آردوینو آموزش آردوینو پروژه های آردوینو

پروژه ساخت دستگاه فاصله سنج سخنگو با سنسور SRF04 و برد آردوینو

نوشته شده توسط CiferTech

تا به امروز پروژه های متعددی بر پایه ماژول های فاصله سنج srf منتشر شده که هر کدام دارای جذابیت های مختلفی بوده‌اند، در این پروژه قصد دارم به روش متفاوتی و هوشمندی این پروژه را اجرا کنم، به این صورت که با تغییر فاصله تشخیص داده شده توسط سنسور التراسونیک، مقادیر اندازه گیری شده به کمک یک بلندگو کتصل شده با آردوینو اعلام می‌شوند. در ادامه ساخت دستگاه فاصله سنج سخنگو با استفاده از آردوینو و SRF04 با مرجع تخصصی آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

پروژه فاصله سنج سخنگو با برد آردوینو SRF04 - دیجی اسپارک

 


ماژول فاصله سنج SRF


این نوع از ماژول‌های فاصله سنج در انواع مختلفی تولید می شوند، که از محبوب ترین آن ‌ها می‌توان SRF-04 و SRF-05 را نام برد. نحوه کارکرد این ماژول ها با استفاده از دو نوع قطعه آلتراسونیک است که بر روی ماژول قرار دارد. یکی فرستنده امواج فراصوت و دیگری گیرنده امواج است. امواج التراسونیک بر اساس زمان ارسال بازخورد امواج، قادر به محاسبه فاصله تا جسم خواهد بود. همان طور که ذکر شد در این ماژول دو نوع قطعه التراسونیک وجود دارد که یکی از آن ها از نوع T یا فرستنده و دیگری از نوع R یا دریافت کننده است. پس ماژول به این صورت کار می کند که با ارسال و دریافت امواج التراسونیک فاصله با اجسام را در نهایت قابل محاسبه می کند.

سنسور SRF04 در پروژه فاصله سنج سخنگو - دیجی اسپارک

 


برد آردوینو Nano


مجموعه برد های آردوینو از جمله برد های توسعه پرطرفدار بین مهندسین امبدد هستند که در مدل های مختلفی از جمله Micro ,  proMini , Nano , Uno و همچنین Mega قابل تهیه هستند. هسته مرکزی این بردهای محبوب از سری AtMega328 است. آردوینو پلتفرم سخت‌افزاری و نرم‌افزاری متن‌باز است. همان طور که قبل تر اشاره کردیم، پلتفرم آردوینو شامل یک میکروکنترلر تک‌بردی متن‌باز است که قسمت سخت افزار آردوینو را تشکیل می‌دهد. علاوه بر این، پلتفرم آردوینو یک نرم‌افزار آردوینو IDE که به منظور برنامه‌نویسی برای بردهای آردوینو طراحی شده‌است و یک بوت لودر نرم‌افزاری که بر روی میکروکنترلر بارگذاری می‌شود را در بر می‌گیرد.

برد آردوینو Nano در پروژه فاصله سنج سخنگو - دیجی اسپارک

 


وسایل مورد نیاز


ماژول فاصله سنج SRF04

آردوینو نانو Nano

بلندگو

لوازم ساخت پروژه فاصله سنج سخنگو - دیجی اسپارک

 


شرح پروژه فاصله سنج سخنگو


در این پروژه با استفاده از سنسور التراسونیک و کتابخانه Talkie قادر خواهیم بود مقادیر اندازه گیری شده را به واسطه بلندگو متصل شده به آردوینو به کاربر اعلام کنیم، در این پروژه از سنسور التراسونیک مدل srf04 و آردوینو مدل نانو استفاده خواهیم کرد که همچنین قابل جایگزینی با آردوینو مدل UNO خواهد بود. در ادامه درصورتی که نیاز به افزایش صوت قابل پخش از بلنگو باشیم با استفاده از یک آمپلی فایر این مورد قابل رفع خواهد بود.

پروژه ساخت فاصله سنج سخنگو آردوینو - دیجی اسپارک

 


اتصالات فاصله سنج سخنگو


این پروژه از یک سنسور التراسونیک و یک عدد بلند استفاده می‌کند، در صورتی که از سنسور التراسونیک SFR05 استفاده می‌کنید پین OUT نیاز به اتصال ندارد. در این مورد من پین Trig و Echo در سنسور التراسونیک را به پین های ۴ و ۵ از پین های دیجیتال متصل کرده‌ام، همچنین به منظور تغذیه ماژول از پین ۵v در آرئینود استفاده کردم.

اتصال ماژول SRF04 به برد آردوینو - دیجی اسپارک

 

  • در ادامه برای اتصال بلندگو به آردوینو تنها کافی از پین مثبت به پین دیجیتال ۲ در آردوینو متصل و پین منفی به GND متصل شود.

اتصال بلندگو در پروژه فاصله سنج سخنگو آردوینو - دیجی اسپارک

 


کتابخانه های مورد نیاز


برای اجرای پروژه ابتدا در نرم افزار Arduino IDE اقدام به نصب کتابخانه مرجع Talkie می پردازیم. مراحل زیر را دنبال کنید.

  1. این مسیر را دنبال کنید Sketch Include Library > Manage Libraries
  2. کلمه Talkie را جستجو کنید.
  3. کتابخانه را نصب کنید.

 


کدهای پروژه فاصله سنج سخنگو


در کدهای این پروژه در ابتدا قادر خواهیم بود پین های مربوط به سنسور التراسونیک و بلندگو را تغییر دهیم. کد های این پروژه دارای سه بخش هستند که ابتدا کد زیر در بخش اصلی یک پروژه جدید در نرم‌افزار Arduino IDE ذخیره و سپس دو عدد فایل دیگر با پسوند های h. و cpp. در کنار این کد ایجاد و کنارهم اجرا خواهند شد که وظیفه راه‌اندازی سنسور التراسونیک و بلندگو برای اعلام فاصله را دارند.

عملکرد پروژه فاصله سنج سخنگو آردوینو - دیجی اسپارک

 

  • ابتدا در نرم‌افزار Arduino IDE کد های زیر را در وارد کنید.
 

  • در ادامه کد های زیر را با پسوند و نام HCSR04.cpp در Arduino IDE وارد کنید.
 

  • در نهایت نیاز دارید کد های مشخص شده یزر را با پسوند و نام HCSR04.h در نرم‌افزار مربوط ذخیره کنید.
 

  • در ادامه قادر خواهید بود بدون دریافت ارور کد های مدنظر را در برد خود آپلود کنیدو همچنین نحوه اضافه کردن فایل به نر‌افزار آردوینو به شکل زیر خواهد بود. ابتدا از قسمت مشخص شده گزینه New Tab را انتخاب کنید.

روش آپلود کدهای پروژه فاصله سنج سخنگو آردوینو - دیجی اسپارک

  • در ادامه در پایین صفحه نام و پسوند فایل مورد نظر را وارد کنید.

نام و پسوند فایل مورد استفاده در فاصله سنج سخنگو - دیجی اسپارک

 


نتیجه نهایی فاصله سنج سخنگو


در نهایت پس از برقراری اتصالات و آپلود کد ها، در صورتی که تمام موارد به درستی انجام شده باشد، سنسور التراسونیک هر چند ثانیه یک بار مقادیر اندازه گیری شده را در سریال مانیتور نمایش می‌دهد و در همین بین مقادیر از طریق بلندگو متصل شده به آردوینو پخش خواهند شد.

نهایی سازی پروژه فاصله سنج سخنگو آردوینو - دیجی اسپارک

 


کلام آخر با سایفر


با استفاده از سنسور های التراسونیک قادر خواهیم بود فاصله تا مقصد مورد نظر را با دقت قابل قبولی اندازه‌گیری کنیم، در گذشته پروژه های مختلفی با این ماژول در سایت منتشر شده که می‌توانید از آن ها نیز برای شروع کار با این ماژول استفاده کنید. همچنین با استفاده از ترفندی که در این آموزش یادگرفتید قادر خواهید بود در آینده پروژه های مختلفی را بصورت سخنگو اجرا کنید.

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

درباره نویسنده

CiferTech

فقط 10 نوع آدم در این دنیا وجود داره، اونی که باینری میفهمه و اونی که باینری نمیفهمه! ^-^

~ اینستاگرام: CiferTech

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۶ دیدگاه