سخت افزار قطعات الکترونیک

پنل های خورشیدی تاشو

نوشته شده توسط آزاده مختاری

اگر از طرفداران انرژی خورشیدی باشید با پیشرفت های مختلف این تکنولوژی آگاهی دارید. امروزه استفاده از انرژی‌های خورشیدی توانسته است استفاده‌های فراوانی را برای افراد داشته باشد. از موارد استفاده انرژی خورشیدی بسیار می توان نام برد ولی با توجه به نو بودن تکنولوژی استفاده از آن به تخصص نصب خاصی نیاز دارد.

در ادامه بادیجی اسپارک با معرفی پنل های خورشیدی تاشو همراه باشید.

 اگر در خیابان ها و مراکز شهری کشور خودمان نیز دقت کرده باشیم باتری‌های خورشیدی را می بینیم. تمامی این پیل‌های خورشیدی به صورت مسطح هستند تا بتوانند به طور کامل و با استفاده از موتورهای تعبیه شده به دریافت و ذخیره انرژی بیانجامد و این نوع ساخت می‌تواند در مکان نصب با مشکل مواجه شود. بنابراین برای رفع این مشکل پژوهشگران دانشگاه میشیگان به طراحی روشی که به واسطه آن می‌توانند پیل های خورشیدی را به بدون نیاز به موتورهای سنگین و پرمصرف به سمت خورشید حرکت دهند پرداختند.

در این روش جدید ازهنر ژاپنی کری گامی بهره گرفته شده است که شبیه به همان اورگامی است اما علاوه بر تا از برش نیز برای شکل دادن به صفحات کاغذ استفاده می شود. این پنل‌های خورشیدی روی ماده‌ای انعطاف پذیربه نام کپتون پرینت شده است و برش‌هایی به صورت مورب در سرتاسر آن ایجاد شده‌اند.

پنل های خورشیدی تاشو

پنل های خورشیدی تاشو| دیجی اسپارک

زمانی که این سطح کشیده می‌شود پنل به یک سطح مشبک تبدیل می‌شود که هر یک از قسمت‌های آن نیز چرخش اندکی دارند. اما میزان چرخش این پنل‌ها که به پنل امکان می‌دهد مسیر خورشید را دنبال نمایند به اندازه کشیده شدن کلی آن بستگی دارد.

با توجه به تحقیقات انجام شده این پنل‌ها ۳۶درصد کاراتر از پنل های معمولی عمل می‌کنند و دارای وزنی به اندازه یک دهم پنل‌های معمولی هستند.

یکی از مخترعین این پنل‌ها گفت: ما تصور می‌کنیم که این پنل‌ها پتانسیل بسیار بالایی دارند و به همین خاطر تمام تلاش خود را به کار گرفته‌ایم تا مصارف واقعی برای آنها را پیدا کنیم چراکه باور داریم این پنل‌ها در نهایت می توانند هزینه استفاده از انرژی الکتریسیته خورشیدی را پایین بیاورند.

این پنل‌های خورشیدی با توجه به اندازه و کارایی خود می‌توانند در بسیاری موارد صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار گیرند.

درباره نویسنده

آزاده مختاری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه