سخت افزار مدارهای الکترونیک

تشخیص مصرف مواد مخدر با استفاده از اثر انگشت

نوشته شده توسط آزاده مختاری

تشخیص جرم و خطا یکی از وظایف اصلی نیروهای امنیتی می باشد همچنین مصرف مواد مخدر و تشخیص استفاده از آن نیز از وظایف دیگر آن ها می باشد.آزمایش مصرف مواد مخدر توسط نیروهای پلیس، زندان‌ها، دادگاهها و سایر سازمان‌های اجرای قانون انجام می شود که محدودیت های خاصی دارند و نیاز به فرد آموزش دیده برای اجرای آزمایش وجود دارد بنابراین نیروهای امنیتی را با مشکل مواجه می کند. برای رفع این محدودیت ها محققان به ابداع روشی جدید برای تشخیص مصرف مواد مخدر با استفاده از اثر انگشت پرداخته اند.

در ادامه با دیجی اسپارک همراه باشید.

برای تست سریع و آزمایش مصرف مواد مخدرگروهی از محققان دانشگاه سوری (Surrey)، آزمایشگاه ملی فیزیک، کالج کینگز لندن، دانشگاه شفیلد هالام و پزشکی قانونی هلند، روشی  شیمیایی به نام  طیف سنجی جرمی ارائه کردند که می‌تواند مواد مخدر غیرقانونی را فقط با اثر انگشت تشخیص دهد. در این روش از انواع مختلف طیف‌سنجی جرمی برای بررسی بیمارانی که برای ترک مواد مخدر مراجعه کرده‌اند استفاده شده است که می‌تواند مصرف ماده مخدر کوکائین را تشخیص دهد ولی لمس کردن آن را تشخیص نمی دهد.

محققان می گویند زمانی که فرد کوکائین مصرف می‌کند، ماده benzoylecgonine و methylecgonine برای فرایند سوخت وسازدر بدن از طریق اثر انگشت دفع می شوند و آثار این مواد دفع شده شیمیایی در اثر انگشت باقی می‌مانند بنابراین می توان با تست اثر انگشت به تشخیص مصرف پرداخت. به این صورت که انگشت فرد رابا مواد حلالی اسپری می کنند و سپس به تست می پردازند.

این روش برخلاف آزمایش های خون و روش های موجود کاملا بهداشتی است و نمی توان به جعل پرداخت زیرا اثر انگشت هر شخص یکتا و منحصر به خود اواست. همچنین این روش علاوه بر تشخیص مواد کاکوئین دار قادر به تشخیص مواد آرایشی نیز می باشد .

Dr. Melanie Bailey درباره این نوع تست گفت: این تیم در حال حاضر روی طیف سنج جرمی کوچک کار می کند و امیدوار است در آینده این روش به یک روش مستقل برای تست اعتیاد معرفی گردد و علاوه بر بهداشتی بودن و قابلیت استفاده در همه مکان ها بدون نیاز به استفاده از تجهیزات خاص جایگاه ویزه ای داشته باشد.

این آزمایش تا یک دهه آینده می‌تواند در اختیار پلیس قرار بگیرد و تمام محدودیت ها ومشکلات روش های سنتی قبلی را برطرف نماید.

درباره نویسنده

آزاده مختاری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه