آموزش رزبری پای

نودهای پرکاربرد UI نرم افزار Node Red – بخش دوم

new-node-ui3-2
نوشته شده توسط محسن بیات

در پست قبلی استفاده از UI nodes در نرم افزار Node Red تعدادی از نودهای نود رد Node Red را فرا گرفتید. در پست امروز تعداد دیگری از نودهای پر کاربرد نرم افزار Node Red را آموزش خواهم داد.

نود button (دکمه)

این نود در خروجی گرافیکی به صورت یک دکمه با اسم مورد نظر ما نمایش داده میشود،

باید ابتدا نود دکمه (button) را به وارد محیط کار کنیم، سپس با دبل کلیک روی آن میتوانیم وارد تنظیمات آن شویم که مانند شکل زیر است،

untitled-1-copy

 

در قسمت name نام دکمه را وارد می‌کنیم. در قسمت پایینی payload مقداری را که هنگام تحریک شدن دکمه انتظار داریم؛ وارد می‌کنیم. مثلا در مثال مورد نظر دکمه به اسم on می‌سازیم. مقدار  payload آن را عدد ۱ قرار می‌دهیم. یک دکمه دیگر به اسم off و مقدار payload را عدد ۰ می‌گزاریم. این دو کلید را به پین رزبپری raspberry pi که از قبل تعریف کرده ایم متصل می‌کنیم.

untitle1d-1-copy

 

پس از deploy کردن برنامه در خروجی گرافیکی دو عدد دکمه به اسم‌های on و off نمایان می‌شوند. با فشردن دکمه on عدد یک به خروجی منتقل می‌شود. رله روشن شده و با فشردن دکمه off عدد صفر را به خروجی منتقل میکند.

untitled-1-copy

نود button row (دکمه های ردیفی)

در این نود میتوانیم تعدادی از دکمه‌ها را به صورت ردیفی داشته باشیم. نود Button Row را وارد محیط کار کنید. با دبل کلیک وارد تنظیمات شوید، محیط تنظیمات را مانند شکل زیر پر کنید:

untitled-1-copy

 

در قسمت topic اسم مجموعه خود را تعیین کنید. در قسمت‌های بعدی دکمه‌های خود را وارد کنید. به عنوان مثال در عکس بالا دو دکمه alarm_on و alarm_off تعیین شده است. مقدار آن‌ها نیز عددهای ۱ و ۰ تعیین شده است. با کلیک روی هرکدام عدد مقابل آن به خروجی منتقل می‌شود. همچنین درستون دوم می‌توانید رنگ دکمه خود را تعیین کنید.

پس از انجام این کار و متصل کردن نود به پین تعریف شده رزبری پای raspberry pi ، برنامه را deploy کنید، پس از deploy شما در خروجی شکل زیر را مشاهده خواهید کرد:

untitled-871-copy

 

با کلیک روی دکمه مشکی رنگ عدد ۱ و با کلیک روی دکمه مقابل عدد ۰ به خروجی منتقل می‌شود. به عنوان مثال با اتصال یک بیزر به پین مورد نظر یک آژیر بسازید که با این دکمه ها کنترل میشود.

کاربران گرامی سوالاتتان را از طریق ثبت نظر میتوانید با من در میان بگذارید. چنانچه علاقه دارید کار با نرم افزار Node Red را به صورت حرفه ای و سریع تر بیاموزید، پیشنهاد میکنم با شماره بالای صفحه تماس گرفته و جهت شرکت در دوره مجازی Node Red با مسئول مربوطه صحبت کنید.

درباره نویسنده

محسن بیات

دانشجوی مکانیک هستم، علاقه مند به امبدد سیستم ها هستم و حوزه خاص علاقه مندی ام هم در مورد خانه های هوشمند است :)

۱ دیدگاه

  • سلام.
    یه سوال داشتم. من میخوام با استفاده از کابل LAN چندتا دوربین مداربسته رو به رزبری پای متصل کنم ؛ اما نمیدونم چطور باید برنامه نویسی Video Streaming رو در ++C یا Python انجام بدم. لطفا راهنمایی کنید چطور میشه اینکار رو کرد ؟!

    خیلی ممنونم.
    موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید