آموزش رزبری پای رزبری پای مدارهای الکترونیک پروژه رزبری پای گنو/لینوکس

آموزش ساخت فرستنده رادیویی با رزبری پای Raspberry Pi

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

از شنیدن موزیک های تکراری و صحبت‌های خسته‌کننده رادیو خسته شده اید؟ آیا میخواهید ایستگاه رادیویی خود را بسازید؟ در این آموزش نگاهی سریع به پخش موزیک های mp3 و یا رادیوهای آنلاین بر روی رادیو fm خواهیم پرداخت. حتی میتوانید از این فرستنده برای سیستم صوتی خودروی خود نیز استفاده کنید. و باز هم مانند اکثر اوقات این رزبری پای است که به کمک شما خواهد آمد. قابلیت فرستندکی بر روی رادیو یکی از قابلیت‌هایی است که از دید اکثر افراد پنهان مانده است.

قبل از ادامه دادن مراحل به این نکته توجه داشته باشید که قوانین محلی و دولت های مختلف ممکن است تفاوت داشته باشد و شاید استفاده از یک فرستنده fm با بردی بیشتر از حد مجاز و تعریف شده کاری غیر قانونی باشد و مورد پیگرد قانونی قرار بگیرید.

در ادامه با وب سایت مرجع لینوکس، دیجى اسپارک همراه باشید.

چیزهایی که نیاز داریم

muo-diy-pifm-pifm

با دانلود کردن ایزوی pifm میتوانید این کار را شروع کنید و یا اگر از سیستم عامل رزبین در رزبری پای خود استفاده میکنید میتوانید اسکریپت پایتونی piraterasio.py را استفاده کنید. اما این آموزش بر پایه سیستم pifm پیش خواهد رفت.

شما همچنین به یک کابل جامپر همچنین برای آنت نیز باید از وسیله‌ای همانند آنتن های وسایل قدیمی استفاده کنید. در اینجا نا از یک آنتن تلویزین قدیمی استفاده کرده‌ایم اما با این حال میتوانید از کابل های دو میلی متری نیز خریده و استفاده کنید. میتوانید این سیم هارا به اندازه های دلخواهتان ببرید. همچنین یک لوله که با گرما تغییر سایز بدهد نیز نیاز داریم تا جامپر و آنتنی را که به هم متصل میکنیم را با آن وصل کرده و آنتن را با این لوله نگه داریم. همچنین به چسب تفنگی و یا چسبی قویتر برای چسباندن آنتن و متعلقات آن نیاز داریم. از آنجایی که همه چیز از قبل سرهم بندی شده است فقط نیاز داریم تا وسایل پروژه را در کنار هم بگذاریم و کار اسمبل کردن قطعات را تکمیل کنیم. و در آخر نیز نیاز به یک کامپیوتر لینوکسی داریم ( البته به جز رزبری پای ).

اما قبل از آن یک سؤال مهم را پاسخ خواهیم داد …

چگونه یک کامپیوتر کوچک تبدیل به فرستنده رادیویی میشود؟

برای جلوگیری از تداخل با دیگر دستگاه‌ها رزبری پای از یک تکنیک به نام spred-specrum استفاده میکند این مساله موجب کاهش تأثیر و نویز پردازنده بر دیگر سخت‌افزار های نزدیک دستگاه خواهد شد اما تأثیرات جانبی آن یک آرایه در پین های GPIO است که میتواند برای پخش و فرستندگی در باند fm استفاده شود.

شما میتوانید از این قدرت با متصل کردن یک آنت به پین ۴ استفاده کنید.

ساخت آنتن

muo-diy-pifm-solder

شما باید متوجه شده باشید که قسمت اصلی این پروژه ساخت یک آنتن خوب است با این حال اگر کار را به خوبی انجام دهید در ۱۰ دقیقه آنتن شما آماده خواهد شد. به وسیله یک جامپر سیمی که به ۱۰ میلیمتر سیم متصل شده است و در ادامه این را به یک سیم ۲ میلیمتری متصل کنید.

muo-diy-pifm-antenna

پس از اینکه لحیم ها محکم و سخت شدند آن قطعه تیوپ مانند پلاستیکی که برای محافظت از آنت کنار گذاشته بودید را به اندازه ۵۰ میلیمتر ببرید و بر روی قسمت مورد نظر نصب کنید. و بالای جامپر و اتصالات را با آن بپوشانید و برای مدت کمی آن را گرم کرده تا به اتصالات ما بجسبدو تیوب بر روی اتصالات فیت شود. پس از تمام شدن کار میتوانید آن را به پین شماره ۴ از پین های GPIO متصل کنید.

پیدا کردن GPIO 4

اگر تا به حال از پین های gpio استفاده نکرده‌اید ممکن است در این مرحله به مشکل بر بخورید پس ما نحوه پیدا کردن پین شماره ۴ را به شما خواهیم گفت. در هر دو نسخه ۲۶ و ۴۰ پینی برد های رزبری پای پین شماره ۴ چهارمین ردیف دوتایی از پین ها است اگر شمارش را از گوشه برد شروع کنیم. همانند چیزی که در تصویر زیر میبینید

muo-diy-pifm-gpio

a-and-b-gpio-numbers1-640x300

آنتن خود را به این دو پین متصل کنید تا بهترین نتایج را بگیرید. البته اتصال آنتن به بقیه پین ها نیز نتیجه میدهد ولی سیگانل آنقدرها قوی نیست.

آماده کردن لیست پخش

قدم بعدی آماده کردن فایل‌های mp3 است . این موارد را از سیستم خود بر روی کارت حافظه رزبری پای کپی کنید و آن‌ها را در پارتیشن /pirate radio کپی کنید. احتمالاً شما نمیتوانید این کار را از ویندوز انجام دهید پس بهتر است یک لینوکس بر روی سیستم خود نصب کنید. همچنین این کار را از درون یک توزیع لایو نیز میتوانید انجام دهید

پس از آن به فایل pirateradio.config مراجعه کرده و آن را باز کنید تا به ویرایش آن بپردازیم. در این فایل کلکسیونی از تنظیمات را مشاهده خواهیم کرد مانند فرکانس و شافل کردن موزیک ها و تکرار موزیک ها و حتی پخش استریو این سه مورد آخر با تغییر تنظیمات پیش‌فرض به false انجام می‌شود.

muo-diy-pifm-config-e1438415609323-640x208

شما نیاز دارید تا فرکانس را نیز میزانی ست کنید که با رایو های fm قابل دریافت باشد. برای مثال در انگلیس این فرکانس ها از ۸۷٫۵ تا ۱۰۸ متغیر است و خارج از این بازه اگر فرکانس را ست کنید نمیتوانید با رادیوی خود آن را دریافت نمایید.

فکر خوبی است که در باند fm خود جستجو کرده و یک خالی در آن پیدا کرده واستفاده کنید تا دچار تداخل در فرکانس ها نشوید. پس از آن فایل کانفیگ را ذخیره کرده و ویرایشگر را ببندید.

بوت شدن رزبری برای پخش

پس از اینکه موسیقی‌های شما در کارت حافظه ذخیره شد آن را از سیستم جدا کنید و به رزبری پای متصل کرده و رزبری را روشن نمایید. پس از آن به سراغ رادیوی خود رفته و روی فرکانسی که به فایل کانفیگ داده‌اید آن را تنظیم کنید. پس از چند ثانیه باید آهنگ‌ها شروع به پخش شدن کنند.

muo-diy-pifm-jar رزبری

سیگنال های دستگاه ساخته شده توسط شما نهایتاً ۵۰ تا ۱۰۰ فوت برد مفید دارند و پس از آن شکسته خواهند شد. با این حال غیرفعال کردن stereo_playback میتواند در افزایش برد دستگاه شما مؤثر باشد. همچنین برد دستگاه با قرار گرفتن آن در جایی مرتفع یا با استفاده از سیم آلومینیومی برای آنتن میتوان برد آن را بیشتر کرد همچنین میتوانید برد خود را با باتری روشن کرده و به صورت قابل حمل آن را به هرجایی که میخواهید ببرید

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴ دیدگاه