رباتیک سخت افزار

جنبیدن آن پشه، عیان در نظر ماست !

جنبیدن آن پشه، عیان در نظر ماست-دیجی اسپارک
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

احتمالا با اصطلاح ” من مگس رو روی هوا می زنم” آشنایی دارید. زمانی که می خواهیم سرعت و دقت خودمان را به رخ کسی بکشیم این اصطلاح را به کار می بریم. هر چند به معنای واقعی این عبارت کاری نداشته ایم ولی آیا واقعا می توانید مگس را روی هوا بگیرید ؟ ربات ها زمانی برای انسان اهمیت ویژه ای پیدا کردند که کارهای سخت یا خطرناک را بدون لحظه ای استراحت، برای ما انجام دادند. خوب شاید بپرسید مگس گرفتن چه اهمیتی دارد ؟ با ما همراه باشید تا پاسخ آن را بیابیم.

دقت ربات ها روز به روز در حال پیشرفت است و پژوهشگران با بهره گیری از طبیعت همواره تلاش می کنند ربات ها را به دنیای واقعی کمی نزدیکتر کنند.حال پژوهشگران دانشگاه استنفورد بر روی توسعه رباتی کار می کنند که می تواند هر شئ کوچکی را سریعتر از انسان در هوا برباید. این ربات می تواند با ردیابی مسیر پرواز یک مگس، آن را به دام بیندازد. مگس یکی از مهمترین مدلهای ارگانیسم است که در پژوهشهای پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. مراقبت از آن بسیار ساده است و نقشه ژن آن به خوبی برای انسان شناخته شده است. همچنین این حشره کوچک تنها ۲٫۵ میلی متر طول دارد و دسته بندی و شناسایی آنها نیاز به ساعت ها کار خسته کننده دارد.

استفاده از پرتو مادون قرمز نامرئی، برای ردیابی پرواز، به ربات استنفورد این امکان را می دهد، تا با الگوی منحصر به فرد خود به شناسایی آن بپردازد. پس از شناسایی به وسیله مکنده و از طریق نی کوچکی، بدون اینکه به مگس آسیبی برساند، آن را به سمت خود می کشد. پس از مهار مگس، جنسیت و مشخصات فیزیکی آن را شناسایی می کند و حتی با کالبد شکافی می تواند ساختار مغزی آن را نیز آنالیز کند. در یکی از این آزمایش ها این ربات توانست نزدیک به ۱۰۰۰ مگس را در ۱۰ ساعت پردازش کند، که حتی برای یک دانشمند ماهر هم کاری بی سابقه است. این ربات رباینده مگس، ماه پیش در Nature Methods معرفی شد.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه