تکنولوژی

ساخت خانه مریخی توسط چاپگرهای سه‌بعدی

نوشته شده توسط آزاده مختاری

اگر مطالب ما را دیجی اسپارک دنبال کرده باشید به موفقیت‌های اخیر دانشمندان و طراحان در استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی پی خواهید برد. امروزه فناوری چاپ سه بعدی توانسته است در تمام موارد به عنوان روشی ساده و کم هزینه و با ظرافت بالا معرفی گردد. چندی پیش شاهد استفاده از این تکنولوژی در پیوند قفسه سینه و همچنین چاپ اعضای بدن انسان بوده‌ایم. در همین راستا سازمان ناسا به تشویق طراحان برای به کارگیری خلاقیت خود برای توسعه و ساخت پناهگاهی برای سکونت در مریخ با استفاده از مواد اولیه موجود در این سیاره مثل خاک مریخ یا مواد اولیه حاصل از بازیافت سفینه فضایی پرداخته است.

در ادامه با ساخت خانه مریخی توسط چاپگرهای سه‌بعدی با ما همراه باشید.

طراحی خانه حبابی اسفرو از Fabulous بسیار چشمگیر است . خانه حبابی شکل Sfero از دو بخش خارجی و داخلی تشکیل شده است که یک کیسه آبی محافظ این دو بخش را از هم جدا می‌کند. همچنین این خانه مریخی دو طبقه است و با یک راه پله مارپیچی به هم متصل می‌شود. و راه خروج از آن یک راهرو است که از طبقه بالایی به سطح سیاره می‌توان رفت.

روش ساخت این خانه روی سطح مریخ به این شکل است که ابتدا یک میله چند متر درون خاک سیاره فرو می‌رود و سپس دو بازوی رباتیک آن باز می‌شود و هرکدام از این بازوها از خاک به عنوان ماده مورد نیاز چاپ سه‌بعدی استفاده می‌کنند و به این ترتیب دیواره‌های داخلی و خارجی این خانه حبابی شکل را می‌سازند.

همچنین بازوهای چاپگر با یک لایه منجمد دائمی در زمین فرو می‌شوند که حداقل دو سال در دمای زیر صفر درجه مانده باشد. از این لایه به عنوان محافظ ۳۰ سانتیمتری بین دو دیواره‌ی خارجی و داخلی به منظور محافظت در برابر تابش خورشیدی استفاده می‌شود.

 خانه اسفرو که از خاک مریخ ساخته شده است نیمی زیر زمین قرار می‌گیرد تا صرفا طبقه بالایی روی سطح باشد. فضانوردانی که در خانه قرار می‌گیرند می توانند باغچه و فضای کاری اختصاصی خود را داشته باشند. طبقات پایینی نیز برای خواب استفاده می‌شود.

برای افزایش مقاومت این خانه مریخی آن را به شکل کروی طراحی کرده اند تا در برابر نور خورشیدحفظ شود.

درباره نویسنده

آزاده مختاری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه