پروژه های آردوینو مدارهای الکترونیک

ساخت رادار / سونار با آردوینو UNO

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

سیستم‌های راداری همانطوری که اطلاع دارید با استفاده از امواج رادیویی اشیاء را در اطراف خود تشخیص میدهند و فاصله خود تا شی و ارتفاع و سرعت و جهت آن شی را نیز تخمین میزنند.

سیستم‌های راداری همانطوری که اطلاع دارید با استفاده از امواج رادیویی اشیاء را در اطراف خود تشخیص میدهند و فاصله خود تا شی و ارتفاع و سرعت و جهت آن شی را نیز تخمین میزنند. در این پروژه ما میخواهیم با کمک یک آردوینو uno سیستم آلتراسونیک سنسور HC-SR04 را برای ارسال و دریافت سیگنال کنترل کنیم و یک سیستم رهگیری نیز بسازیم که تا ۹۰ درجه سنسور را بچرخاند و شی مورد نظر را دنبال کند. با دیجی اسپارک همراه باشید.

لیست قطعاتی که در این پروژه استفاده خواهند شد :

۱- آردوینو uno

ArduinoUno_r2_front450px

اولین و مهمترین قطعه این پروژه همین میکروکنترلر معروفه یعنی آردوینو uno است

۲- سنسور آلتراسونیک یا فراصوت

hcsr04

ماژول تخمین مسافت آلتراسونیک HC-SR40 میتواند در رنج فاصله ۲ سانتی متر تا ۴۰۰ سانتی متر به خوبی کار کند. و جسم را بدون ارتباط فیزیکی تشخیص دهد. کمترین فاصله را نیز میتوان تا ۳ میلی متر کاهش داد این ماژول دارای فرستنده و گیرنده فراصوت و کنترل کننده آن است.

کارهایی که به طور کلی باید انجام شود :

   – استفاده از خروجی و ورودی حداقل ۱۰ میکرو ثانیه با بالاترین سیگنال ممکن

   – ماژول به صورت خودکار هشت پالس ۴۰ کیلوهرتزی بفرستد و تخیص دهد که آیا پالس برگشتی نیز داریم یا خیر

   – اگر سیگنال برگشت داشتیم زمان ورودی و خروجی را از زمان ارسال آلتراسونیک تا برگشت آن محاسبه کند.

۳- servo

شما میتوانید هر مدل سروویی را که با آن راحت هستید استفاده کنید. در این پروژه ما از tower pro micro servo 9g استفاده کردیم که میتواند از ۰ تا ۱۸۰ درجه گردش کند و ما در اینجا آن را برای گردش بین ۴۵ درجه تا ۱۳۵ درجه تنظیم کرده ایم.

۴- کمی چوب برای ساخت پایگاه راداری خودتون هم کنار بگذارید

۵-کمی کابل و برد پنجره ای

دیاگرام سیم کشی پروژه

diagram

ویدئو

کدها

کدهای مخصوص آردوینو UNO

کدهای پردازشی

و در پایان باید بگیم که منتظر نظرات و بازخورد های شما برای این پروژه هستیم 🙂

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۱ دیدگاه

 • برنامه ی پروسسینگ درست کار نمی کنه توی قسمت رادار چیزی نشون نمی ده.
  باید چی کار کنم.کلی تو سایتا گشتم ولی چیزی پیدا نکردم.

 • سلام من هومن ۳۳ از تهران تکنسین الکترونیکم چند وقتیست بر روی یک اختراع کار کردم البته چندین تا اختراع دارم اما این اختراع سنسور تعادل است البته از روشی جدید و اصلن بر مبنا سنسور ها موجود در هواپیماها حاضر ربطی ندارد و از راهی ساده تر و دقیق تر کار میکند خواستم نظر یک اهل فن بدانم که چطوریهاست و ایا میتونم از نظر مالی روش حساب کنم ممنون میشم راهنماییم کنید

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما،خبر خوشحال کننده‌ای است که جوان ایرانی همچون شما، به چنین اختراعی دست یافته است. در مورد راهنمایی که نیاز دارید لطفا دقیق‌تر بفرمایید، چنانچه در حوزه تخصصی مان باشد، حتما راهنمایی خواهیم کرد.

 • البته اینم بگم که نمونه کوچک و ازمایشی را ساختم که کار کردش نشان دهم..مدتی واسه بیماری و مشکلات زندگی کمی منزوی شدم و طرح را با جایی مطرح نکردم برای این نظرتان میخواستم و مشورت کنم خیلی ممنون…

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، ممنونم بابت پیشنهادتان، بررسی خواهیم کرد و در صورت امکان منتشر خواهیم کرد. اولویت با آموزش‌هایی است که بیشترین تقاضا را دارند.