رباتیک

کنترل ربات با افکار انسان

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

در پی همکاری بالینی بین مؤسسه فناوری کالیفرنیا، دانشکده پزشکی کِک کالیفرنیا و مرکز ملی توانبخشی امریکا با کاشت دستگاه پروتز عصبی باعث بهبودی زندگی مرد فلج شد. این پروتزعصبی توانایی انجام حرکت دست برای نوشیدن مایعات و حتی بازی سنگ کاغذ قیچی را برای این مرد عملی کرد. در ادامه با دیجی اسپارک همراه باشید.

سورتو مرد ۳۴ ساله است که برای این آزمایش انتخاب شد. او بعد از انجام موفقیت آمیز آزمایش گفت: “برای اولین بار بعد از ۱۰ سال توانستم خودم یک نوشیدنی بنوشم! این آزمایش تا قبل از اینکه به من نیاز داشته باشد من به آن نیاز داشتم. لذت بزرگ‌تر برای من ارایه این آزمایش برای تمامی بیماران فلج است.” سورتو ۱۰ سال قبل به ضرب گلوله از گردن به پایین فلج شد ولی اکنون می‌تواند تنها با فکر کردن بازوی رباتیکی خود را حرکت دهد و از زندگی بیشتر لذت ببرد.

دستگاه پروتز عصبی با کاشته شدن در قشر حرکتی مغز به بیماران فلج اجازه می‌دهد که اندام رباتیکی خود را حرکت دهند. در حال حاظر حرکات این اندام رباتیک با تاخیر ظاهر می‌شود که به گفته محققان دانشگاه کالیفرنیا در آینده حرکات با سرعت و نرمی بیشتر انجام خواهد شد. این روش بصورت آزمایشی و با احتیاط توسط جراحان مغز و اعصاب و مهندسان پزشکی به کار گرفته شده است. قبل از آقای سورتو، آزمایش با موفقیت بر روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شده بود.

اندرسون یکی از جراحان مغز و اعصاب تیم است. او می‌گوید شما برای بلند کردن یک فنجان فقط در مورد هدف جابه جایی فکر می‌کنید و نه در مورد چگونگی انجام این کار. اندرسون و تیمش با رمزگشایی این عملیات دست به طراحی و اجرای آزمایش خود زدند.

 

داستان جراحی:

تیم جراحی در بیمارستان کک در یک عمل بی‌سابقه‌ی پنج ساعته یک جفت الکترود کوچک را در قشر مغز سورتو کار گذاشتند.

این الکترودهای ۴ میلیمتری فعالیت نورون‌ها را به یک کامپیوتر برای رمزگشایی می‌فرستند. بعد از رمز گشایی، دستورات لازم به بازوی رباتیکی ارسال می‌شود. این الکترودها فوق العاده دقیق هستند ولی کارایی نهایی آن تا حد زیادی به دقت در عمل جراحی و کاشت آنها بستگی دارد. به گفته‌ی آقای کریستیان هک (متخصص مغز و اعصاب و دانشیار دانشگاه کالیفرنیا) این آزمایش در اول راه است و در ادامه  گام‌های بزرگی در آینده برداشته خواهد شد. این قبیل آزمایشات برای بیماران فلج و آسیب مغزی می‌تواند امیدوار کننده باشد.

 

در ادامه برای آشنایی بیشتر به ویدیوی زیر توجه کنید.

 

[advanced_iframe securitykey=”e3ac59a02708b32a0e36dd27eecce7b410abc919″ src=”http://www.aparat.com/video/video/embed/videohash/LaPp6/vt/frame” allowFullScreen=”true” webkitallowfullscreen=”true” mozallowfullscreen=”true” height=”360″ width=”640″]

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه