رباتیک پهپاد Drone

استفاده از هواپیمای بی سرنشین اینبار برای حمل خون

استفاده از کوادکوپترها اینبار برای حمل خون-دیجی اسپارک
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

مطالعه جدیدی که در بین بیمارستان جان هاپکینز و دانشگاه ماکرره اوگاندا انجام شد و این دو در مقاله ای اعلام کرده اند که هواپیماهای بدون سرنشین می توانند برای بردن نمونه های خون به مراکز درمانی از راه دور کارایی داشته باشند. این پهباد های پراز خون به زودی برای رساندن نمونه خون به مراکز تست استفاده می شوند.

در این همکاری که توسط محققان و مهندسان انجام شد اثرات این روش حمل و نقل بر روی خون در هنگام انتقال بررسی شد.هواپیماهای بدون سرنشین در حال حاضر برای حمل و نقل قطعات و مواد تست شده است . این کوادکوپترها و پهباد ها طوری مقاوم ساخته شده اند که درمقابل ضربه آسیبی به اشیا وارد نشود و بتوانند بعد از حمل سالم به مقصد برسند. اما در مورد حمل خون شرایط بسیار متفاوت است. یکی از محققان در این مورد می گوید:” این حرکت ها می تواند سلول های خونی را نابود کند و یا باعث لخته شدن آن شود و در این صورت برای آزمایش خون و تست هیچ فایده ای ندارد.اما مطالعه نشان داده است که اگر خون سرد باشد این اتفاق برای آن نخواهد افتاد.”

در این مطالعه ۵۶ داوطلب از شش نمونه گروه خونی برای اهدا وجود داشتند که به دو گروه تقسیم شدند. نیمی از گروه های خونی به عنوان نمونه شاهد استفاده شدند و نیمی دیگر برای پرواز با هواپیمای بدون سرنشین بسته بندی شدند. پرواز پهباد بین شش تا ۳۸ دقیقه باید انجام شد . مدت پرواز یکی از عواملی می باشد که درکیفیت خون قابل حمل تاثیر بسزایی دارد.

بعد از پرواز نمونه های حمل شده توسط پهباد با نمونه های موجود به عنوان شاهد مقایسه شد. تفاوت های نظام مندی بین دو نوع از نمونه خون پیدا نشد.

محققان امیدوارند بعد از آزمایش های بیشتر با هواپیماهای بدون سرنشین بتوانند آنها را برای جابه جایی دارو برای مراکز تست از مناطق دورافتاده روستایی که رفت آمد بسیار دشوار است آماده کنند و به نتایج مثبت برسند.

با دیجی اسپارک در مورد پهپاد و کوادکوپترها بیشتر بدانید.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱ دیدگاه