آردوینو پروژه های آردوینو

آموزش راه‌اندازی سنسور گاز الکل MQ3 آردوینو

سنسور گاز الکل MQ3
نوشته شده توسط علیرضا قربانی

سنسورهای گاز سری MQ از هیتر داخلی کوچک به همراه سنسور الکتروشیمیایی بهره می گیرند. این سنسورها نسبت به طیف گسترده ای از گازها حساس اند.سنسور الکل MQ-3 یکی از سنسورهایی گاز heater- driven سری MQ که دارای مقاومت متغیر داخلی وابسته به میزان الکل موجود در هوا می باشد.مقدار خروجی این سنسور آنالوگ می‌باشد و معمولا دارای مقداری بین ۱۵۰ الی ۱۰۲۳ می‌باشد( این مقدار به میزان زمانی که هیتر داخلی سنسور گرم می‌شود بستگی دارد) .در ادامه آموزش با مرجع تخصصی آردوینو ، دیجی اسپارک همراه باشید.

 

سنسور گاز الکل MQ3

سنسور گاز الکل MQ3

سنسور گاز الکل MQ3

سنسور گاز الکل MQ3

سنسور گاز الکل MQ3

سنسور گاز الکل MQ3

 

ویژگی سنسور گاز الکل MQ3

  • خروجی آنالوگ بین ۱۵۰ الی ۱۰۲۳
  • ولتاژ تعذیه ۵ ولت DC  یا AC
  • جریان مصرفی ۱۸۰ میلی‌آمپر
  • دمای کاری منفی ۱۰ الی ۷۰ درجه سانتی‌گراد
  • توان هیتر داخلی کمتر از  ۷۵۰ میلی‌وات
  • سازگاری با آردوینو و انواع میکروکنترلرها

 

طریقه عمل‌کرد سنسور گاز الکل MQ3

هدایت  الکتریکی سنسور با زیاد شدن غلظت گاز الکل در محیط به شدت افزایش مییابددر واقع برخورد مولکولهای گاز  الکل با آلیاژ به کار رفته در سنسور باعث تغییرات شیمیایی در این آلیاژ و در نتیجه تغییر در رسانایی سنسور میشود و با تبدیل این تغییرات به ولتاژ میتوان میزان تغییرات در غلظت گاز الکل محیط را اندازه گیری کرد.

اجزای سنسور تشخیص گاز الکل MQ3

همانطور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید سنسور گاز الکل MQ3 از۶ پین تشکبل شده است.

سنسور گاز الکل MQ3

سنسور گاز الکل MQ3

سنسور گاز الکل MQ3

سنسور گاز الکل MQ3

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

دو پین A و دو پین B دو صفحه‌ای را تشکیل می‌‌دهند که با برخورد مولکول‌های گاز الکل به این دوصفحه رسانایی آن‌ها تغییر می‌کند. دو پین H از طریق یک هیتر به یکدیگر متصل هستند و با اعمال ولتاژ عملیات گرم کردن فضای بین دو صفحه A و B را حهت آماده‌سازی محیط دو صفحه برای ایجادحساسیت مناسب سنسور را انجام میدهد.

در ابتدای اتصال این سنسور به ۵ ولت DC ، ولتاژ خروجی از ۵ ولت شروع به کم شدن می کند و نهایتا بعد از یک تایم حدود یک ساعت به یک سطح ولتاژ نسبتا ثابت می رسد( حدودا ۰٫۷۳ ولت) . زیرا در ابتدای اتصال فضای بین دو صفحه اصلی سنسور سرد است و هدایت الکتریکی آن بسیار پایین می‌باشد و با گذشت زمان هیتر کم کم گرم شده و مقاومت افرایش پیدا می‌کند و ولتاژ خروجی نیز متقابلا کاهش پپدا می‌کند.

توجه: همانطور که گفته شد برای فعال شدن این سنسور از هیتر داخلی استفاده می‌شود. پس توجه داشته باشید که هرچه این سنسور مدت زمان بیشتری روشن باشد ، دقت و حسایت آن بیشتر است.

 

پروژه

در این پروژه یک عدد سنسور تشخیص گاز الکل MQ3 را به پین شماره A0 آردیونو Uno متصل کرده ایم  و هر  ۱۰۰ میلی ثانیه ۱ بار مقدار خروجی سنسور را خوانده  بر روی سریال مانیتور نرم‌افزار آردوینو نمایش می‌دهیم.

 

سخت افزار مورد نیاز :

سنسور تشخیص گاز الکل MQ3

آردوینو Uno

 

 

اتصالات

 

 

اتصال سنسور گاز الکل MQ3 به آردوینو

اتصال سنسور گاز الکل MQ3 به آردوینو

 

 

 

کدهای پروژه

 

 

درباره نویسنده

علیرضا قربانی

علیرضا قربانی هستم دانشجوی مهندسی پزشکی. چیزهای خیلی زیادی رو در دنیا دوست دارم. یک گیک هستم و یشه گفت یک هکر. نه به معنی دزدی پسورد و ایمیل مردم. به معنی عشق به دونستن و عشق به تحقیق درباره خیلی از چیزهایی که می بینم و می‌شنوم. اگر بخوام علاقه‌مندی‌ درجه یکم رو نام ببرم میتونم بگم برنامه نویسی و بعد از اون امبدد سیستم ها.

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید