مدارهای الکترونیک

چگونه دیمر اتوماتیک لامپ بسازیم؟

چگونه دیمر اتوماتیک لامپ بسازیم؟ - دیجی اسپارک
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

 تا به حال حتما برایتان پیش آمده که نیاز به کنترل نور لامپ داشته باشید، مثلا نور چراغ مطالعه و یا نور لامپ اتاق، یا زمان کار با هویه نیاز داشتید که گرمای آن را کنترل کنید، و شاید بخواهید سرعت یک موتور الکتریکی را تغییر دهید؛ شما با یک عدد دیمر یا فیتیله برقی می تواند این کار را انجام دهید. این مدار دیمر اتوماتیک لامپ را برای شما آماده کرده ایم که با ساخت این مدار میتوانید بصورت خودکار سطح ولتاژ خروجی را کنترل کنید.

عملکرد این مدار به صورتی است که وقتی کلید ۱ قطع است، خازن ۱ به آرامی شارژ شده و وقتی که ولتاژ خازن به ۶/۰ رسید؛ ترانزیستور شماره یک شروع به کار کرده و لامپ روشن می شود. اگر ولتاژ خازن بالاتر نرود، ترانزیستور ۱ ولتاژ بیشتری را به سمت لامپ هدایت کرده و روشنایی بیشتر می شود.

وقتی نور لامپ بیشتر شود؛ کاهش مقاومت دیود تابع نور(LDR) باعٍث فعال شدن تریستور(SCR)  یا کلید یکسو کننده سیلیکونی میشود. این سازوکار باعث می شود که روشنایی بطور خودکار کم شود و لامپ تا زمانی که از ولتاژ خازن تغذیه می شود خاموش نشود؛ و این امر تا زمانی که خازن کاملا خالی شود،به آرامی صورت می گیرد.

نمای شماتیک مدار

چگونه دیمر اتوماتیک لامپ بسازیم؟ - دیجی اسپارک

پتانسیومتر ۲ باید به گونه ایی تنظیم شود که ولتاژ آند دیود ۱ روی ۷/۰ ولت باشد؛ و زمانی که اینگونه باشد، ولتاژ خازن در حال آماده به کار حدود ۵/۰ ولت خواهد بود که این به معنای خاموشی لامپ است.

 هرگز از انواع دیود موجود در بازار برای دیود ۱ استفاده نکنید و فقط از دیود سیگنال سیلیکونی شماره ۱N4148 استفاده کنید.

 برای ساخت این مدار احتیاط کنید، چرا که این مدار با برق ۲۲۰ ولت کار میکند.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

دیدگاهتان را بنویسید