آردوینو پروژه های آردوینو

mlx90614 سنسور دمای مادون قرمز آردوینو

آموزش راه‌اندازی سنسور دمای مادون قرمز mlx90614 به وسیله آردوینو

اینکه قابلیت تشخیص دمای اجسام را داشته باشی جذابه … ? اما قابلیت اینکه دمای یک شی را بدون تماس با  آن تشخیص بدیم ، فوق العادست ? . سنسور mlx90614 یک سنسور دماسنج مادون قرمز است که می‌تواند دقیقا همین کار را انجام دهد. این سنسور دوس داشتنی توسط اسکن نور مادون قرمز ساطع شده از جسم میتونه دمایی بین منفی ۹۸ تا ۷۲۰ درجه فارنهایت ( منفی ۷۰ تا ۳۸۲/۲ درجه سانتی‌گراد ) را با وضوح ۱۷ بیت تشخیص بده که این مقدار ۱۲۸ برابر دقیق‌تر از سنسور‌های دمایی که به وسیله ADC به آردوینو ارتباط برقرار میکنن و این به این معنی که سنسور دوس داشتنی ما  میتونه  تفاوت بینه ۲۵ درحه و ۲۵/۰۲ درجه را بدون اینکه حتی در تماس با جسم ما باشه تشخیص بده??? . به نظر میاد کسانی که قصد دارن mlx90614 را اه اندازی کنن باید زمان سختی را باش این سنسور سر و کله بزنن ،بنابراین ما در دیجی اسپارک راه‌اندازی ساده‌ی این سنسور را آموزش میدیم پس در ادامه با مرجع تخصصی آردوینو همراه باشید.

ویژگی‌های سنسور mlx90614

  • پروتکل ارتباطی I2C
  • کالیبره شدن در کاخانه برای رنج‌های:
    • ۴۰- الی ۸۵+ درجه‌ سانتی‌گراد برای اندازه‌گیری دمای خود سنسور
    • ۷۰- الی ۳۸۰+ درجه سانتی‌گزاد برای اندازه‌گیری اجسام توسط سنسور
  • انطباق ولتاژی ۳٫۳ ولت الی ۱۶ ولت
  • حالت ذخیره انرژی

 

سخت افزار مورد نیاز

آردوینو UNO

سنسور دماسنج مادون قرمز mlx90614

 

اتصال MLX90614 به آردوینو

اتصال mlx 90614 به آردوینو

اتصال mlx 90614 به آردوینو

mlx90614 همانند بسیاری از سنسور هایی که قبلا راجب به آن ها صحبت کردیم برای برقراری ارتباط با  آردوینو از پروتوکل I2C استفاده می‌کنه. همچنین برخلاف اکثر سنسور‌هایی که ما با آن‌ها کار می‌‌کردیم ، mlx90614  بر روی یک برد (PCB)  نیست پس ما نیازمندیم دو پین DATA و CLOCK LINES را به وسیله دوعدد مقامت در وضعیت PULL_UP  قرار دهیم.( اگر این سنسور را به صورت ماژول تهیه کرده باشید  این مقاومت‌ها به صورت پیش‌فرض بر روی برد قرار دارند ولی ما متوجه آن‌ها نمیشیم.)همانطور که میدونین برای اتصال این سنسور به آردوینو ( تمام مدل‌ها به جز مگا ) SDA برو روی پین آنالوگ شماره ۴ و SCL بر روی پین آنالوگ شماره  ۵ قرار داره.در آردوینو مگا SDA بر روی پین دیجیتال شماره ۲۰ و SCL هم بر روی پین دیجیتال شماره ۲۱ قرار داره. همچنین لازم است که یک مقاومت ۴٫۷ کیلواهم از SCL به ۳٫۳ ولت و  یکی دیگه هم از SDA به ۳٫۳ ولت وصل کنین. در دیتاشیت گفته شده که از یک خازن ۱میکروفاراد بین VCC و GND استفاده بشه ، من هم سنسور را با این خازن تست کردم و هم بدون اون و دیدم نتیجه‌ای که از سنسور میگیرم تفاوتی نداره? .

درباره نویسنده

علیرضا قربانی

علیرضا قربانی هستم دانشجوی مهندسی پزشکی. چیزهای خیلی زیادی رو در دنیا دوست دارم. یک گیک هستم و یشه گفت یک هکر. نه به معنی دزدی پسورد و ایمیل مردم. به معنی عشق به دونستن و عشق به تحقیق درباره خیلی از چیزهایی که می بینم و می‌شنوم. اگر بخوام علاقه‌مندی‌ درجه یکم رو نام ببرم میتونم بگم برنامه نویسی و بعد از اون امبدد سیستم ها.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه