اینترنت اشیا IOT اینترنت اشیاء تئوریک

آموزش ویدیویی اینترنت اشیاء IOT بخش اول شبیه سازی از بدن انسان

what-exactly-is-iot-digispark
نوشته شده توسط رضا خسروی

در این مجموعه آموزش ویدیویی اینترنت اشیاء نحوه طراحی و ساخت اینترنت اشیاء IOT را توضیح خواهم داد. در ابتدا باید بدانیم مفهوم آیوتی IOT چیست؟ طی صحبت‌هایی که دوستان مختلف با بنده داشته‌اند، تصور می‌کنند که اگر دستگاهی به اینترنت متصل باشد، به مفهوم اینترنت اشیاء IOT است. چنین تصوری کاملا غلط است. به واقع ارتباطات و اتصال به شبکه اینترنت در حقیقت یک سوم از مبحث اینترنت اشیاء IOT را تشکیل می‌دهد. در ادامه این آموزش شما با مفهوم کامل اینترنت اشیاء iOT آشنا خواهید شد. این مجموعه ویدیوها به صورت بهم پیوسته در بستر دیجی اسپارک منتشر خواهند شد. در ادامه این آموزش با مرجع تخصصی اینترنت اشیاء IOT به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 

اینترنت اشیاء شبیه سازی شده از بدن انسان

دقیقا سیستم آیوتی IOT برگرفته از سیستم بدن انسان است. برای درک بهتر مفهوم، پروژه IOT از ۳ بخش مجزا تشکیل شده است. این سه بخش شامل، سنسورها، ارتباطات و پردازش‌ها می‌باشد. در این سه بخش دقیقا بدن یک انسان شبیه سازی شده است. سنسورها همان حس پنج‌گانه انسان است. بینایی، شنوایی، لامسه، بویایی و چشایی که همگی توسط سنسورهای منحصر به فرد قابل شناسایی هستند. ارتباطات یا Connection همان سیستم عصبی بدن انسان است. این سیستم نقش انتقال دهنده اطلاعات را دارد. بخش سوم پردازش یا Processes همان مغز انسان است. با این توصیف هر سه بخش در یک پروژه اینترنت اشیاء IOT به سادگی می‌توانید موارد را درک کنید.

 

بلوغ اینترنت اشیاء در حد کودک دو ساله است

همانطور که در بالا ذکر شد، سیستم آیوتی IOT یک بستر یادگیرنده است. به عنوان مثال یک کودک دوساله را در نظر بگیرید که برای اولین بار یک شمع روشن را می‌بیند. کودک به سمت شعله شمع جذب می‌شود. بار اول به علت عدم آگاهی، شعله را لمس می‌کند. حس لامسه او احساس سوزش در سطح پوست را به پردازشگر یعنی مغز او منتقل می‌کند. پس از این موضوع در ذهن او می‌ماند که شعله باعث آسیب می‌شود. پردازش مغز باعث می‌شود که دفعات بعدی در مواجهه با چنین شرایطی، تصمیم به عدم لمس کردن شعله می‌گیرد. همین مثال مناسبی برای پروژه‌های اینترنت اشیاء IOT است. چراکه ممکن است در مواجه بعدی بجای شمع واقعی، شمع الکترونیکی ببیند، و این کودک نتواند به صورت قطعی تفکیک کند و دچار مشکل شود. همین حالت در وضعیت اینترنت اشیاء IOT بوجود می‌آید. یعنی سیستم هم دچار سردرگمی و خطا می‌شود.

 

چنانچه در زمینه‌های مطرح شده ایده یا سوال دارید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهم داد.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

درباره نویسنده

رضا خسروی

رضا خسروی کارشناسی ارشد تکنولوژی اطلاعات از دانشگاه استفورد شایر انگلستان و مدیر عامل شرکت اسکای میکس مالزی فعال در زمینه اینترنت اشیاء

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۲ دیدگاه