رباتیک سخت افزار

اولین اجاق گاز هوشمند پرینت شده

نوشته شده توسط آزاده مختاری

این روزها امکان پرینت گرفتن هر چیزی به وسیله‌ی پرینترهای سه‌‌بعدی به وجود آمده است و از اتومبیل و خانه گرفته تا پوست و هر چیز دیگری که تصور آن را کنید به وسیله‌ی پرینترها تولید می‌شوند و حالا نوبت به اجاق گاز هوشمند رسیده است تا به وسیله‌ی پرینتر سه‌بعدی تولید گردد. البته پیش از آن افراد بسیاری بوده‌اند که قصد انجام چنین کاری را داشتند اما بسیاری از آنها در مورد خطراتی که ممکن بود از طریق این پرینترها وارد بدن انسان شود، از انجام این کار منصرف شدند.

امروز در دیجی اسپارک به معرفی اولین اجاق گاز هوشمند پرینت شده می‌پردازیم.

اما اجاق گاز جدیدی که به تازگی توسط پرینترهای سه‌بعدی طراحی شده، با به کارگیری طرحی نوآورانه، از بهترین مواد پلاستیکی موجود در ساخت آن استفاده و از روشی کاملا متفاوت برای طبخ غذا بهره گرفته شده است که همین موضوع، توجه بسیاری از افراد را به خود جلب نموده است. روش پخت غذا در این اجاق گاز که نام Pyra می‌باشد، چندان پیچیده نیست و در آن، کانالهایی قرار گرفته که هوای گرم را در سراسر اجاق انتقال می‌دهد و در نهایت باعث پخت کامل غذا می‌گردد.

نام “Pyra” از شکل هرمی آن و کلمه‌ی یونانی “Pyro” به معنای آتش انتخاب شده است و طبق ادعای تیم سازنده، این اجاق قابلیت درست نمودن هر چیزی، از مواد شیمیایی موجود در آزمایشگاه‌ها گرفته تا انواع غذا را دارد و دلیل این موضوع نیز تکنولوژی خلاقانه مهندسین برای انتقال گرما می‌باشد. همچنین سازندگان اذعان داشته‌اند که سیستم اصلی این اجاق گاز برای جوجه‌ پزی و حتی کارهای سنگین ‌تر طراحی شده بوده و در مرحله‌ی اول، سازندگان توجه کمتری به امکان طبخ غذا در آن داشته‌اند.

اجاق Pyro از هر نوع منبعی برای تولید آتش استفاده می‌نماید و با داشتن یک فن بزرگ در قسمت پشتی خود، هوای گرم را با زاویه‌ای ۳۷۵ درجه‌ای در محفظه‌ی اجاق انتقال می‌دهد. و سازندگان برای اینکه نشان دهند اجاق گاز تولید شده‌ی آنها واقعا می‌تواند یک غذای خوشمزه را طبخ کند، از یک تکه گوشت خام استفاده نمودند و نتیجه را مشاهده نمودند.

اما تیم Studio FATHOM که اجاق گاز هوشمند Pyro را تولید نموده‌اند، اعلام کرده‌اند که بر روی مدل‌های بزرگتر از این اجاق گاز کار می‌کنند و کاربران می‌توانند با مشاهده‌ی طرح‌های مختلف و آنلاین، طرح مورد نظر را انتخاب، دانلود و شخصی‌سازی کرده و اجاق گاز اختصاصی خود را داشته باشند.

درباره نویسنده

آزاده مختاری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه