Raspberry-Pi-Hands-on-workshop---Digispark

کارگاه اینترنت اشیا IoT با رزبری پای

تاریخ برگزاری: اعلام خواهد شد

مدت زمان کارگاه : ۸ ساعتثبت نام در کارگاه کاربردی آردوینو - دیجی اسپارک

ساعت برگزاری: ۱۰ – ۱۹

مکان برگزاری: تهران

ظرفیت: فقط ۸ نفر

مدرس: اروند طباطبایی – پریسا پوربلورچیان

سر فصل جدید مبتنی بر جدیدترین آپدیت نرم افزار Node Red

مخاطبان: دانشجویان، دانش آموزان و همه کسانی که به آردوینو و IoT علاقمندند

 

 

برد رزبری پای Raspberry Pi رسپبری پای

برد رزبری پای به عبارت برخی از دوستان رسپبری پای Raspberry Pi یک مینی کامپیوتر امبدد است. برای راه اندازی برد Raspberry Pi نیاز به مموری Micro SD دارید. سیستم عامل رزبری پای (رسپبری پای) روی آن رایت می‌شود. بنیاد Raspberry Pi در سال ۲۰۱۶ از مدل رزبری پای زیرو Raspberry Pi Zeroرونمایی کرد. در همین حال برد رزبری پای ۳ Raspberry Pi در حال تولید بود. برای دانلود سیستم عامل رزبری پای و آشنایی با انواع آن به وب سایت مرجع Raspberry Pi مراجعه کنید. مینی کامپیوتر Raspberry pi در پروژه‌های اینترنت اشیاء IOT بسیار کاربردی است.

 

موارد استفاده برد رزبری پای Raspberry Pi

رویکرد اصلی این برد امبدد Embedded بر مبنای آموزش قرار گرفته است. ولی به قدری طراحی بی نقص می‌باشد که کاربران بسیاری از این برد در مصارف صنعتی و غیر از آموزشی هم استفاده می‌کنند. برد رزبری پای Raspberry Pi در Voip ، ساخت ربات پروازی یا همان پهپاد، مدار کنترل در اینترنت اشیاء IoT یا زیروکلاینت و… بسیار پر کاربرد است. برد رزبری پای Raspberry Pi دارای سیستم عامل دبیان و اوپن سورس است. از اینرو بسیار کاربرد فراوان در صنایع مختلفی خواهد داشت. مثلا در آموزش ساخت دوربین هوشمند IOT با نرم افزار Node Red یک مدار هوشمند ضد سرقت بسیار کاربردی با برد رزبری پای Raspberry Pi آموزش داده شده است.

 

نرم افزار اینترنت اشیا IoT نود رد Node Red

نرم افزار نود رد Node Red یک پلتفرم ساده برای ایجاد برنامه‌ها بدون نیاز به کدنویسی است. نرم افزار Node Red اوپن سورس است و مناسب برای ایجاد پروژه‌های اینترنت اشیاء می‌باشد. آموزش Node Red در وب سایت دیجی اسپارک مرجع تخصصی اینترنت اشیاء IOT به زبان فارسی وجود دارد. به عبارتی نود رد (Node-RED) توسط IBM و برای گسترش اینترنت اشیا نوشته شده است. آموزش Node Red به زبان فارسی انحصارا توسط تیم مهندسان دانشجو کیت در بستر دیجی اسپارک از سال ۱۳۹۵ شروع شده است. در این مجموعه آموزش Node Red پروژه‌های اینترنت اشیاء IOT تعریف می‌شوند و ضمن معرفی سخت افزار مورد نیاز، به صورت عملی توضیح داده می‌شود. در آموزش Node Red نود رد در هر مرحله که با مشکل مواجه شدید، کافیست به صورت ثبت نظر در انتهای همان پست اقدام کنید.

 

در این کارگاه‌ها به صورت عملی کلیه شرکت کنندگان با برد رزبری پای Raspberry Pi به صورت عملی کار می‌کنند. در کارگاه اینترنت اشیاء بدون نیاز به کدنویسی، هم الکترونیک آموزش داده می‌شود و هم مبحث کامپیوتر و تبادل اطلاعات در اینترنت اشیاء IOT

 

  

چرا در کارگاه اینترنت اشیا IoT رزبری پای شرکت کنم؟

  • چون دانشجو کیت حمایت میکند.
  • چون سرفصل‌های مهم بین المللی آموزش داده می‌شود.
  • چون با افراد خلاق در حوزه الکترونیک و رباتیک آشنا می‌شوید.
  • چون شرکت در کار عملی و گروهی باعث می‌شود آموخته‌هایتان را هرگز فراموش نکنید.
  • چون پس از کارگاه‌های دانشجو کیت امکان استعدادیابی و رشد آن برای شما وجود خواهد داشت.

 


آدرس: تهران بزرگراه شیخ فضل الله نوری، خروجی سازمان آب، خیابان پاک، نبش خیابان نگین


   

 

 

سوالات متداول کارگاه اینترنت اشیا IoT رزبری پای

نرم افزار Node Red بسیار پلتفرم قدرتمندی است. پروژه‌های صنعتی زیادی با این نرم افزار اجرا شده است. نمونه‌های اجرا شده برای شرکت کنندگان در کارگاه در دسترس خواهد بود.

Load More

برد رزبری پای، برد برد و تعدادی قطعات که همگی بجز برد Raspberry Pi در روز کارگاه ارایه می‌شوند.

Load More

از آنجایی که روش تدریس جدید و به روز دنیا در این کارگاه به کار گرفته می‌شود پیشنیازهای زیادی ندارد. موارد مهم در جلسه اول آموزش داده می‌شوند. الباقی از طریق سایت دیجی اسپارک در اختیار شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت.

Load More

با روش به کار برده شده در این کارگاه نیازی به کد نویسی وجود ندارد. جهت اطلاعات بیشتر آموزش نرم افزار نود رد Node Red را مطالعه کنید.

Load More

قطعا خیر، نرم افزار نود رد Node Red بسیار گسترده است. نیاز به استمرار حضور در کارگاه‌های مختلف دانشجو کیت و تمرین بسیار دارد.

Load More

بله، از آنجایی که میبایست پروژه‌ها به صورت عملی اجرا شوند. برد رزبری پای Raspberry Pi برای هر شخص باید همراهش باشد.

Load More

 

 


سرفصل‌های کارگاه


سرفصل اول

آشنایی با سخت افزارهای اینترنت اشیاء

معرفی انواع امبدد سیستم‌ها

روش انتخاب برد مناسب IoT

شناخت سنسورهای IoT

 

 

سرفصل دوم

راه اندازی برد رزبری پای

معرفی نرم افزار نود رد Node Red

شناخت انواع Node در نرم افزار

معرفی Commandهای مهم نود رد

مقاهیم Node.js و کاربرد آن در نرم افزار

نصب محیط گرافیکی UI داشبورد نرم افزار نود رد Node Red

 

 

سرفصل سه اینترنت اشیا با Node Red

مدیرت led بدون کد نویسی در محیط نود رد

تعریف پروژه جدید و اجرا توسط شرکت کنندگان

مدیریت LED از طریق داشبورد گرافیکی بدون کد نویسی در محیط نود رد

تعریف پروژه جدید و اجرا توسط شرکت کنندگان

مدیریت سرو موتور بدون کد نویسی در محیط نود رد

پروژه مانیتور دما رطوبت لحظه‌ای محیط به صورت گرافیکی بدون کد نویسی در محیط نود رد

تعریف پروژه جدید و اجرا توسط شرکت کنندگان

 

سرفصل چهار، پروژه های عملی با برد Raspberry Pi

ارسال اطلاعات پروژه از طریق ایمیل بدون کد نویسی در محیط نود رد

تعریف پروژه جدید و اجرا توسط شرکت کنندگان

پروژه دما رطوبت محیط و ساخت ترموستات دما رطوبت

اتصال برد رزبری پای به ربات تلگرام بدون کد نویسی در محیط نود رد

مدیریت برد رزبری پای توسط ربات تلگرام و چت آیدی بدون کد نویسی در محیط نود رد

تعریف پروژه جدید و اجرا توسط شرکت کنندگان

ساخت دوربین مدار بسته هوشمند بدون کد نویسی در محیط نود رد

ارسال فرمان از طریق پروتکل MQTT از رزبری پای به آردوینو

ارتباط Node red و برد Nodemcu از طریق پروتکل MQTT

روش Data loging با نرم افزار Node red

و پروژه‌های عملی دیگر با توجه به ظرفیت علمی کلاس

 

ثبت نام در کارگاه کاربردی آردوینو - دیجی اسپارک

ثبت نام سریع

 

 

 

 


شرکت در این دوره برای چه کسانی مناسب است؟

اینترنت اشیاء دارای یک بازار بسیار پرپتانسیل و نابی است. این موضوع از هیچ کسی دریغ نمی‌باشد. ابزارها و نرم افزارهای مختلفی در این راستا وجود دارند. در کشور ما موضوع اینترنت اشیاء IoT بسیار جدی گرفته شده و گرفته خواهد شد. بنابراین با دارا بودن دانش فنی، جایگاه خود را در این بازار پر رنگ و پر رونق کنید.

پیمانکاران هوشمند سازی: کلیه افراد و یا کسب و کارهایی که در این شاخه فعالیت می‌کنند، با شرکت در  ششمین کارگاه اینترنت اشیاء IOT با رزبری پای می‌توانند به صورت کامل به این عرصه ورود کرده و با بردهای امبدد فعالیت حرفه‌ای را آغاز کنند. ما فرصتی در اختیار شما قرار خواهیم داد که بتوانید درآمدتان را چند برابر کنید.

علاقمندان به اینترنت اشیا: اگر فقط به این موضوع علاقمند هستید و ایده هم دارید. بازهم شرکت در این کارگاه باعث می‌شود که با علم روز و به صورت اصولی پیش بروید. ما هم میدانیم که دانش برنامه نویسی بسیار پیچیده و مهارت استفاده از آن بسیار پیچیده‌تر می‌باشد. ما هم به هنگام آموزش برنامه نویسی بسیار سختی کشیدیم و چالش داشتیم. ولی چه باید کرد علم روز به سمت استفاده از نرم افزارهایی مانند Node Red رفته است. با این روش دیگر لازم نیست کد نویسی پیچیده انجام دهید.

 


این دوره برای چه کسانی مناسب نیست؟

افرادی که برنامه نویس بوده‌اند و حاضر به آموختن روش‌های نوین نمی‌باشند.

افرادی که انگیزه کافی برای اجرای تکالیف و چالش‌های جدید ندارند.

افرادی که اصلا به حوزه اینترنت اشیا IoT علاقمند نمی‌باشند.

 

 

اگر برای شرکت در این دوره امکان حضور در تهران را ندارید. پیشنهاد ما دوره آنلاین اسپارکرینار می‌باشد.

 


تصاویر دوره‌های گذشته کارگاه اینترنت اشیا IoT


همایش-رزبری-جم-دانشگاه-مهاجر اصفهان-Raspberry-jam-Daneshjookit

در مهر ماه ۱۳۹۴ به دانشگاه مهاجر اصفهان رفتیم و برای دانشجوهای رشته الکترونیک، کارگاه ۴ ساعته رزبری پای Raspberry pi برگزار کردیم. برخلاف اینکه دانشگاه بسیار شلوغی بود، بسیار دانشجوهای علاقمندی حضور پیدا کرده بودند. تجربه‌ای جدید و مثبت برای ما بود. روش ایجاد اینترنت اشیاء IoT و ساخت خانه هوشمند بر پایه برد رزبری پای آموزش داده شد. در این دوره ۳۷ نفر از دانشجوهای الکترونیک با حمایت شاخه IEEE شرکت کردند.

 

همایش رزبری پای Raspberry pi در برج میلاد تهران- دانشجو کیت - دیجی اسپارک

در تابستان ۱۳۹۵ با همکاری شهرداری تهران به برج میلاد آمدیم. تجربه جدید و بسیار جذابی برای کاربران و تیم دانشجو کیت و دیجی اسپارک بود. در این رویداد که از ساعت ۹ تا ۱۲ برگزار شد، جدیدترین روش‌های برنامه نویسی با برد رزبری پای Raspberry Pi و ساخت پروژه مطرح شد. تعداد ۱۸۵ نفر شرکت کننده در این رویداد کنار هم جمع شدند. در ساعت استراحت اول، ضمن شبکه سازی بین شرکت کنندگان و متخصص‌ها، تعداد ۴ عدد برد رزبری پای در میزهای مختلف قرار گرفته بودند. علاقمندان ضمن کار با این برد، از کارشناسان فنی تیم دیجی اسپارک هم مشاوره می‌گرفتند. پس از پذیرایی از شرکت کنندگان، جدیدترین برد رزبری پای Raspberry Pi Zero معرفی شد. پروژه ساده‌ای هم اجرا شد. در انتها هم ۴ نفر از دانشجوهای علاقمند راجع به پروژه‌هایی که با برد رزبری پای کار کرده بودند، صحبت کردند.

 

همایش یک روزه رزبری پای در دانشگاه صنعتی اصفهان raspberry-jam-uni-daneshjookit

در زمستان ۱۳۹۵ به دانشگاه صنعتی اصفهان رفتیم. با همکاری مدیر گروه محترم رشته برق و کامپیوتر این رویداد یکروزه برای کلیه دانشجوها برگزار شد. در این رویداد هم عزیزان نخبه در دانشگاه صنعتی اصفهان را ملاقات کردیم. بسیار دانشجوهای فعال و پر استعداد، در این رویداد همانند گذشته بردها و تکنولوژی‌های جدید معرفی شدند. سپس چند پروژه اینترنت اشیاء IoT با برد رزبری پای اجرا شدند. در این پروژه‌ها شرکت کنندگان از طریق آی پی معرفی شده به برد رزبری پای فرمان ارسال می‌کردند. برای اولین بار پروژه کنترل رزبری پای با ربات تلگرام در این رویداد به صورت زنده اجرا شد.

 

همایش رزبری جم با برد رزبری پای Raspberry pi تهران شمال - Daneshjookit

کلیه دوره‌های رزبری پای دانشجو کیت توسط بنیاد رزبری پای Raspberry Pi Foundation تایید می‌شوند.

 

raspberry-pi-workshop-daneshjookit

کارگاه خصوصی اجرای ساختمان هوشمند بر پای برد رزبری پای Raspberry Pi در دفتر اصفهان دانشجو کیت، برگزار شد. در این دوره خصوصی ۷ شرکت کننده حضور داشتند. کارگاه از ساعت ۹ تا ۱۹ اجرا شد. پروژه ربات تلگرام از صفر تا صد اجرا شد. در آخر هم هر شرکت کننده با توجه به آموزش‌ها پروژه‌های مد نظر خودش را شرح داد و ضمن مشورت جهت اجرا پروژه، ایجاد شبکه سازی هم صورت گرفت.

آقای علیرضا خیام‌باشی یکی از شرکت کنندگان در این کارگاه، اعلام کرد:

دوره یک روزه اینترنت اشیا که به همت دوستان خوبم در دانشجو کیت برگزار شد برای من بسیار جالب وآموزنده بود هر چند اشکالات خیلی کوچکی هم در برگزاری بود که در برابر خوبیهای دوره خیلی اهمیتی نداشت ولی پیشنهاد من به دوستان برگزاری دوره های بیشتر با سر فصل های متنوع تر هستش با آرزوی موفقیت برای همه دوستان

 

کارگاه اینترنت اشیا iot برد رزری پای در تهران - 1395 - دیجی اسپارک

در اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ کارگاه خصوصی اینترنت اشیا با برد رزبری پای Raspberry pi بدون کد نویسی + کنترل وسایل برقی با تلگرام در تهران برگزار شد. در این دوره ۷ نفر شرکت کننده حضور داشتند.

 

کارگاه اینترنت اشیا iot برد رزری پای در تهران - 1395 - دیجی اسپارک

پس از آن در خرداد ۱۳۹۶ کارگاه خصوصی اینترنت اشیا با برد رزبری پای Raspberry pi بدون کد نویسی + کنترل وسایل برقی با تلگرام مجددا در تهران برگزار شد. در این دوره ۸ نفر شرکت کننده حضور داشتند.

آقای مهرداد شجاعی، یکی از شرکت کنندگان در این کارگاه، اعلام کرد:

سلام با توجه به این که دانشجو کیت یکی از اولین فعال های بردهای الکترونیکی و اموزش هست و با توجه به سایت و فروشگاه آنلاینی که به خوب پشتیبانی میشود.و تمام موارد خرید با مشاوره انجام میگیرد. در بردها ی الکترونیک و برنامه نویسی خیلی خوب نقش افرینی کرده اندتلاش میکنند تا بهترین و کامل ترین بار اطلاعتی را در کلاس بیان کنند. اگر کلاس بعدی در مورد هوشمند کردن بیشتر برد رزبری صحبت بشه خیلی خوب هست. و یا ارتباط با دستگاهای فیزیکی دیگر جهت هوشمند سازی کردن به خاطر گروهی بودن کلاسها و بار علمی زیاد آن به هر صورت با موارد جدید اشنا میشویم مدیرت مجوعه اگر یک کلاس با موضوعات خاص برنامه ریزی کنند ممنون میشم.

 

کارگاه 4 ساعته رزبری پای Raspberry pi در دانشگاه امیرکبیر - دانشجو کیت - دیجی اسپارک

سرانجام در تابستان ۱۳۹۶ به دانشگاه امیرکبیر تهران آمدیم. یک پیش رویداد ۳ ساعته که راهکارهای نوین با برد رزبری پای Raspberry Pi توسط اروند طباطبایی آموزش داده شد. ۴ پروژه اینترنت اشیاء IoT ساده برای کلیه شرکت کنندگان اجرا شد. شرکت کنندگان هر کدام از طریق موبایل و بر بستر اینترنت به برد رزبری پای فرمان ارسال می‌کردند. در این رویداد ۱۶ نفر شرکت کردند.

 

مدرسه تابستانی اینترنت اشیا iot با رزبری پای - دیجی اسپارک

مدرسته تابستانی اینترنت اشیا IoT توسط گروه طیف برای اولین بار در ایران برگزار شد. به دعوت IOTIC دو روز کلاس اینترنت اشیا با برد رزبری پای Raspberry pi در آزمایشگاه تخصصی اینترنت اشیاء دانشگاه امیرکبیر تهران برگزار شد. در این دوره ۲ روزه تعداد ۲۱ نفر شرکت کننده در قالب ۴ گروه مختلف، موارد تئوریک و عملی اینترنت اشیا با رزبری پای را آموختند. در ادامه برخی از تصاویر این کارگاه دوروزه را مشاهده کنید.

کارگاه دوروزه iot در مدرسه تابستانی اینترنت اشیا iot با رزبری پای - دیجی اسپارک

کارگاه دوروزه iot در مدرسه تابستانی اینترنت اشیا iot با رزبری پای - دیجی اسپارک

کارگاه دوروزه iot در مدرسه تابستانی اینترنت اشیا iot با رزبری پای - دیجی اسپارک

کارگاه دوروزه iot در مدرسه تابستانی اینترنت اشیا iot با رزبری پای - دیجی اسپارک

 

 

دومین مدرسه تابستانی اینترنت اشیا iot در ایران - کلاس اینترنت اشیا با رزبری پای Raspberry pi - دیچی اسپارک

در مرداد ماه ۱۳۹۷ کارگاه دوروزه اینترنت اشیا با برد رزبری پای Raspberry Pi در آزمایشگاه تخصصی اینترنت اشیا دانشگاه امیرکبیر تهران برگزار شد. در این دوره دو روزه ۱۸ نفر شرکت کننده حضور داشتند. ضمن معرفی پروژه‌های اجرا شده با برد رزبری پای بدون کد نویسی و برقراری تماس تصویری آنلاین با مالزی، کاربران ایده‌های جدیدی در این خصوص و پیاده سازی را تبادل کردند.

دومین مدرسه تابستانی اینترنت اشیا iot در ایران - کلاس اینترنت اشیا با رزبری پای Raspberry pi - دیچی اسپارک

در آبان ماه ۱۳۹۷ کارگاه اینترنت اشیا با برد رزبری پای با حضور ۵ نفر از علاقمندان و متخصصان این حوزه برگزار شد. در این کارگاه به علت ظرفیت بالای شرکت کنندگان ۵ پروژه حرفه‌ای بیشتر از آنچه که برنامه ریزی کرده بودیم، اجرا شد.

کارگاه اینترنت اشیا با رزبری پای 4 آبان 1397 در تهران - دیجی اسپارک

 

به زودی تصویر شما هم در این قسمت قرار خواهد گرفت. فرصت و ظرفیت محدود است، همین حالا ثبت نام کنید.  اگر برای شرکت در این دوره امکان حضور در تهران را ندارید. پیشنهاد ما دوره آنلاین اسپارکرینار می‌باشد.

جهت ثبت نام کلیک کنید - دیجی اسپارک

 

 

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۶۲ دیدگاه