آردوینو آموزش آردوینو پروژه های آردوینو کیت آردوینو

آموزش کنترل وسایل برقی با ریموت کنترل تلویزیون و آردوینو Arduino

Arduino-BMS-control-system-ir-remote-Module-digispark
نوشته شده توسط پریسا پوربلورچیان

کنترل وسایل الکترونیکی به ساده ترین روش ممکن! تصور کنید با هزینه‌ای بسیار ناچیز و تنها با در اختیار داشتن یک ریموت کنترل تلویزیون بتوانید تمامی وسایل برقی اطراف خود را کنترل کنید. کنترل وسایل برقی با ریموت با استفاده از یک ریموت کنترل ساده مانند تلویزیون می‌تواند بسیار کاربردی باشد. در آموزش مدیریت وسایل منزل با ریموت مادون قرمز گیرنده نحوه‌ی استفاده از ریموت و دریافت کد ریموت را توضیح دادیم. در این آموزش پروژه تعریف شده در آموزش قبل را توسعه داده و به بررسی کامل آن می‌پردازیم. در ادامه این آموزش جذاب با مرجع تخصصی آردوینو به زبان فارسیدیجی اسپارک همراه باشید.

 

 

اینفرارد Infrared

اشعه مادون قرمز یا به عبارتی (Infrared Radiation (IR یک نوع اشعه الکترومغناطیسی می‌باشد. در آموزش مدیریت وسایل منزل با ریموت به طور کامل در مورد اینفرارد توضیح داده‌ام. به طور کلی طیف از شکل موج تولید می‌شود و  هر موج یک فرکانس را تولید می‌کند. مادون قرمز اینفرارد Infrared در ریموت‌های IR مانند ریموت تلویزیون، ریموت تهویه و یا ریموت درب استفاده شده است. با روشن و خاموش کردن هریک از کلیدهای ریموت پالس به گیرنده ارسال شده و ماژول گیرنده پس از پردازش فرکانس و دامنه پالس، فرمان را اجرا خواهد کرد. در این آموزش با استفاده از ریموت کنترل مخصوص تلویزیون و یا گیرنده های دیجیتال از این ماهیت استفاده خواهیم کرد.

 

ماژول گیرنده مادون قرمز Infrared

ماژول گیرنده مادون قرمز Infrared دارای فرکانس ۳۷٫۹ کیلوهرتز یا ۳۸ کیلوهرتز می‌باشد. این گیرنده دارای سنسور TL1838 اینفرارد مادون قرمز است. ابعاد سنسور در حدود ۱۸۳۸، ۷٫۳ میلی متر است. همچنین محدوده پاسخگویی سنسور گیرنده با توجه به اطلاعات گفته شده در دیتاشیت ۱۸ متر است. ولی با توجه به تستی که در طول پروژه انجام شد، بیشتر از ۷ متر گیرنده پاسخگو نیست. ولتاژ کاری ماژول گیرنده مادون قرمز بین ۲٫۷ تا ۵٫۵ ولت است.  زاویه دید ماژول گیرنده مادون قرمز ۹۰ درجه است. این ماژول دارای سنسوری بسیار سبک و تا حدود ۳ گرم می‌باشد. ماژول گیرنده مادون قرمز به تربیت دارای سه پایه Signal, VCC, GND می‌باشد. ابعاد ماژول گیرنده مادون قرمز ۲٫۵ * ۱٫۵ * ۱٫۵ سانتی متر است.

 

رله Relay

ماژول رله Relay دارای ولتاژ ۵ ولت و توانایی سوئیچ کردن خروجی ۲۲۰ ولت را دارا می‌باشد. رله Relay همچنین توان ۱۰ آمپر دارد. برای پروژه‌های DIY مناسب می‌باشد. رله Relay در علم الکترونیک همانند کلید عمل می‌کند. در آموزش استفاده از رله در پروژه های DIY به بررسی رله و نحوه ی راه اندازی آن پرداختیم. ابتدا آموزش مربوطه را مطالعه کنید و سپس در صورت سوال و برخورد به مشکل از همان طریق اعلام کنید. در این آموزش با استفاده از ریموت کنترل تلویزیون و یا ریموت‌های مخصوص گیرنده دیجیتال، به ۸ کانال از یک رله فرمان می‌دهیم. با تعریف کد هر یک از کلیدهای ریموت کنترل، به خروجی فرمان ارسال می‌کنیم. سپس توسط یک کلید رله را غیر فعال خواهیم کرد. در ادامه آموزش به بررسی کامل آن خواهیم پرداخت.

کنترل وسایل برقی با ریموت IR - دیجی اسپارک مرجع آردوینو

 

فراخوانی کتابخانه در آردوینو

در آموزش مدیریت وسایل با ریموت مادون قرمز برای راه اندازی ریموت IR نیاز به کتابخانه IRRemote خواهیم داشت. لینک دانلود کتابخانه IRRemote در صفحه محصول ماژول ریموت IR با کنترل و رله در قسمت دانلود قرار دارد. با کلیک بر روی آن و دانلود کتابخانه IRRemote، آن در محل نصب آردوینو Arduino / Library ذخیره کنید. همچنین نحوه نصب کتابخانه در نرم افزار آردوینو در پست نصب کتابخانه در نرم افزار آردوینو کامل آموزش داده شده است، در صورت نیاز ابتدا مطالعه و سپس کتابخانه را فراخوانی کنید.

اتصالات مدار

 • پایه سیگنال (S) ماژول گیرنده مادو قرمز را به پایه ۱۱ دیجیتال آردوینو اتصال دهید.
 • پایه VCC ماژول گیرنده مادون قرمز را به پایه ۵ ولت آردوینو اتصال دهید.
 • پایه GND ماژول گیرنده مادون قرمز را به پایه GND آردوینو اتصال دهید.
 • پایه IN1 رله Relay را به پایه ۷ آردوینو اتصال دهید.
 • پایه IN2 رله Relay را به پایه ۶ آردوینو اتصال دهید.
 • پایه IN3 رله Relay را به پایه ۵ آردوینو اتصال دهید.
 • پایه IN4 رله Relay را به پایه ۴ آردوینو اتصال دهید.
 • پایه IN5 رله Relay را به پایه ۳ آردوینو اتصال دهید.
 • پایه IN6 رله Relay را به پایه ۲ آردوینو اتصال دهید.
 • پایه IN7 رله Relay را به پایه ۹ آردوینو اتصال دهید.
 • پایه IN8 رله Relay را به پایه ۱۰ آردوینو اتصال دهید.

 

کد برنامه کنترل وسایل برقی با ریموت IR

 

وسایل مورد نیاز

شیلد پروتوتایپ همراه با برد بورد آردوینو

برد آردوینو Arduino UNO

ماژول گیرنده مادون قرمز

ماژول رله ۸ کانال Relay

کابل فلت نری به نری

کابل فلت نری به مادگی

 

آموزش ساخت مدار کنترل وسایل برقی با ریموت IR و آردوینو - دیجی اسپارک

تحلیل کد برنامه کنترل وسایل برقی

در ابتدا توسط کلید میانبری که برای انتقال کدها درج شده است، کد را به نرم افزار آردوینو انتقال دهید. سپس برنامه را کامپایل کنید.

نکته مهم

دقت کنید کد تعریف شده برای هر کلید در برنامه منحصر به همان ریموت کنترل است. برای استفاده از ریموت کنترل خود باید کد هر کلید را دریافت و در کدهای آردوینو Arduino وارد کنید. از این رو به روش زیر عمل خواهیم کرد.

 

دریافت کد کلید های ریموت کنترل

در ابتدا برنامه را کامپایل و سپس سریال مانیتور را باز کنید. نوار پایینی را روی بادریت ۹۶۰۰ تنظیم کنید. حال با فشردن یکی از کلیدهای ریموت کنترل یک کد در سریال مانتیور نمایش داده خواهد شد. به همین ترتیب ۷ کلید دیگر را به دلخواه انتخاب کنید و کد هر یک از کلیدها را دریافت کنید. پیشنهاد می‌شود از کلید ۱ تا ۸ ریموت کنترل را برای این منظور انتخاب کنید تا دچار سردرگمی در کدهای دریافتی نشوید.

 

فعال شدن خروجی

همانطور که در کدها توضیح داده شده است، ۸ خروجی برای ارسال فرمان در نظر گرفته شده است. ۸ وردی رله ۸ کانال در کد برنامه به عنوان خروجی – Output تعریف شده‌اند. سپس نوبت به دریافت کد و ارسال فرمان خواهد رسید. کد در یافتی از کلید ریموت به صورت زیر در برنامه تعریف می‌شود:

در خط ۳۹ برنامه رله اول به صورت زیر تعریف شده است:

به این ترتیب به جای عبارت FF807F کد کلید شماره یک ریموت کنترل خود را جایگزین کنید. به همین ترتیب در طول برنامه ۷ کلید دیگر تعریف شده است. طبق مراحل گفته شده کدها را دریافت و در کد برنامه آردوینو جایگزین کنید.

 

غیر فعال شدن خروجی

برای غیر فعال شدن هر یک از خروجی ها یک کلید ثابت در کد برنامه تعریف می‌کنیم. با فشردن کلید خروجی مورد نظر غیرفعال شده و رله قطع خواهد شد. در این کد کلید ۰ را به عنوان کلید غیر فعال در نظر می‌گیریم. طیق آنچه گفته شد، کد کلید ۰ را از طریق سریال مانیتور دریافت و در کد برنامه جایگزین می‌کنیم. با توجه به کدها در می‌یابید که یک کد مشترک بعد از فراخوانی هر یک از کلیدها استفاده شده است. با خواندن کد ۰ کلید، رله مورد نظر غیر فعال خواهد شد. همچنین در صورت فعال بودن تمامی کانال‌ها با فشردن کلید ۰، هر ۸ خروجی غیر فعال خواهد شد. از این رو همانند زیر در کد برنامه تعریف خواهد شد:

به همین ترتیب هر ۸ کانال را تعریف و کد مربوط به آن را در برنامه جایگرین کنید. به این ترتیب توسط یک ریموت کنترل می‌توانید ۸ وسیله برقی را از راه دور کنترل کنید.

 

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

پریسا پوربلورچیان

تولید کننده محتوا / کارشناس IOT

زندگی یعنی پژوهش و فهمیدن چیزی جدید

تلاشم بر این است تجربیاتم در زمینه IOT‌ را به بهترین شکل با شما در میان بگذارم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۶ دیدگاه