آردوینو آردوینو Arduino Uno آموزش آردوینو

آموزش اتصال به کامپیوتر و پروگرام کردن برد آردوینو مینی Arduino Mini

آموزش پروگرام کردن آردوینو مینی Arduino mini
نوشته شده توسط علیرضا قربانی

اگر به برد‌های Arduino Mini توجه کرده باشید ، مشاهده می‌کنید که بر‌روی این برد‌ها پروت USB برای پروگرام کردن برنامه وجود ندارد.در این پست به آموزش پروگرام کردن آردوینو Mini  می‌پردازیم. در ادامه با مرجع تخصصی آردوینو ، دیجی اسپارک همراه باشید. مهم ترین نکته که باید بدانید این است که Arduino pro mini دارای ۲ مدل ۵ ولت ،۱۶ مگاهرتز و ۳٫۳ ولت ۸ مگاهرتز می‌باشد که فقط می‌توانیم آردوینو پرو مینی ۵ ولت ۱۶ مگاهرتز را توسط آردوینو Uno پروگرام کنیم ( برای پروگرام کردن Arduino mini pro مدل ۳٫۳ ولت ، برای تغذیه آن باید پین VCC آردوینو Mini pro به  ۳٫۳ ولتآردوینو Uno متصل کنیم.دو روش برای پروگرام کردن آردوینو مینی وجود دارد. روش اول استفاده از یک آردوینو دیگر و اتصال آن به آردینو Mini و روش دوم استفاده از مبدل سریال.

آموزش پروگرام کردن آردوینو مینی

۱- پروگرام آردوینو مینی Arduino Mini

در این روش برای پروگرام کردن آردوینو مینی Arduino Mini به یک آردوینو Uno مدل DIP نیاز داریم.در ابتدا چیپ ATmega328 را از روی برد آردوینو جدا کنید و در ادامه طبق دستور العمل زیر مراحل بعدی را انجام دهید.

  • پین ۵ولت آردوینو Uno را به VCC آردوینو مینی متصل کنید.
  • پین GND هر دو را به یکدیگر متصل کنید.
  • پین TX آردوینو Uno را به پین TX0 آردوینو مینی متصل کنید
  • پین RX آردوینو Uno را یه پین RX1 آردوینو Uno متصل کنید
  • همچنین در مرحله آخر پین RESآردوینو Uno را به پین RSTآردوینو مینی متصل کنید.

 

توجه: دقت داشته باشید جتما چیپ ATmega328 را از روی برد آردوینو Uno جدا کرده باشید.

 

 

آموزش پروگرام کردن آردوینو مینی

 

 

سپس وارد نرم‌افزار آردوینو شوید و از منوی Tools ، زیرمنوی Board گزینه‌ی Arduino Mini را انتخاب نمایید.

آموزش پروگرام کردن آردوینو مینی

 

سپس  از نوشتن کد‌ها بر روی Upload کلیک کنید.برنامه‌ی شما با موفقیت به Arduino Mini منقل شده است.

 

 

۲- پروگرام آردوینو مینی Arduino Mini USB

در ابن روش برای پروگرام کردن Arduino mini از یک عدد مبدل USB به سریال اسفاده می‌شود طیق توضیحات زیر:

آموزش پروگرام کردن آردوینو مینی Arduino mini

پین ۵ولت مبدل USB به سریال را به VCC آردوینو Mini متصل می‌کنیم و پین GND هر دو را نیز به  همدیگر متصل می‌کنیم.(تو جه داشته باشید اگر از Arduino Pro Mini مدل ۳٫۳ ولت استفاده  می‌کنید پین ۳٫۳ ولت را به VCC آردوینو minii متصل کنید).سپس پین RX مبدل را به پین RX1 برد آردوینو  متصل کنید و همچنین پین TX مبدل USB به سریال را به پین TX1 برد آردوینو مینی متصل کنید.بعد از انجام مراحل فوق وارد نرم‌افزار آردوینو شوید و از منوی Tools ، زیرمنوی Board گزینه‌ی Arduino Mini را انتخاب نمایید.

 

آموزش پروگرام کردن آردوینو مینی

سپس  از نوشتن کد‌ها بر روی Upload کلیک کنید.برنامه‌ی شما با موفقیت به Arduino Mini منقل شده است.

 

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

پروژه و دریافت بن ارسال رایگان

برای دریافت بن خرید از دانشجو کیت، کاربران بایستی با استفاده از وسایل این آموزش، پروژه را اجرا کرده و یا حتی مدار جدیدی تعریف کنید. سپس از اجرای کار فیلم گرفته و در شبکه‌های اجتماعی از جمله آپارات و اینستگرام، با هشتگ‌های دیجی_اسپارک   دانشجوکیت    digispark    daneshjookit منتشر کنند. سپس از طریق بخش نظرات در ادامه همین آموزش، جهت دریافت بن خرید ارسال رایگان به ارزش ۱۲۰۰۰ تومان از دانشجو کیت، لینک را زیر همین پست ارسال کنید.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

علیرضا قربانی

علیرضا قربانی هستم دانشجوی مهندسی پزشکی. چیزهای خیلی زیادی رو در دنیا دوست دارم. یک گیک هستم و یشه گفت یک هکر. نه به معنی دزدی پسورد و ایمیل مردم. به معنی عشق به دونستن و عشق به تحقیق درباره خیلی از چیزهایی که می بینم و می‌شنوم. اگر بخوام علاقه‌مندی‌ درجه یکم رو نام ببرم میتونم بگم برنامه نویسی و بعد از اون امبدد سیستم ها.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۹ دیدگاه