آردوینو آردوینو نانو Nano آموزش آردوینو

ساخت synthesizer یا دستگاه تولید سیگنال صوتی با آردوینو نانو Nano

DIGI-thumbnail-synthesizer
نوشته شده توسط CiferTech

تا به امروز آموزش هایی که بر پایه آردوینو بوده اند، در اکثر موارد شامل اندازه‌گیری و نمایش مقادیر مختلف بر پایه سنسور های مختلف بوده‌اند، به شخصه سعی بر این داشتم تا آموزش هایی متفاوت تر را بر پایه این برد ها برای شما به اشتراک بگذارم، در این آموزش نیز قصد دارم یک پله جلو تر برویم و این سوال سوال را بپرسیم، آیا می‌توانیم از آردوینو یک ابزار موسیقی درست کنیم؟! جواب این سوال مثبت است و رد این آموزش قصد پاسخ دادن به این سوال را دارم. با مرجع تخصصی آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

پروژه ساخت synthesizer با آردوینو نانو - دیجی اسپارک

 


شناخت سینتی سایزر synthesizer


سینتی سایزر یک ساز موسیقی الکترونیکی است که سیگنال های صوتی تولید می کند. سینتی سایزرها معمولا صداها را با تولید شکل موج از طریق روش هایی از جمله تفریقی، افزودنی و مدولاسیون فرکانس ایجاد می کنند. این صداها ممکن است توسط اجزایی مانند فیلترها که فرکانس ها را قطع یا تقویت می کنند، تغییر دهند. سینتی سایزرها معمولا با کیبورد نواخته می شوند یا توسط ترتیب دهنده ها، نرم افزارها یا ابزارهای دیگر کنترل می شوند و ممکن است از طریق MIDI با تجهیزات دیگر همگام شوند.

سینتی سایزر synthesizer چیست؟ - دیجی اسپارک

 


برد آردوینو Arduino


مجموعه بردهای آردوینو از جمله بردهای توسعه پرطرفدار بین مهندسین امبدد هستند که در مدل های مختلفی از جمله Micro ,  proMini , Nano , Uno و همچنین Mega قابل تهیه هستند. در پروژه بسیار جذاب ساخت سینتی سایزر synthesizer از برد آردوینو نانو استفاده می‌کنیم. هسته مرکزی این بردهای محبوب از سری AtMega328 است. آردوینو پلتفرم سخت‌افزاری و نرم‌افزاری متن‌باز است. همان طور که قبل تر اشاره کردیم، پلتفرم آردوینو شامل یک میکروکنترلر تک‌بردیست که قسمت سخت‌افزار آردوینو را تشکیل می‌دهد. علاوه بر این، پلتفرم آردوینو یک نرم‌افزار آردوینو IDE که به منظور برنامه‌نویسی برای بردهای آردوینو طراحی شده‌است و یک بوت لودر نرم‌افزاری که بر روی میکروکنترلر بارگذاری می‌شود را در بر می‌گیرد.

 


وسایل مورد نیاز


برد آردوینو Arduino

ولوم ۵ کیلو اهم

انواع ولوم

اسپیکر

وسایل ساخت سینتی سایزر synthesizer - دیجی اسپارک

 


روش کار پروژه سینتی سایزر


در این پروژه با استفاده از قابلیت پتانسویمتر ها و خواندن میزان تغییر مقادیر با استفاده از پین های آنالوگ در برد آردوینو اقدام به کنترل سمپل های پروگرام شده در آردوینو خواهیم کرد، به این شکل که هر پتانسیومتر وظیفه تغییر یک حالت مختلف در صدای خروجی را دارد تا در نهایت صدای تولید شده نهایی باب میل کاربر باشد.

روش کار پروژه سینتی سایزر synthesizer آردوینو - دیجی اسپارک

 


اتصالات پروژه synthesizer


در پروژه سینتی سایزر synthesizer آردوینو از ۵ پتانسیومتر برای اتصال به پنج پین آنالوگ موجود در آردوینو استفاده می‌کنیم، که هرکدام وظیفه کنترل یک بخش از سیگنال صوتی اینجاد شده در خروجی را دارند. همچنین اسپیکر مورد نیاز به پین دیجیتال ۲ و GND در برد آردوینو متصل می‌شود.

  • پین متغیر پتانسیومتر ها به پین های آنالوگ متصل خواهند شد.

اتصال پتانسیومتر در ساخت سینتی سایزر synthesizer آردوینو - دیجی اسپارک

 

  • به منظور راه‌اندازی پتانسیومتر دقت داشته باشید دو پین طرفین به ۵ولت و GND متصل می‌شوند.

پروژه سینتی سایزر synthesizer با آردوینو - دیجی اسپارک

 

  • در نهایت اسپیکر را به پین دیجیتال ۳ و GND متصل می‌کنیم.

اتصال اسپیکر به آردوینو در ساخت سینتی سایزر synthesizer - دیجی اسپارک

 


کد های پروژه synthesizer


بخش اصلی کد های پروژه سینتی سایزر synthesizer آردوینو در بخش سمپل های صوتی موجود برای این کد است که می‌توانید با تغییر آن به موارد جالب دست پیدا کنید، اما کدی که در این آموزش در یافت می‌کنید نمونه استاندارد این پروژه است.

  • در کد این پروژه موارد زیر از جمله pitch، decay و repetition frequency را کنترل می‌کنیم.
 

  • در کد این برنامه چند بخش که بطور نسبی شبیه کد پایین هستند مشاده خواهید کرد کرد که هربخش را table نامگذاری کردیه ایم، در واقع مقدار مربوط به هر پین آنالوگ برای تولید صدای با فرکانس مدنظر هستند.
 

  • حلقه برنامه بسیار ساده است. فقط پارامترهای اسیلاتورها را بروز می کند. همچنین خط اول از نوعی نقشه برداری پنتاتونیک پلکانی با  D، E، G، A، B استفاده می‌کند.
 

کد کامل پروژه ساخت synthesizer یا دستگاه تولید سیگنال صوتی با آردوینو.

 


نتیجه نهایی سینتی سایزر


در نهایت پس از برقراری اتصالات و آپلود کد در صورتی که تمام موارد به درستی انجام شده باشد، با تغییر زاویه هر پتانسیومتر مشاهده خواهید کرد که صوت خروجی شامل تغییرات قابل توجهی می‌شود، و از این مورد برای ساخت موسیقی های ساده می‌توانید استفاده کنید، همچنین با تغییر کد قادر خواهید بود تغییرات قابل توجهی در خروجی صوت نهایی ایجاد کنید.

ساخت سینتی سایزر synthesizer برد آردوینو نانو - دیجی اسپارک

 


کلام آخر با سایفر


برد های آردوینو در حالی که بسیار ساده هستند در مقابل قابلیت های بیشماری در اختیار کاربرد قرار می‌دهند که در این پروژه امکان اتصال اسپیکر به آردوینو و دریافت صدایی با شدت مناسب و بی نیاز بودن از آمپلی فایر بود، پروژه‌ای با استفاده از این قابلیت در سایت دیجی‌اسپارک منتشر شده که پروژه ای سخنگو با این قابلیت طراحی کردیم،

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

CiferTech

فقط 10 نوع آدم در این دنیا وجود داره، اونی که باینری میفهمه و اونی که باینری نمیفهمه! ^-^

~ اینستاگرام: CiferTech

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲ دیدگاه