اپلیکیشن

آموزش نصب notepadqq در اوبونتو

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

notepadqq یک نرم‌افزار رایگان و اون سورس ( متن باز ) است که همانند notepad++ طراحی شده است با این تفاوت که برای لینوکس است. این برنامه در c++ نوشته شده است و با qt5 کار میکند. Notepadqq به توسعه دهندگان کمک میکند تا هرچیزی را که میخواهند بسازند با این برنامه بتوانند انجام دهند و اعمالی مانند هایلایت کردن سینتکس برای بیش از ۱۰۰ زبان برنامه نویسی و رنگی کردن کد ها در زبان‌های مختلف و مانیتور کردن فایل‌ها و انتخاب چندگانه و … را دارد. با این برنامه میتوانید در بین نوشته‌ها جست‌و‌جو کنید و یا اسناد خود را به صورت کنارهم مشاهده کنید و همچنین میتوانید هایلایت در لحظه را برای تجربه بهتر نوشتن فعال کنید.

notepadqq_screenshot-600x362

نصب notepadqq در اوبونتو :

تیم سازنده notepadqq یک ppa رسمی برای نرم‌افزار خود قرار داده است که برای تمامی نسخه های اخیر اوبونتو کارایی دارد و توزیع‌هایی مثل مینت ۱۷ والمنتاری را نیز پشتیبانی میکند.

برای اضافه کردن ppa دستور زیر را در ترمینال را وارد کنید :

notepadqq-ppa

سپس کش پکیج منیجرخود را به روز کنید ( sudo apt-get update ) یا از طریق سیناپتیک اقدام به نصب نصب آن کنید

install-notepadqq-600x331

یا با دستورات زیر نرم‌افزار را نصب کنید :

و پس از آن میتوانید به روز رسانی های آینده را نیز روی دستگاه خود دریافت کنید. Notepadqq برای افرادی که تازه به لینوکس مهاجرت کرده‌اند و هنوز چیزی مانند notepad++ را ترجیح میدهند مناسب است در غیر اینصورت ویرایشگر های حرفه‌ای تر و کامل تری وجود دارد و همچنین ویرایگر های بسیار محبوب و معروف مانند Vim که افراد متخصص از آن استفاده میکنند.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه