امنیت رباتیک سخت افزار

محافظت از اطلاعات توسط چیپ خود تخریب شونده

self-destructing-chip
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

شما اگر در فیلم ماموریت غیرممکن یک کامپیوتر خود تخریب شونده ببینید آنقدرها هم برایتان عجیب نباشد. حال اگر همین سیستم در دنیای واقعی و کنار شما قرار داشته باشد چه حسی دارید؟ مهندسان Xerox PPARC چیپی را توسعه داده‌اند که میتواند به قطعات بسیار ریزی تبدیل شود و به نظر میرسد این چیپ برای DARPA ساخته شده است . برای محقق شدن چننی کاری آن‌ها از گوریلا گلاس به همراه پلاستیک و فلز استفاده کرده اند. بله درست شنیدید. Gorilla Glass همان شیشه مقاومی است که در تلفن‌های هوشمند کار گذاشته میشود. اما تغییرات یونی داده شده در آن باعث شده که شیشه‌ای قابل تحریک در برابر استرس باشد. حال یک تکه از همان شیشه که در برابر استرس قرار گیرد به شدت خرد و متلاشی میشود.

150910-darpa-parc-chips-5-100613575-primary.idge

این چیپ از یک لیزر برای تحریب خود استفاده میکند که کمی تخیلی به نظر میرسد. همانطور که در ویدئوی زیر مشاهده خواهید کرده نه تنها چیپ حالت انفاری پیدا میکند بلکه پس ار منفجر شدنش نیز فرایند تخریب متوقف نشده و به قطعات کوچکتری تقسیم خواهد شد. روز ممکن است این چیپ برای نگهداری کلید هایی که برای دسترسی به اطلاعات مهم ساخته شده‌اند استفاده شود. پروسه تخریب فقط با لیزر انجام نمیشود و میتوان آن را با سیگنال رادیویی و یا کلید فیزیکی نیز انجام داد. اما بازهم سؤال مهمی پیش میآید. اگر کلید های دسترسی به اطلاعات مهم نابود شوند. تکلیف خود اطلاعات و دسترسی به آن‌ها چه خواهد شد؟

[advanced_iframe securitykey=”e3ac59a02708b32a0e36dd27eecce7b410abc919″ src=”http://www.aparat.com/video/video/embed/videohash/ZmTGq/vt/frame” allowFullScreen=”true” webkitallowfullscreen=”true” mozallowfullscreen=”true” height=”360″ width=”640″]

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید