پلتفرم ThingSpeak

آموزش پلتفرم Thingspeak بخش دوم: توضیحات درباره داشبورد تینگ اسپیک

نوشته شده توسط CiferTech

در این قسمت از سری آموزش های پلتفرم THINGSPEAK قصد داریم با دشبورد این پلتفرم و موارد مختلف در آن آشنا شویم. در سری های بعدی به راحتی از این قابلیت ها استفاده کنیم. پلتفرم تینگ اسپیک از قابلیت مختلفی تشکیل شده که در داشبورد کاملا قابل بررسی است. داشبورد در ThingSpeak به تماشای لحظه‌ای و تصویری داده های دریافت شده کمک می‌کند. در ادامه آموزش داشبورد تینگ اسپیک با مرجع تخصصی پلتفرم ThingSpeak به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


شناخت پلتفرم ThingSpeak


پلتفرم ThingSpeak یک برنامه open source اینترنت اشیا و API برای ذخیره و بازیابی اطلاعات از طریق پروتکل های HTTP و MQTT است. توسط اینترنت و یا با استفاده از شبکه محلی این ویژگی ها فراهم است. تینگ اسپیک Thingspeak به شما امکان می دهد داده های سنسورها را جمع آوری، ذخیره و تجزیه و تحلیل کنید. همچنین با استفاده از امکانات موجود در داشبورد IOT این سایت می توانیم نمودار هایی بر اساس مقادیر بدست آمده رسم کنیم. تینگ اسپیک ThingSpeak یک سرویس پلتفرم تجزیه و تحلیل اینترنت اشیا است که به شما امکان می دهد جریان های داده زنده را در کلاود Cloud جمع آوری، تجسم و تجزیه و تحلیل کنید. می توانید از طریق دستگاه های خود داده ها را به ThingSpeak ارسال کنید. ایجاد تصویری فوری از داده های زنده و با استفاده از سرویس های وب مانند Twitter و Twilio هشدار ارسال کنید. تینگ اسپیک ThingSpeak مهندسان و دانشمندان را قادر می سازد تا نمونه های اولیه و ساخت سیستم های اینترنت اشیا را بدون تنظیم سرورها یا توسعه نرم افزارهای وب ایجاد کنند.

شناخت پلتفرم ThingSpeak بخش دوم - دیجی اسپارک

برای مشاهده کامل این بخش و معرفی کامل این پلتفرم به آموزش “پلتفرم Thingspeak بخش اول: ساخت و راه اندازی اکانت” مراجعه کنید.

 


داشبورد تینگ اسپیک پلتفرم اینترنت اشیا


داشبورد اینترنت اشیا رابط کاربری در یک پلتفرم اینترنت اشیا است که به کاربران امکان می‌دهد دستگاه‌های متصل را از طریق نمودارها و سایر ابزارها و عناصر رابط کاربری نظارت کنند. با آنها تعامل داشته باشند. داشبوردها به شما این امکان را می دهند که تمام جنبه های دستگاه های متصل خود را مدیریت کنید و همچنین از طریق تجسم داده های دستگاه خود دیدگاهی نسبت به محیط خود بدست آورید. از آنجایی که داشبوردهای اینترنت اشیا در سطح بالای عملکرد اصلی ارائه شده توسط یک پلت فرم اینترنت اشیا قرار دارند، کاربران می توانند به راحتی دشبورد خود را بدون ایجاد اختلال در پردازش داده های دستگاه شخصی سازی کنند. علاوه بر استفاده از داشبورد، آنها همچنین می‌توانند داده‌های اینترنت اشیا را به ابزارهای خود برای نمایش داده‌های گرافیکی، گزارش‌دهی، تجزیه و تحلیل و ارسال کنند.

برخی از قابلیت های یک دشبورد IoT

 • تجسم تله متری
 • جمع آوری داده های باینری و سایر داده ها
 • وضعیت و مکان دستگاه را ردیابی کنید
 • تهیه وتنظیم دستگاه های جدید
 • تنظیمات و اعتبار دستگاه را مدیریت کنید
 • تجزیه و تحلیل داده ها

 


بررسی داشبورد Thingspeak


در این بخش موارد مختلف در داشبورد تینگ اسپیک Thingspeak را بررسی می‌کنیم.

 • Private View: زمانی که اقدام به ساخت یک چنل می‌کنید ابتدا تمام دیتا در حالات خصوصی برای شما نمایش داده می‌شود. یعنب از این تب برای ساخت و تصویر سازی دیتا می‌توان استفاده کرد.
 • Public View: زمانی که تمام موارد به درستی تنظیم شده باشند و دیتا به درستی مانیتور شود، این امکان وجود دارد تا منتشر کردن داشبوردتان، دیگر کاربران قادر به مشاهده دیتاهای شما باشند.

بررسی داشبورد اینترنت اشیا تینگ اسپیک ThingSpeak - دیجی اسپارک

 

 • Channel Setting: این بخش مربوط به شخصی سازی و ویرایش اطلاعات کانالی است که از قبل از ساخته اید. کانال ها تمام داده هایی را که یک برنامه ThingSpeak جمع آوری می کند ذخیره می کنند. هر کانال شامل هشت فیلد است که می تواند هر نوع داده ای را در خود جای دهد، به علاوه سه فیلد برای داده های مکان و یک فیلد برای داده های وضعیت. هنگامی که داده ها را در یک کانال جمع آوری می کنید، می توانید از برنامه های ThingSpeak برای تجزیه و تحلیل و تجسم آن استفاده کنید.

Channel Setting در پلتفرم تینگ اسپیک - دیجی اسپارک

 

 • این بخش به شما امکان می دهد کنترل کنید چه کسی می تواند داده های کانال شما را مشاهده کند.

تنظیمات دسترسی و نمایش کانال در تینگ اسپیک - دیجی اسپارک

 

 • کلیدهای API به شما امکان می دهند داده ها را در یک کانال بنویسید یا داده ها را از یک کانال خصوصی بخوانید. هنگامی که یک کانال جدید ایجاد می کنید، کلیدهای API به طور خودکار تولید می شوند.

تنظیمات API در پلتفرم تینگ اسپیک - دیجی اسپارک

 

 • این بخش به کاربر امکان خروجی گرفتن از دیتای ذخیره شده با استفاده از زمان ذخیره شدن داده های مدنظر را در داشبورد ارایه می‌دهد.

خروجی دیتا در داشبورد تینگ اسپیک ThingSpeak - دیجی اسپارک

 


کلام آخر با سایفر


در این قسمت دید کلی از قابلیت های این پلتفرم اینترنت اشیا بدست آوردیم. چند بخش مهم در تنظیمات داشبورد پلتفرم تینگ اسپیک ThingSpeak را بررسی کردیم. در آموزش های بعد قدم به قدم به اجرای پروژه و راه‌اندازی داشبورد نزدیک می‌شویم. این سری آموزش را برای درک بهتر از این پلتفرم و نحوه استفاده از آن دنبال کنید.

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

درباره نویسنده

CiferTech

فقط 10 نوع آدم در این دنیا وجود داره، اونی که باینری میفهمه و اونی که باینری نمیفهمه! ^-^

~ اینستاگرام: CiferTech

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه