تکنولوژی پهپاد Drone

تجربه پرواز امن با ربات جیمبال

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

ربات های پرنده نقاط ضعفی دارند، سنسورهای آن ها و قطعات تشکیل دهنده ی آن ها بسیار حساس هستند. علاوه بر اینکه خطر سقوط آن ها را تحدید می کند، عواملی مانند برخورد با اجسام دیگر هم بسیار مهم می باشند. ادرین بریود (Adrien Briod) و ماریزوس (Przemyslaw Mariusz) طراحان این ربات پرنده هستند. هدف آن های این بوده که یک ربات پرنده پس از برخورد با اجسام دیگر بتواند به پروازش ادامه دهد. این خلاقیت خاص باعث شده که برای حفاظت از سنسورهای حساس و ظریف بکار رفته در ربات به وزن آن اضافه نشود. حالت ارتجاعی این ربات که از روی حشرات الهام گرفته شده است؛ آن را از دیگر ربات ها مجزا می کند.

جیمبال با یک قفس کره ای مانند و الاستیک در مقابل ضربات حفاظت می شود. در ادامه بررسی این ربات با دیجی اسپارک همراه باشید.

 

توسط دو ملخ پرواز می کند و به کمک دو باله هدایت می شود. علی رغم برخورد های مداوم، جیمبال همچنان به پرواز ادامه می دهد. این شاهکار یک چالش نیرومند برای دانشجوی دکتری آقای بریود بود. وی اینچنین بیان کرد: ایده از آنجا شکل گرفت که بعد از برخود و واژگون شدن، ربات بتواند همچنان متعادل بماند. پس می تواند به راهش ادامه دهد. پیشینیان این نوع ربات های پرنده که ثبات پروازی نداشتند، پس از ضربه خوردن تمایل داشتند که در هر مسیری که هستند خاموش شوند و از ادامه  مسیر باز می ماندند.

 

به کمک همکارش ماریزوس توانستند سیستم تعادلی ژیروسکوپی را طراحی کنند. این سیستم تشکیل شده از دو حلقه از جنس فیبر کربن می باشد. همانطور که ربات در اثر ضربه تغییر جهت می دهد کمک می کند که جهت عمودی اش را حفظ کند.

 

اکثر ربات ها توسط سیستم های پیچیده و سنسورهای متنوع حرکت می کنند. که به آن ها کمک می کند تا موانع را رد کنند. این یک سیستم تحلیل گر موانع محیطی است. در این سیستم سنسور ها سنگین و شکننده هستند. علاوه بر آن در شرایط خاص نمی توانند پردازش کنند؛ به عنوان مثال در شرایطی که دود در محیط باشد، عملکردشان نا صحیح است.

خوشفکری طرح جیمبال در سادگی تکنولوژی آن است. حشرات در پرواز کردن و واژگونی در هوا، به طور خاصی رفتار می کنند. از این رو تلاطم های هوایی برای آن ها مورد خاصی به حساب نمی آید. چرا که فرم حرکت آن ها طوری است که به راحتی از این تلاطم ها عبور می کنند. تحقیقات پروژه جیمبال از همین شیوه استفاده کرده است.

 

هدایت در محیط های بی نظم

این ربات پرواز کننده برای مقابله با سخت ترین شرایط زمینی آماده شده است. هدف ما دقیقا این بود که در مکان هایی که دیگر ربات ها نمی توانند پرواز کنند و محیط را پردازش کننده، این کار را انجام دهیم. از جمله ساختمان هایی که در اثر سوانح طبیعی تخریب شده اند. دوربین متصل به ربات می تواند اطلاعات ارزشمندی را برای ناجیان ارسال کند. این دو محقق ربات جیمبال را در جنگل هم تست کردند. به همراه قبط نما و سنسور ارتفاع سنج در جنگل رها شد.

 

نتیجه اینطور مشخص شد که ربات جیمبال توانایی های خود را در طی بیش از صدها متر نشان داد. در فیلم ضبط شده توسط دوربین جیمبال شاهد برخورد با چندین تنه ی درخت و موانع دیگر بودیم.

در کل ربات جیمبال با وزنی در حدود ۳۷۰ گرم پتانسیل بسیار بهتر و کاراتری را نسبت به مدل های طراحی شده تا به امروز نشان داد. این گونه ربات های پرنده می توانند برای انسان ها بسیار مفید عمل کنند. همانطور که در بالا هم ذکر شد، در ساختمان های تخریب شده در اثر زلزله و یا دیگر بلایای طبیعی می تواند به کمک امداد گران بیاید و آن ها را از محل هایی که مسدوم ها محسور شده اند آگاه کند.

از حیاط وحش فیلمبرداری کند و یا گونه های خاص جانوارن را شناسایی و زیستگاه هایشان را پیدا کند. و هر آنچ که شما می پندارید….

 

[advanced_iframe securitykey=”e3ac59a02708b32a0e36dd27eecce7b410abc919″ src=”http://www.aparat.com/video/video/embed/videohash/sA9et/vt/frame” allowFullScreen=”true” webkitallowfullscreen=”true” mozallowfullscreen=”true” height=”360″ width=”640″]

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه