تکنولوژی

چگونه دماسنج خانگی خود را کالیبره کنید

چگونه دماسنج خانگی خود را کالیبره کنید ـ دیجی اسپارک
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

جهت سنجش دقیق، یک دماسنج بایستی که پس از کالیبراسیون، با دقت ۱٫۱ درجه سانتی گراد، دما را بسنجد.دماسنج  را می توان از راههای مختلفی از جمله اندازه گیری با دماسنج مرجع NIST (موسسه ملی استاندارد و فناوری ) یا استفاده از تجهیزات پیچیده کالیبراسیون که اغلب باهزینه بسیار بالا در دسترس هستند یا استفاده از راه حل آب یخ و آب جوش !!! کالیبره کرد.

ساده ترین و ارزان ترین راه برای کالیبره کردن دماسنج از طریق استفاده از آب یخ و آب جوش است. همیشه  باید در این مدل کالیبره کردن ،از آب مقطر استفاده شود .مواد محلول در آب می تواند به طور قابل توجهی در نقاط انجماد و ذوب تاثیر گذارباشد. نکته مهم دیگر ارتفاع مکانی است که در آن کالیبراسیون انجام می شود. در سطح دریا، نقطه جوش آب در ۲۱۲ سانتیگراد  است اما در ۳۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریا تنها ۱۹۴ درجه سانتیگراد است.

چگونه دماسنج خانگی خود را کالیبره کنید ـ دیجی اسپارک

برای اندازه گیری و کالیبراسیون در آب یخ ،یخی که استفاده می شود نیز باید از آب مقطرتشکیل شده باشد. در هر دو مورد مراقبت کنید که دماسنج با ظرفی که مورد استفاده قرار می گیرد تماس نداشته باشد تا منجر به خطا در درجه حرارتی که نشان می دهد نشود.

کالیبراسیون در آب یخ

۱- یخ خرد شده و آب مقطر را در یک ظرف تمیز بریزید همانند دوغاب آبکی

۲- دماسنج را حداقل به مدت یک دقیقه بدون تماس ظرف با آن در آب یخ نگه دارید.

۳- دماسنج باید بین ۳۰ درجه و ۳۴ درجه سانتیگراد بر روی ۳۲ درجه تنظیم شود.

چگونه دماسنج خانگی خود را کالیبره کنید ـ دیجی اسپارک

کالیبراسیون در آب جوش

۱- ظرف تمیزی ازآب مقطردر حال جوش بیاورید .

۲- دماسنج را به مدت حداقل یک دقیقه در آب جوش قرار دهید بدون اینکه با ظرف حاوی آب تماس داشته باشد

۳- دماسنج باید بین ۲۱۰ درجه سانتیگراد و ۲۱۴ درجه بر روی ۲۱۲ درجه تنظیم شود.

 برای کالیبره کردن دماسنج و ترموستات دیجیتال سایت دانشجو کیت :

همانطور که ملاحضه کردید، برای کالیبره کردن یک دماسنج باید در دو حالت دمای پایین و دمای بالا قرار بگیرد، بنابراین سنسور LM35 را بدون اینکه پایه هایش داخل آب قرار بگیرد، وارد مخلوط آب و یخ کرده و نگه دارید. دمایی را که نمایشگر دماسنج نمایش می دهد، به عنوان دمای صفر درجه بشناسید. همانطور که می دانید هر سنسور با سنسور دیگرمتفاوت عمل می کند.و به همین ترتیب برای دمای حد بالا هم تکرار کنید.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه