رباتیک

پروتزهای جدید با قابلیت تشخیص حرارت ومحافظت از سوختگی

پروتزهای جدید با قابلیت تشخیص حرارت ومحافظت از سوختگی
نوشته شده توسط آزاده مختاری

با توجه به آمار بالای قطع عضو که ناشی از تصادفات و یا عدم رعایت ایمنی در استفاده از وسایل صنعتی در کارخانه ها می باشد هزینه های سنگینی را برای افراد برجای می گذارند.  برای عمل پیوند یا استفاده از عضو مصنوعی علاوه بر هزینه های جراحی هزینه های پروتزی و دستگاه ها نیاز بسیار گران قیمت می باشند. و افراد بسیاری بخاطر هزینه ها از این پروتزها صرفنظر می کنند. محققان دانشگاه فنی مکزیک در حال توسعه پروتزهای جدید با قابلیت تشخیص حرارت ومحافظت از سوختگی هستند که از پلی اتیلن ترفتالات سبک وزن و پلاستیک ساخته شده است و این بازو هنگام برخورد با اجسام خیلی داغ هشدار می دهد.

در نمونه اولیه این سیستم در حال حاضر از ۴۰سنسور استفاده شده است که ۱۵ سنسور در دست و ۲۵ سنسور در طول بازو استفاده شده است. و این سنسورها در دردمای ۳۵ درجه که همان دمای طبیعی بدن است کالیبره می شوند.

این پروتزها هنگام مواجه با جسم داغ به این صورت عمل کند: اگر درجه گرمای جسم بیش از مقدار حرارت طبیعی بدن باشد آن را داغ تشخیص می دهد و این انرژی حرارتی را به برق تبدیل می کند که این انرژی باعث فعال کردن موتور ارتعاشی در سوکت های پروتز می شود و کاربر گرما را احساس می کند. بنابراین سبب واکنش کابر به این جسم داغ شده یا ازآن دوری می کند که می تواند از پروتز در برابر آسیب محافظت کند و یا قبل از قرار گرفتن در معرض حرارت پوست آن را تشخیص دهد.

تکنولوژی های به کار رفته در این پروتزها به کاربرامکان تشخیص و احساس خودکار گرما را می دهد و می تواند احساس دست واقعی را داشته باشد. و دیگر لازم نیست بارها پروتز بسوزد وکاربر احساسی نداشته باشد بلکه هم در هزینه های پروتز جلوگیری وهم احساس ناامیدی را از کاربر می گیرد.

Carlos Perez مدیر پروژه معتقد است که این دستگاه می تواند تا هشت کیلو گرم را بلند کند وجابجا نماید. همچنین قیمت این دستگاه برای دست ومچ دست در خرده فروشی ها ۲۰۰۰دلار برآورد شده است و برای کل اندام ۲۵۰۰ دلار می باشد.

درباره نویسنده

آزاده مختاری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه