HMT و HMR برر اساس پروتکل ارتباط سریال با آردوینو ارتباط برقرار می‌کنند. در صورتی که با پروتکل ارتباط سریال و کتابخانه آشنایی ندارید می‌توانید آموزش‌های زیر را مطالعه کنید.

آموزش ارتباط سریال در آردوینو بخش اول

آموزش ارتباط سریال در آردوینو بخش دوم

آموزش ارتباط سریال در آردوینو بخش سوم

آموزش ارتباط سریال در آردوینو بخش چهارم

آموزش ارتباط سریال در آردوینو بخش پنجم

 

 

پروژه:

در این پروژه با استفاده از میکروسوئیچ یک عدد LED را از فاصله دور به صورت بی‌سیم خاموش و روشن می‌کنیم. پروژه به این صورت می‌باشد که با یک بار فشار دادن کلید (کلید به پین شماره ۸ آردوینو متصل می‌باشد) ، LED  ( متصل به پین شماره ۱۳) روشن می‌شود و با فشار مجدد کلید ، LED خاموش می‌شود.

در این پروژه برای تشخیص فشار دادم کلید از کتابخانه دیبانسینگ استفاده شده است که می‌توانید در لینک‌های زیر آموزش آن‌ها را مشاهده کنید.

آموزش دیبانسیگ کلید در آردوینو بخش اول

آموزش دیبانسیگ کلید در آردوینو بخش دوم

 

کدهای فرستندهHMT

 

 

کد‌های گیرنده HMR

 

 

درباره نویسنده

علیرضا قربانی

علیرضا قربانی هستم دانشجوی مهندسی پزشکی. چیزهای خیلی زیادی رو در دنیا دوست دارم. یک گیک هستم و یشه گفت یک هکر. نه به معنی دزدی پسورد و ایمیل مردم. به معنی عشق به دونستن و عشق به تحقیق درباره خیلی از چیزهایی که می بینم و می‌شنوم. اگر بخوام علاقه‌مندی‌ درجه یکم رو نام ببرم میتونم بگم برنامه نویسی و بعد از اون امبدد سیستم ها.

۴ دیدگاه

  • سلام ممنون از زحمات شما. لطف میکنید بفرمایین چگونه اطلاعات را کد کنم که با ماژول های دیگر تداخل نداشته باشم؟

    سپاس

    • سلام از IC های سری pt باید استفاده کنید یا اینکه در حین ارسال دیتا خودتون اطلاعات رو کد کنید در گیرنده بر اسال الگوریتمم به کار برده شده در کد کردن ، دیتا را دیکود کنید

دیدگاهتان را بنویسید