تکنولوژی

تکنولوژی پنکه بدون تیغه دیسون

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

دیروز با تکنولوژی که خیلی هم جدید نیست آشنا شدم به اسم پنکه بدون تیغه و خیلی کنجکاو شدم ببینم از کجا شروع شده است. در ادامه با دیجی اسپارک همراه باشید.

در سال ۱۹۹۲ شخصی به نام جیمز دیسون شرکت دیسون را با انگیزه ساخت محصولات مهندسی ارتقا یافته تاسیس کرد. هدف او تولید هر محصول مهندسی شده ای با عملکرد بهتر و بهینه بود. جیمز دیسون اولین محصول را که جاروبرقی ساده بود و عملکردی متفاوت داشت در کارگاه پشت منزلش تولید کرد. شرکت دیسون موفقیتش را مدیون جاروبرقی متفاوتش است. از دیگر محصولات موفق شرکت دیسون فرقان توپی، جاروبرقی ایستاده ، جاروبرقی دستی ، پنکه بدون پروانه ، فن گرما دهنده و خشک کن دست می توان نام برد.

اما در مورد گجت پنکه بدون پروانه ، این گجت در اکتبر سال ۲۰۰۹ معرفی شد. در نگاه اول گجتی می بینیم با طوقه ی گرد در بالا و استوانه ای از زیر آن را در برگرفته است. ظاهر این گجت نشان دهنده ی خلاقیت و اصول مهندسی طراحی آن است. مشخصه ی غیر عادی از ظاهر گجت کاملا انسان را به فکر فرو می برد و در نگاه اول فکر می کنید که حتما تیغه های آن نامرئی است! وقتی جلوی آن قرار می گیرید اصلا انتظار احساس نسیم نرمی را نخواهید داشت که از یک دایره ی توخالی که هیچ قسمت متحرکی ندارد بوجود آمده. چطور ممکنه از یک دایره ی توخالی هوا دمیده شود؟!

 

پنکه بدون تیغه دیسون - دیجی اسپارک

پنکه بدون تیغه دیسون – دیجی اسپارک

همانطور که شما تصور کردید این پنکه از اصول علمی و مهندسی پیروی می کند. در قسمت زیرین پنکه یک موتور الکتریکی کوچک قرار گرفته و هوا را به داخل می کشد و پس از تقویت به سمت دایره ی توخالی می فرستد. هوا در لایه ی میانی دایره تو خالی می چرخد تا به شکاف داخلی دایره برسد. این عمل شرایط اساسی جریان هوا را فراهم می کند و همین بوجود آورنده ی نسیمی است که به هنگام ایستادن جلوی آن احساس می کنید.

آقای دیسون ادعا می کند که این گجت باد ملایم تولیدی اش ۱۵ برابر میزان هوای ورودی اش است. با توجه به گفته ی آقای دیسون پنکه بدون پروانه سازگارتر و استوار تر از پنکه های معمولی با پروانه چرخان است.

 

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه