رباتیک

مدیریت لشکر ربات ها با سر انگشتان

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

محققان سیستمی طراحی کرده‌اند که با استفاده از یک تبلت و نور قرمز به مردم اجازه می‌دهد که لشکری از ربات‌ها را تنها با سرانگشت خود کنترل کنند. در ادامه با دیجی اسپارک همراه باشید.

محققان موسسه ی تکنولوژی گرجستان سیستمی طراحی کرده اند که شخص با لمس صفحه‌ی تبلت خود، پرتوهای نوری را کنترل می‌کند که به بوسیله‌ی یک کوادکوپتر به سطح زمین تابیده می‌شوند. ربات ها با تشخیص سریع نور و برقراری ارتباط به سمت آن می‌روند. قسمت جالب داستان اینجاست که با لمس دو نقطه در تبلت ربات‌ها به صورت دو تیم جدا از هم قرار می‌گیرند.

هدف موسسه‌ی تکنولوژی گرجستان از اختراع این سیستم، کنترل گروه‌ی از ربات‌ها در مواجهه با سوانح طبیعی یاکارهای تولیدی مثل کشاورزی است. اصولا کنترل هزاران ربات بصورت همزمان با برنامه نویسی جداگانه امکان پذیر نیست و اگر هم باشد هزینه و وقت گیر است. ولی با این سیستم کنترل گروهی از ربات‌ها توسط یک نفر و به راحتی انجام می‌گیرید. برای مثال در یک حادثه‌ی سونامی با فرستادن گروهی از ربات‌ها در منطقه و کنترل آنها با این سیستم خیلی سریع‌تر به حادثه دیدگان کمک رسانی می‌شود.

مدل الگوریتم موسسه‌ی تکنولوژی گرجستان متفاوت از سیستم‌های مشابه است. زیرا بسیار انعطاف پذیرتر است. زمانی که شما انتظار دارید ربات پویا باشد و به سرعت با شرایط سازگار شود، ربات گرجستانی بهترین نوع در این زمینه است. ربات‌ها در این سیستم هر لحظه مقدار نور را در محیط بررسی می‌کنند. آنها با یکدیگر در ارتباط هستند و هر زمان در محل نوری ازدحام ربات‌ها زیاد بود، ربات‌ها به سمت نورهای دیگر می‌روند.

مهمترین مزیت این سیستم کنترل ربات‌ها بوسیله‌ی یک تبلت است. این یعنی هرکسی می‌تواند ربات‌ها را کنترل کند حتی اگر نداند ربات چیست! در آینده کشاورزان می‌توانند ماشین آلات کشاورزی خود را به زمین کشاورزی بفرستند و آنها را تنها با سرانگشتان خود اداره کنند. و یا در یک کارخانه انبار دار می‌تواند جابه‌جایی و تحویل اقلام انبار را با این ربات‌ها به راحتی انجام دهد.

برای درک بهتر موضوع فیلم زیر و حتما ببینید:

 

[advanced_iframe securitykey=”e3ac59a02708b32a0e36dd27eecce7b410abc919″ src=”http://www.aparat.com/video/video/embed/videohash/2U4SC/vt/frame” allowFullScreen=”true” webkitallowfullscreen=”true” mozallowfullscreen=”true” height=”360″ width=”640″]

 

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه