رباتیک

خواندن افکار توسط ربات

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

بدی خواندن افکار برای افراد متقلب هست که به راحتی لو میرن! بدتر از اون اینه که طرف با یک ربات افکارش لو بره و کلا آبروش تو جامعه ی ربات ها هم بره! باید بره یه جایی که نه ربات باشه نه آدم! در ادامه  رباتی را معرفی میکنم که میتواند با خواندن افکار فرد، دستورات لازم را به دستگاه مورد نظر منتقل کند. در ادامه با دیجی اسپارک همراه باشید.
دانشمندان علوم اعصاب قصد دارند تا با گرفتن دستور از مغز انسان، موتوری مصنوعی بسازند که بتواند عملکرد اندام طبیعی را تقلید کند. محققان طیف وسیعی از دستگاه های کنترل کننده مغزی را (از ویلچر گرفته تا اندام های پیشرفته روباتیکی) مورد سنجش قرار داده اند که با کاربران خود بصورت هوشمندانه کار می کنند. با این سیستم کاربران می توانند صندلی کنترل شده با مغز را با خیال راحت و بصورت ایمن به حرکت درآورند. این حرکتی هوشمندانه برای آیندگان است.

نام این سیستم neuroprosthetic است. عملکرد این سیستم بدین صورت است که عملکرد کاربرا را شناسایی می کند و پس از رمزگشایی سیگنال های مغزی، آن ها را مانند نخاع به ربات منتقل می کند. خوزه دل محقق موسسه ی تکنولوژی لوزان سوییس، مخترع این سیستم است. خوزه  neuroprosthetic را در کنفرانس عصب شناسی سانفرانسیسکو معرفی کرد.

هدف خوزه از ساخت این سیستم طراحی ربات هایی است که بتوانند تجربه کسب کنند و بر اساس آن به عملیات خود ادامه دهند. جامعه ی هدف این ربات در درجه ی اول افراد معلول است. خوزه فعالیت خود را با مطالعه بر روی سیستم های مغزی – رایانه ای شروع کرده بود تا بتواند دستگاهی بسازد که با استفاده از مغز خود افراد دستور را دریافت کند و مثلا به صندلی چرخدار انتقال دهد.

رباتهایی که با سیستم مغزی – رایانه ای کنترل می شوند بسیار هوشمند خواهند بود. آن ها قادرند تا دستورات مغزی غیرقابل تفسیر را پردازش کنند البته نکته ی مهم در مورد این سیستم استقلال آنهاست که بصورت خودکار کار می کنند.

خوزه و همکارانش سیستم خود را بر روی چند فرد معلول با موفقیت آزمایش کردند. نکته ی مهم دیگر این سیستم راحتی به کارگیری آن است. سیستم بدون نیاز به جراحی در سر افراد نصب خواهد شد و خیلی سریع عملیات رمزگشایی خود را شروع می کند. رمز گشایی از سطح قشری مغز انجام خواهد شد. خوزه معتقد است بسیاری از دستورات در بصل الانخاع و نخاع داده می شود که باید آنها را هم دریافت کرد که در آینده سیستم آن ها این دستورات را هم دریافت خواهند کرد. با ثبت و پردازش و انتقال این دستورات، موتور دریافت کننده کاملا طبیعی عمل خواهد کرد.

نتیجه کار خوزه و تیم او ساخت صندلی چرخ داری بود که میتوانست دستورات خود را از مغز دریافت کند و بر اساس آن حرکت کند. بدون اینکه نیاز به کنترل دستی باشد. این حرکت کاملا قابل اعتماد و ایمن بود. کاربر با خیالی راحت می تواند در مدتی طولانی به حرکت خود ادامه دهد.

خوزه معتقد است که در آینده کنترل ربات ها و اندام های مصنوعی با این سیستم انجام خواهد شد و این داستانی علمی تخیلی نیست زیرا در آزمایشگاه نسخه ی ابتدایی آن به درستی اجرا شده است.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه