رباتیک

ربات ماهی برای تمیز آلودگی ها از خون

نوشته شده توسط آزاده مختاری

اگر در دیجی اسپارک مطالب ما را دنبال کرده باشید استفاده از پرینترهای سه بعدی و کاربردهای آن را به خاطر دارید و می دانید که در عرض چند ثانیه می توان با کوچکترین ظرافت به تولیدات جدیدی دست یافت که کاربرد فراوانی دارند. ربات ها هم که جز جدایی ناپذیر زندگی انسان ها شده اند ودر آینده اکثر کارهای انسانی را بر عهده خواهند گرفت. با توجه به توانایی پرینترهای سه بعدی در ظرافت در طراحی دانشمندان ربات های کوچکی را تولید کرده اند که بر ای درمان به داخل انسان بفرستند.

در ادامه با دیجی اسپارک با معرفی ربات ماهی برای تمیز آلودگی ها از خون همراه باشید.

پژوهشگران با طراحی یک ربات به شکل ماهی که قادر به شنا کردن در داخل خون انسان برای از بین بردن آلودگی ها از خون و تمیزکردن خون از انواع میکروب ها به پزشکان برای بهبود بیماری ها کمک می کنند.

برای ساخت این ربات از روش پرینت سه بعدی استفاده شده است که  پرینت اپتیکال پیوسته در مقیاس کوچک نامیده می شود وتوانایی تولید صدها ربات در مقیاس خیلی خیلی کوچک واندازه یک تارمو را در چند ثانیه دارد.

با کمک آینه هایی که نور فرابنفش را انعکاس می دهند نانو ذرات را به آن اضافه کند و کارکردهای مختلفی را به آن ها اضافه کند. همچنین این ربات ها می توانند مواد دارویی را در بدن هدف قرار دهند.

ربات ماهی برای تمیز آلودگی ها از خون 1

ربات ماهی برای تمیز آلودگی ها از خون | دیجی اسپارک

 برای مثال نانوذرات پلاتینیوم در دم این ماهی ها با هیدروژن پراکسید وارد واکنش شیمیایی می شوند و انرژی مورد نیاز ماهی برای حرکت را به آن می دهدد. سپس بعد از این که ربات ها در جایگاه خود در رگ های خونی قرار گرفتند با تزریق دارو به آن ها می توان به فرآیند پاک سازی خون پرداخت.

تیم تحقیقاتی برای آزمایش ربات خود نوعی ترکیب نانو ذره را به آن ها اضافه کرده اند که زهر بدن را از بین می برد. چون این واکنش باعث درخشش ماده ترکیبی موجود در ماهی ها می شود، این پژوهشگران همچنین موفق شدند که اثرگذاری ماده را با اندازه گیری شدت نور مورد پایش قرار دهند.

این تیم امیدوار است بتواند میکرو ربات های جراحی با قابلیت کارایی بالا و امنیت تضمین شده طراحی کند و در درمان به کمک انسان بشتابد. هر چند این نوع از ربات قبلا برای موش ها طراحی شده بود.

استفاده از تکنولوژی های کوچک و ظریف در آینده می تواند کاربرد وسیعی داشته باشند و طراحان را امیدوار به ساخت تکنولوژی های بهتر برای انسان کرده است.

درباره نویسنده

آزاده مختاری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه