رباتیک

حیوانات خانگی رباتیکی فراگیر می‌شوند

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

در یک دهه‌ی گذشته سگ‌های رباتیکی در اکثر کشورها رشد زیادی داشته اند. این یعنی مردم بیشتر شیفته‌ی تکنولوژی شده‌اند. باید در نظر داشت که این شیفتگی بیشتر در شهرهای پرجمعیت رخ می‌دهد! در ادامه با دیجی اسپارک همراه باشید.

دکتر جان لوپ محقق دانشگاه ملبورن معتقد است که مجازی شدن حیوانات خانگی دور از ذهن نیست و بزودی همه‌گیر می‌شود. در همین زمینه مجله‌ی دامپزشکی حیوانات خانگی استرالیا در مقاله‌ای اشاره کرد که حیوانات خانگی در آینده بعنوان کالایی لوکس و الکترونیکی به بازار عرضه خواهند شد.

تبدیل شدن حیوانات خانگی به حیواناتی رباتیکی برای ما عجیب بنظر می‌رسد. مانند تمام تکنولوژی‌هایی که الان ما در اختیار داریم و مثلا ۱۰ سال قبل دور از ذهن بنظر می‌رسیدند. حیوانات خانگی رباتیکی هم اینطور هستند و برای آیندگان وسیله‌ای عادی تلقی می‌شوند. اگر ۲۰ سال پیش با فردی در مورد فیسبوک صحبت می‌کردیم قطعا شما را به تیمارستان هدایت می‌کرد! ولی درحال حاظر در ژاپن مردم با سگ‌های رباتیکی رابطه‌ی عاطفی قوی پیدا کرده‌اند. عجیت‌تر این است که وقتی مدار این سگ‌ها از کار افتادند و به اصطلاح  مردند، ژاپنی‌ها برای آنها مراسم تشییع جنازه برگزار می‌کنند و این رابطه کم کم در همه‌جا رسوخ خواهد کرد.

دکتر رایولت در حال جمع آوری اطلاعاتی در مورد تاثیر تکنولوژی بر روابط ما با حیوانات در آینده است. دکتر رایولت هشدار می‌دهد که داشتن حیوانات خانگی یک شمشیر دو لبه است. زیرا بسیاری از افراد به آنها آلرژی دارند و موجب بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوانات می‌شوند. رایولت اشاره می‌کند که حیوانات رباتیک اگر همان مزایای حیوانات طبیعی را داشته باشند، مردم به سرعت با آنها رابطه‌ی عاطفی برقرار می‌کنند.

ربات‌های خانگی همدمی هستند که به آب و غذا نیاز ندارند و برای صاحبش مشکل تهیه‌ی تغذیه را نخواهد داشت. این حیوانات در آینده با استفاده از هوش مصنوعی جذاب تر خواند شد. هوش مصنوعی به این حیوانات الکترونیکی اجازه خواهد داد که یاد بگیرند و اجرا کنند. محققانی که بر روی سگ‌های رباتیکی تحقیق می‌کنند از این پس بیشتر به جنبه‌های عاطفی، اطاعت و وابستگی حیوان به انسان تمرکز خواهند کرد. آنها می‌خواهند تا جایی که علم اجازه می‌دهد رفتار حیوان طبیعی را شبیه سازی کنند و به حیوان رباتیکی منتقل کنند.

 

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه