آموزش رزبری پای

نصب نودهای UI روی نرم افزار نود رد NODE RED

node-red-ui
نوشته شده توسط محسن بیات

در پست های قبلی فرا گرفتیم که بتوانیم به صورت دستی به پین های رزبری پای فرمان بدهیم، در حال حاضر میخواهیم محیطی گرافیکی داشته باشیم. در ادامه با مرجع تخصصی الکترونیک و رباتیک دیجی اسپارک همراه باشید.

این محیط گرافیکی به ما کمک خواهد کرد که بتوانیم دستورات مورد نظر به پین‌ها را از طریق صفحه‌ای گرافیکی که جدای از محیط نرم افزار نود رد Node Red است به آنها منتقل کنیم و همچنین اطلاعات دریافتی مثل دمای یک دماسنج یا میزان رطوبت آن را روی نمودار یا گیج مشاهده و تحلیل کنیم. این ویژگی علاوه بر اینکه به زیبایی کار و محیط کاربری می‌افزاید، امکان فوق العاده‌ی دیگری در اختیار ما میگزارد؛ این صفحه را در هر مانیتور به هر سایزی (موبایل، لپتاپ و … ) باز کنیم جزئیات صفحه (بخش های مختلف از جمله دکمه ها و نمودار ها و … ) به طور اتوماتیک به چینش مناسب آن صفحه در می‌آیند و این امر موجب زیبایی و کارایی هرچه بیشتر محیط کار و برنامه ما میشود.

 

جهت استفاده از چنین امکاناتی باید ابتدا نودهای UI را نصب کنیم تا بتوانیم از آنها استفاده کنیم. ابتدا برد رزبری پای raspberry pi را به اینترنت وصل کنید و سپس ترمینال رزبری پای را باز کنید.

 

 نصب NPM

در ابتدا نیاز داریم که npm  را روی رزبری نصب کنیم ولی قبل از آن را آپدیت میکنیم،

برای این منظور کد های زیر را به ترتیب وارد کنید:

 

نصب UI

پس از انجام این کارها به سراغ نصب UI میرویم، برای نصب کدهای زیر را وارد میکنیم:

 

پس از انجام کارهای فوق برد رزبری پای (رسپبری پای) Raspberry Pi را ریست (reboot) کنید،

پس از انجام مراحل فوق و راه اندازی مجدد برد رزبری پای خود با باز کردن محیط کار نرم نود رد NODE RED شما یک دسته نودها اضافه خواهد داشت، که نام آن دسته UI  خواهد بود، مانند شکل زیر:

1

در پست بعدی آموزش خواهیم داد که چگونه از این نودها استفاده کنیم و بتوانیم محیط کاربری گرافیکی خوبی را در مرورگر و صفحه موبایل خود داشته باشیم.

درباره نویسنده

محسن بیات

دانشجوی مکانیک هستم، علاقه مند به امبدد سیستم ها هستم و حوزه خاص علاقه مندی ام هم در مورد خانه های هوشمند است :)

۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید