رباتیک سخت افزار

الگوگیری از حشرات برای ساخت ربات

الگوگیری از حشرات برای ساخت ربات - دیجی اسپارک
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

محققان با الهام گرفتن از حشره ها که بر روی آب سواری می کنند توانستند رباتی را طراحی کنند که مانند حشره بر روی آب قرار گیرد. برای ساخت ربات، اول به مطالعه و بررسی پریدن انواع مختلف حشرات بر روی آب پرداختند. شایان ذکر است که حشرات به خاطر ویژگی های سطح آب می توانند این کار را انجام دهند. آنها به طور معمول وقتی احساس خطر می کنند به سطح بالاتری می جهند. تا همین اواخر نسبت به تعامل نامحدود بدن حشره و سطح مایع آب درک ضعیفی وجود داشت.

الگوگیری از حشرات برای ساخت ربات - دیجی اسپارک

محققان برای بررسی و تحقیقات خود بخشی از آب برکه را به آزمایشگاه بردند و برکه ای برای خود ساختند که بر روی برکه دوربین هایی با سرعت بالا برای ضبط حرکت حشرات و برای بدست آوردن اطلاعات  بیشتر از چگونگی پریدن آنها گذاشتند. آنها دریافتند که توانایی بهره برداری از سطح آب توسط مقدار فشاری است که پا ها به سطح وارد می کنند. حشراتی که قادر بر سواری آب و پریدن بر روی آن هستند بیشترین نیروی وارد کننده به پاهای خود، کمتر از شکستن سطح آب است و به همین دلیل موفق هستند تا از روی سطح آب بپرند.

الگوگیری از حشرات برای ساخت ربات - دیجی اسپارک

اینکه یک ربات بتواند از محلی به محل دیگر بپرد و از حشرات الگوگیری کند تا بحال وجود نداشته است و هیچ رباتی قادر نبوده است این کار را انجام دهد. اما به تازگی ربات جدیدی به وجود آمده است که فوق العاده آبگریز است.این به این معنا است که آب را به خود جذب نمی کند و جرم بدن این ربات در مقایسه با کشش سطحی آب ساخته شده است و بسیار کم است. پاها نیز بلند و نازک هستند و حداکثر فشاری که به سطح آب می آورند از انرژی جنبشی پاهای ربات بر روی آب کمتر از انرژی سطح آب است.

محققان به ربات اجازه می دهند که یکبار در حال پریدن سریع باشد و برای این کار را از مکانیزم منجنیق معکوس گشتاور (TRC) استفاده می کنند. محققان همچنین یافتند که ربات برای پریدن بر روی سطح آب با استفاده از یک منحنی چرخشی که به پای خود می دهند و با سرعت نزولی و رو به پایین بر روی سطح آب که بیشتر از نیروی سطح آب نمی باشند باید عمل کند.طراحان رباتیک ازانجام این کار هنوز دلسرد نشده اند و فکر می کنند با بهبود بیشتر تعامل پویا بین پاها و سطح آب می توانند کاری کنند که ربات بر سطح آب بپرد.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه