کامپیوتر خودرو ECU

راه اندازی و کار با دیاگ ELM327 خودرو OBDII از طریق موبایل و بلوتوث

elm317-car-ecu-diag-with-smart-phone-debug-digispark
نوشته شده توسط معین صابری

عیب یابی در سیستم های دیجیتال یکی از موارد مهم در استفاده از تجهیز به شمار می رود. تجهیزات دیجیتال امروزه قلب تپنده سیستم های صنعتی به شمار می روند. یکی از مهم ترین نوع سیستم های دیجیتال، کامپیوترهای پردازنده خودروها هستند. این کامپیوترها که با نام ECU شناخته می شوند، وظیفه پردازش درخواست های راننده و اعمال فرامین مورد نظر وی را بر عهده دارند.  در کنار اعمال فرامین کاربر، این کامیپوترها دارای سیستم عیب یاب نیز هستند. سیستم عیب یاب با نمایش کد خطاها، وجود ایراد در سیستم را نمایش خواهند داد. بدین ترتیب روند عیب یابی خودرو بسیار تسریع خواهد یافت.

جهت عیب یابی می بایست تجهیز خاصی را به پورت مخصوص کامیپوتر خودرو متصل نمود. این پورت که OBD2 نام دارد، اطلاعات مربوط به خطاها و … را از طریق پورت CAN به سیستم نمایشگر عیب منتقل می کند. یکی از تراشه های نمایش عیب خودرو، ELM327 است. این تراشه می توانید از طریق پورت OBD2 به کامپیوتر خودرو متصل شده و داده های مربوط به موتور و سایر قابلیت ها را به کاربر مخابره کند. در کنار این ، تراشه ELM317 دارای بلوتوث بوده که با اتصال به تلفن همراه، داده ها را به صورت بیسیم به کاربر منتقل نماید. در این آموزش قصد به راه اندازی و کار با این تراشه را داریم. در ادامه آموزش دیاگ elm327 با مرجع تخصصی کامپیوتر خودرو ECU به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


معرفی ماژول دیاگ ELM327 خودرو


ماژول دیاگ خودرو ELM327 یک ماژول فوق العاده کلیدی و کاربردی است. این ماژول به سادگی به پورت OBD2 خودرو متصل شده و داده ها را به کاربر منقل می کند. این ماژول نیاز به هیچ تغذیه جانبی نداشته و شما به سادگی می توانید تنها با اتصال ماژول به پورت OBD2، داده ها را از ECU خودرو بخوانید.

معرفی ماژول دیاگ خودرو ELM327 - دیجی اسپارک

 

با اتصال این ماژول به پورت OBD2 خودرو، می توانید داده ها را به صورت بی سیم به تلفن همراه مخابره نماید. تلفن همراه نیز با دریافت داده ها از طریق بلوتوث، می تواند بر روی اپلیکشن های همراه با تراشه ELM، داده هی مربوط به موتور را به کاربر نمایش دهد. این تراشه از کلیه کامیپوتر ها با پورت OBD2 پشتیبانی می کند. در کنار این، تراشه ELM327 با کلیه خودروهای داخلی و خارجی سازگار است. به عنوان مثال این ماژول را می توان به کامپیوترهای ECU ساخت شرکت های زیر متصل نمود.

 • SSAT
 • غرب استیل
 • کروز
 • زیمنس
 • بوش
 • والئو
 • و….

به عبارت دیگر، از این تراشه می توان در خودروهای ایران خودرو و سایپا نظیر پژو پارس، سمند، پژو ۲۰۶، تیبا، پراید، ساینا و…. استفاده نمود. در کنار این، ماژول ELM327 می تواند در خودروهای چینی نظیر چری، مدیران خودرو و…. مورد استفاده قرار گیرد. در قسمت بعد نحوه آماده سازی، راه اندازی و کار با این تراشه را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 


راه اندازی و کار با دیاگ ELM327 نرم افزار اندرویدی


جهت اتصال ماژول به خودرو و نمایش داده ها، نیاز است تا در ابتدا نرم افزار نصب گردد. جهت این مورد، نرم افزار Torque OBD2 را می بایست از گوگل پلی دانلود کنید. برای این مورد می توانید روی این لینک کیلک کرده و نرم افزار را دانلود کنید. پس از دانلود نرم افزار آن را نصب کنید. پس از نصب و اجرا، با تصویر زیر رو به رو می شوید.

توجه: نسخه نرم افزار استفاده شده در این آموزش برابر با ۱٫۵٫۵۸ است.

نصب اپلیکیشن اندرویدی دیاگ ESL317 - دیجی اسپارک

حال از نرم افزار خارج شوید و به سمت خودرو رفته تا ماژول را به سوکت OBD2 خودرو متصل نمایید.

        


راه اندازی دیاگ ELM327 اتصال به پورت OBD2


پس از دانلود نرم افزار دیاگ elm327 و نصب نرم افزار نوبت به اتصال ماژول به پورت OBD2 می رسد. در این مرحله می بایست ماژول را به پورت متصل کنید. پورت OBD2 در خودروها، در مکان های مختلفی نصب می گردد. جدول زیر موقعیت این پورت را در معروفترین خودروها، نمایش می دهد.

محل پورت OBD2 خودرو
داشبورد رنو L90، ساندرو و مگان
جلوی پای چپ راننده در جعبه فیوز پژو ۴۰۵، پژو پارس و سمند
درون کنسول زیر دستی وسط پژو ۴۰۷
جلوی پای چپ راننده پراید، تیبا و ساینا
درون کاپوت کنار ECU ریو

 

به عنوان مثال مطابق جدول فوق، برای خودرو پژو پارس، باید قاب محافظ مشخص شده در تصویر را باز کنید. این قاب به صورت خاری بوده و با کمی فشار به سمت بیرون از جای خود آزاد می شود.

راه اندازی ماژول ELM327 اتصال به پورت OBD2 - دیجی اسپارک

 

پس از بازگشایی، قاب مطابق تصویر زیر پورت OBD2 را مشاهده می کنید. در این حالت ماژول ELM327 را به طرز صحیح به پورت OBD2 متصل کنید.

محل اتصال دیاگ ELM317 به پورت OBD2 خودرو - دیجی اسپارک

 

پس از اتصال، لطفا سوییچ را باز کرده و برق را پشت آمپر قرار دهید(استارت نزنید) سپس مطابق مراحل قسمت بعد، ارتباط را بین خودرو و تلفن همراه برقرار کنید.

 


کار با دیاگ ELM327 ارتباط بین تلفن همراه و ECU


در این مرحله نوبت به برقراری ارتباط بین تلفن همراه و ECU می رسد. به همین منظور، لطفا ابتدا بلوتوث گوشی را فعال کنید. پس از فعال سازی عبارت OBD2 را مشاهده می کنید. لطفا با این شبکه متصل شده و در صورت درخواست رمز، عبارت ۱۲۳۴ را به عنوان رمز انتخاب کنید. پس از اتصال، لطفا نرم افزار را باز کنید. پس از بازگشایی نرم افزار، تصویر زیر منوی اصلی را به همراه دور موتور نمایش می دهد. در اینجا شما با کمی گاز دادن، می توانید تغییرات دور موتور را روی نرم افزار مشاهده کنید.

کار با ماژول ELM327 ارتباط بین تلفن همراه و ECU - دیجی اسپارک

 

با تغییرات دور موتور در صفحه کیلومتر، شما می توانید همان دور متوری که در حال حاضر موتور در آن قرار دارد را مشاهده نمایید. به عنوان مثال در اینجا ما با رساندن دور موتور به ۲۰۰۰RMP، همین مقدار را در نرم افزار مشاهده نمودیم.

سنجش پارامتر دور موتور با دیاگ ELM317 بلوتوثی - دیجی اسپارک

 

در ادامه می بایست به بررسی پارامترهای خودرو بپردازیم. در نرم افزار گزینه Realtime Information انتخاب کنید. پس از انتخاب این گزینه، با تصویر زیر رو به رو خواهید شد.

نمایش انواع پارامترهای خودرو در دیاگ ELM317 - دیجی اسپارک

 

در ادامه با کلیک بر روی گزینه Test Results با تصویر زیر رو به رو خواهید شد.

 

در رابطه با پارامترهای نمایش داده شده در قسمت Realtime Information، داده ها به شکل جدول زیر تشریح می شوند.

شرح پارامتر
شتاب Accel
دور موتور Revs
وضعیت دریچه گاز Throttle
سرعت خودرو Speed
دمای موتور coolant
وضعیت سنسور MAP(فشار هوای منیفولد) vaccum

 


لوازم مورد نیاز


ماژول دیاگ خودرویی ELM327

 


جمع بندی


صنعت خودرو سازی یکی از مهم ترین و تاثیر گذارترین صنایع در کشور به شمار می رود. امروزه با رشد تولید انواع خودروهای ایرانی و چینی، مراقبت و عیب یابی از خودروها امری مهم به شمار می روند. متاسفانه در سال های اخیر با افت کیفیت در تولید رو به رو هستیم؛ به همین جهت عیب یابی خودروها یا در اصطلاح دیاگ، امری مهم به شمار می رود. یکی از ابزارهای پرکاربرد و ساده جهت عیب یابی و مشاهده پارامترهای خودرو، ماژول ELM327 است. این ماژول که با تمام ECU های استاندارد دارای پورت OBD2 سازگاری دارد، می تواند داده های مربوط به خودرو را به صورت بی سیم و از طریق بلوتوث به تلفن همراه و یا رایانه منتقل نماید. دراین آموزش به معرفی این ماژول کاربردی پرداختیم. سپس در ادامه نحوه راه اندازی آن را مشاهده نمودیم. دست آخر نیز آموزش را با مشاهده پارامترهای خودرو بر روی تلفن همراه، به پایان رساندیم.

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

درباره نویسنده

معین صابری

کارشناسی ارشد رشته معماری سیستم های کامپیوتری

مالي که ز تو کس نستاند، علم است
حرزي که تو را به حق رساند، علم است
جز علم طلب مکن تو اندر عالم
چيزي که تو را ز غم رهاند، علم است
(شیخ بهایی)

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۵۱ دیدگاه

 • سلام وقت بخیر خسته نباشید من به ماژول با تلفن همراهم متصل شدم ولی با ای سی یو ارتباط برقرار نکرد
  خودروی من پروتون ویرا هست

  • سلام و متشکرم
   ایسیو خودرو شما از نوع زیمنس کانتیننتال بوده و مدل قدیمی است. این ایسیو متاسفانه با ELM327 شناسایی نمی شود.

     • سلام میشه یه برنامه که فارسی باشه معرفی کنید چون واقعن سخته برای من من همه مراحلو انجام دادم وصل شد ولی چون انگلیسی بلد نیستم نتونستم باهاش کار کنم ممنون میشم کمکم کنید

     • سلام من فریدون نریمانی. مدیر شرکت فنی مهندسی ارمین صنعت ثمین شرق تولید کننده دستگاه دیاگ کلیه ماشین ها هم اندروید وهم لب تابی هستم و این Elm327 بلوتوث جواب نمی دهد در صورت نیاز تماس بگیرید تمام ایران خودرو سایپا همراه با ای بی اس و ایربگ و دانلود ‌تبدیل و کد سویچ و کم کردن سوخت و ماشین های خارجی و چینی را جواب می دهد. همراه با شناسایی اتوماتیک ایسیو

   • س.
    میخوام برنامرو دانلود کنم تو متن فایل زده این برنامه در کشور شما قابل دسترس نیست.
    ج. کنم؟؟؟؟

    • سلام
     حافظه کش نرم افزار گوگل پلی را پاک کنید. سپس با فیبتر شکن وصل شده و دانلود کنید.

       • با سلام به ایسیو s2 دنا متصل شد اما پس از اتصال چراغ abs ebd و اچار روشن شد
        میدونم که روشن شدن این ۳ چراغ مربوط به سنسور abs هست اما فقط زمانی که دیاگ به خودرو متصل میکنم این ۳ چراغ روشن میشه و پس از جدا کردن دیاگ خاموش میشه
        دور موتور هم بالای ۳۰۰۰ میره خاموش میشه و میاد زیر ۳۰۰۰ روشن میشه
        میدونید دلیلش چیه ؟
        خطایی هم نداشت

        • سلام
         خودرو را خاموش کنید. سر باتری منفی را به مدت ۱۵ دقیقه آزاد کنید و سپس متصل کنید. مجدد تست کنید ببینید حل شده؟

       • سلام
        با توجه به ورژن ایسیو خودرو شما، والعو S2000 امکان کانکت وجود ندارد. البته باز باید چک کنید. آیا به دیاگ های دیگر متصل می شود؟ ممکن است ایسیو بیکد شده و قفل شده باشد.

    • به نظر می رسد بلوتوثی برای خودروهای دارای KLINE که دارای مدل بالاتر از ۹۵ هستند، برای خودروهایی نظیر پارس با ایسو SSAT و دنا و ۲۰۶ با ایسیو ME17

 • سلام مهندس.
  روی ماشین تیبا با ای سی یو زیمنس تست کردم ولی نشد کل موضوع اینطوریه که :
  چراغ قرمز ثابت روشنه و چراغ آبی چشمک زن به صورت شانسی یعنی اصلا یه جور و با الگو نیست یه ۸ ثانیه روشن میشه دو ثانیه خاموش یا یکی دو ثانیه روشن میشه ۳۰ ثانیه خاموش و…

  با پنج شش تا نرم افزار تست کردم که هم torque رایگان رو تست کردم هم مود شده و متوجه یک مشکل مشترک شدم اونم اینه که گوشی به ELM327 وصل میشه ولی ELM327 با ECU ارتباط نمیگیره.
  توی چندین سایت گشتم ولی راه حلی پیدا نکردم ولی یه جا خوندم که نوشته بود بعضی از ECU ها یکم طول می‌کشه که جواب رو دریافت و ارسال کنه به اصطلاح پینگ ارتباطشون زیاده برای مثال ECU خودرو زانتیا ولیکن اینکه صرفا در رابطه با دیاگ های بلوتوث نگفته بود و در رابطه با دستگاه دیاگ هایی که تعمیر کارا(تست موتور) دارن گفته بود و گفت که باید زمان انتظار دستگاه رو به صورت دستی بالاببرن چون به صورت دیفالت روی انتظار کم تنظیم شده و وقتی که در اون زمان جوابی از ECU نمیگیره دیگه خطا میده و کلا وصل نمیشه منم توی قسمت settings>OBDII Adapter Settings دو تا گزینه بود به نام های faster communication و disable ELM327 auto timing adjust (slow mode) که من در انواع اقسام مدل هایی که میشد اینا رو فعال و غیر فعال کرد تست میکردم و بعضی وقتا که کلا اتفاقی نمیوفتاد و بعضی وقتا هم رله(فکر کنم رله فن بود) هی قطع و وصل میشد(مثلاً هر یک ثانیه یکبار)و بعدش که تقریبا ۱۰ ثانیه می‌گذشت فن ماشین کار میکرد.

  اینم بگم که با ماشین ۲۰۶ تست کردم و فهمیدم که ماژول خراب نیست و متصل شد و چراغ سبز هم روشن میشد و اوکی بود.

  • سلام و ممنونم از شما بابت اشتراک گذاری تجربه خود
   بله، بر روی برخی از ایسیو ها امکان شناسایی توسط ماژول وجود ندارد. من بر روی خودرو پارس با ایسیو SSAT در این آموزش تست کردم و جواب گرفتم. ماژول بلوتوث ELM327 یک دیاگ سطحی و ساده است. برای دیاگ های کامل باید سراغ دستگاه هایی نظیر TNM، VIMAX، CARMAN و…. رفت.

  • سلام.
   ممنون از مطلبتون در خصوص دستگاه دیاک elm327.
   سوالم این که آیا میسه با این دستگاه خطای کیسه هوای خودرو برلیانس رو بررسی کرد؟
   ممنون میشم جواب بدین

   • سلام و متشکرم
    فکر نمیکنم، این دستگاه صرفا موتور را بررسی می کند. برای این مورد از دیاگ های تخصصی مثل کارمن، نگار خودرو و یا TNM باید استفاده کنید.

 • سلام و با سپاس بسیار از توضیحات شما
  این دستگاه روی ایسیو های ساخت غرب استیل برای پژوه ۲۰۷ های ایرانی جدید هم کار میکنه؟
  سوال دوم اینکه به لپ تاپ هم میتونه وصل بشه؟

  • سلام و متشکرم از شما
   احتمالا کار کند. چراکه ایسیوهای MAW یا همان غرب استیل نسخه ایرانیزه شده زیمنس و بوش هستند.
   روی لپ تاپ هم می توان در صورت وجود بلوتوث متصل شد. اما اینکه آیا اپلیکیشنی جهت نمایش پارامترها باشد را اطلاع ندارم.

  • سلام
   برای این کار نیاز به دستگاه دیاگ تخصصی تر مثل TNM، کارمن یا ویمکس استفاده کنید. در غیر این صورت شما می توانید از خروجی سنسور اندازه سوخت باک که به سمت ECU می رود، استفاده کنید.

 • سلام و خسته نباشید

  من جدیدا همین دستگاه رو خریدم و به ماشینم که ۲۰۶ SD و مدل ۹۰ هست و همچنین ای سی یو هم
  Bosch – me7.4.5 و ساخت مجارستان هست وصل کردم
  به دستگاه وصل می شوم ولی می زنه به ECU وصل نمی شود
  در نرم افزار torque پروتکل رو روی چی بزارم که وصل بشه – ایا تنظیم دیگری بایدانجام دهم

  • سلام
   متاسفانه روی بعضی از ایسیو ها جواب نمی دهد. این ماژول ظاهرا روی خانواده زیمنس جواب میدهد.

 • سلام و وقت به خیر و ممنون از راهنماییهای بارگذاری شده
  من نرم افزار رو نصب کردم و همچنین مازول رو در سوکت خودش جا زدم ولیکت پراغ سبز و زرد چشمک میزنه ولی متاسفانه علامت ماشین در نرم افزار ثابت نمیشه و ارتباط برقرار نمیشه.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • سلام و متشکرم از شما
   بابت تاخیر در پاسخگویی عذر خواهی می کنم
   لطفا خودروی خود و مدل آن را بفرمایید.
   متشکرم

 • سلام وقت بخیر،ممنونم از توضیحاتتون،اما آموزش پاک کردن خطا ها رو هم داره؟اگه مثله توضیح دهید

  • در نرم افزار قسمتی برای پاک کزدن خطا هست. اگر بررسی کنید احتمالا آن را خواهید یافت.

 • سلام مهندس خسته نباشید
  من این محصول رو سفارش دادم
  بعضی از دوستان می گفتند که روی ایسیو ساژمs2000وصل نمیشه
  ولی دوستانی که خریداری کرده بودند می گفتند به راحتی وصل شده
  می خواستم ببینم شانسی هست
  ماشین خودم سمند lx ۸۴ ایسیو ساژم s2000pl هست
  باتشکر

 • سلام
  ایا راهی یا برنامه ای برای تست عملگرها مثلا تست دور کند وتند فن ها با کمک elm327 وای فای وجود دارد لطفا راهنمایی بفرمایید

 • سلام
  ماشین من سورن مدل ۸۸ و ایسیو کانتیننتال هست ولی به ایسیو وصل نمیشه
  لطفاً درصورت امکان راهنمایی بفرمایید
  سپاس

  • متاسفانه روی برخی خودروها جواب نمیدهد. بعضی از خودروها ازcan و بعضی دیگر از k line پشتیبانی میکنند.

 • سلام’عزیزجان ‘مدتی قبل دیاگ بلوتوثی شمارا خریده ام ولی نمی توانم ارتباط سه گانه را کامل برقرارکنم دوتای اول متصل میشه ولی سومی نه لطفا کمک کنید مشکل پیدا کنم تشکر ازصبوریتان رضا دنیانور

  • سلام و متشکرم از شما
   در نظر داشته باشید که این دیاگ مربوط به ما نیست! و به صورت آماده در بازار فروخته می شود. خودرو و مدل آن را لطفا در کامنت بعدی قرار دهید.

 • سلام وقت بخیر
  برای من به ماژول متصل میشه ولی به ECU متصل نمیشه. ماشین بنده آریو هست و اگه اشتباه نکنم ای سی یوش بوش ۷٫۸٫۸ هست

  • سلام و متشکرم
   متاسفانه روی برخی از خودروها جواب نمی دهد! مدل بلوتوثی به نظر می رسد با پروتکل K LINE کار کرده و ایسیو شما از این پروتکل پشتیبانی نمی کند

 • سلام من نرم افزار از روی cd روی گوشی انتقال دادم نصب کردم اما ارتباط برقرار نمیشه دوتا .چراغ سبز و قرمز روشن هست اما ارتباط برقرار نمیشه مشخصات دیاگ بلوتوثی elm327mini تبی رنگ هست مشخصات خودرو پژو ۴۰۵ glx 1800. مدل۹۱هست ecu کروز لطفا راهنمایی کنید تشکر

   • سلام مرسی مهندس امکانش هست نرم افزار این دانگل را قرار بدین خیلی سعی کردم نشد چراغ سبز رنگ ثابت مشه اما چیزی باز نمیشه اگه امکان داره نرمفزار مطمعن را در سایت قرار بدین مرسی از زحمات تون

    • سلام
     مشکل از نرم افزار شاید نباید. گاهی روی برخی از خودرو ها کار نمیکند. بر روی چه خوردویی، با چه مدلی والا چه ایسیویی تست کرده اید؟

    • با درود دیگر مدل خودرو پژو ۴۰۵ GLX1800

     روی ای سی یو نوشته کروز cng

     اینجا نمیشه عکس اپلود کرد اگه فرکر میکنید کد های خاص روی ای سی یو هست دستی بنویسم

     • از اینکه دیر جواب می دهم عذر خواهی میکنم
      متاسفانه بعضی از این ماژول ها با برخی از خودروهای داخلی سازگار نیست.

       • از نرم افزاری که در آموزش معرفی شده، توجه کنید اگر متصل نمی شود احتمالا elm با خودروی شما سازگاری ندارد.

 • سلام وفت به خیر
  ماشین اچ سی کراس با ایسیو بوش ecu bosch me 7.8.8 اخیرا بعد از استارت زدن باید پام روی گاز میذاشتم تا روشن بشه برای همین روش ریست بوسیله سوئیچ رو برای پدال و دریچه گاز که تو اینترنت برای ایسیو بوش ۷٫۴٫۴ و چندتا ریست با سوئیچ دیگه که تو اینترنت بود و مدل ایسیو هم مشخص نبود انجام دادم اما دیگه ماشین استارت میخوره ولی روشن نمیشه و عقربه دور موتور هم لحظه استارت زدن ثابت روی صفر هست ولی پمپ بنزین لحظه استارت زدن ولتاژ ۱۲ ولت روی کانکتورش هست و شیلنگ بنزین رو از ریل سوخت جدا کردم لحظه استارت بنزین میاد. ریموت بلوتوثی elm327 وصل کردم این ۴ تا خطا رو داد p1612 و p0030 و p0321 و p0627 که ارور p1612 مربوط به عدم دریافت سیگنال از ماژول ضد سرقت هست که فکر کنم برای این هست که ریست درچه گاز و پدال گاز که مربوط به این ecu نبوده انجام دادم و احتمالا ecu حالت سرقت شناسایی کرده ,کابلهای باتری رو هم جدا کردم تا شاید ecu ریست بشه ولی بازم استارت میخوره روشن نمیشه و لحظه استارت عقربه دور موتور از صفر بالا نمیاد و ولتاژ باتری زمان استارت ۱۱ ولت هست و حالت بدون استارت زدن ۱۲٫۵ ولت هست. در ضمن چراغ ایموبلایزر هم روشن نیست و چشمک هم نمیزنه و لحظه ای که سوئیچ باز هست پدال گاز فشار میدم دریچه گاز باز میشه . سنسور مپ باز کردم تمیز بود و سیم سنسور اکسیژن بالا و سنسور دمای آب جدا کردم استارت زدم بازم فرقی نکرد روشن نمیشه
  نمونه ریستی که انجام دادم و ماشین روشن نمیشه اینجوری بود که سوئیچ باز ، ۵ ثانیه مکث ، سوئیچ بسته- سوئیچ باز ، ۱۰ ثانیه مکث ، پدال تا ته فشرده به مدت ۱۰ ثانیه ، پدال آزاد ، ۱۰ ثانیه مکث سوئیچ بسته به مدت حدود ۲۰ ثانیه – سوئیچ باز ، ۱۰ ثانیه مکث ، استارت بدون گاز دادن ، موتور روشن بدون فشار به پدال گاز و انتظار به مدت ۱۰ ثانیه ، سوئیچ بسته و چند تا شبیه همین .
  آیا ممکنه که ecu بخاطر همین ریستهای اشتباهی پدال و دریچه گاز که مربوط به این ecu نبوده حالت ضد سرقتش فعال شده باشه بدون اینکه چراغ ایموبلایزر روشن باشه؟! و اگر اینطور هست چطوری درست میشه؟ باید دوباره کلید دوباره برای ایسیو تعریف بشه یا اینکه ecu باید خام بشه دوباره برنامه پروگرام بشه؟ چون دنده اتومات هست میخوام تاجایی که ممکنه بدون بکسل کردن روشنش کنم . ببخشید طولانی شد
  با تشکر

  • سلام
   مشکل هرچه باشد از سمت ایموبلایزر است. سرباتری را برای مدت ۲۴ ساعت باز کنید، سپس تست کنید، اگر نشد باید دستگاه دیاگ حرفه ای با امکان پروگرام، مثل TNM7000 استفاده شود.

 • سلام، ممنون، بنده همه مراحل را به درستی رفتم، بلوتوث متصل میشه ولی به ecu کانکت نمیشه! تیبا۱ دوگانه فابریک مدل ۹۵ هست ماشینم.

 • سلام مهندس وقتتون بخیر
  من روی اچ سی کراس ۹۸ و ساندرو ۹۷ وصل کردم فقط چراِغ قرمز روشن میمونه و بقیه رنگ ها یک صدم ثانیه موقع وصل کردن روشن میشن و میرن
  ایراد از ماژول هست یا اشتباه از من هست

 • سلام مهندس وقت بخیر
  در مراحل استفاده از این دیاگ چه موقع ماشین را باید روشن کنیم؟
  خطا ها توی کدوم گزینه نرم افزار نشون داده میشه با چه عبارتی و چجوری باید پاکشون کنیم؟

  • سلام
   زمانیکه برق پشت آمر است دستگاه را متصل کرده و با تلفن به آن وصل شوید. سپس با گزینه زرد رنگ عبارت check faults کدهای خطا را میتوانید مشاهده کنید.

   • ممنونم فقط من متوجه نشدم چه موقع باید ماشین را روشن کنم
    اول باید سویچ را باز کنم دیاگ را وصل کنم تا اتصال برقرار شد استارت بزنم؟

    • ابتدا دستگاه را به پورت OBD متصل کنید. سپس سوییچ را باز کنید و برق را پشت آمپر بیارید. در این حالت می توانید کدهای خطا را بخوانید و پاک کنید.

 • لام وقت بخیر
  برای انجام قسمتی از یک پروژه پایان نامه دانشجویی، پارامترهای دیگری را نیاز دارم تا از ECU مقدار آنها را بخونم، خودرویی که قصد دارم روی آن تست بگیرم : رانا EL مدل ۱۳۹۲
  آیا پارامترهای ذیل رو هم میتوان با این سخت افزار از ECU استخراج کرد:
  (MAP (Manifold Absolute Pressure
  MAF (Mass Air Flow)
  IAT (Intake Absolute Temperature)
  RPM (Revolutions Per Minute)

  لطفا در صورت وجود این امکان ، نتیجه را به من اطلاع دهید
  سپاسگزارم

  • سلام
   حقیقتا باید تست کنید. برخی از این دیاگ ها به برخی از خودروها متصل نمی شود. ولی در صورت اتصال بله، اطلاعات فوق را می توان بدست آورد.

 • سلام شما ماژول دیاگ را برای فروش دارید ؟؟؟ چه مدل و مارکیش خوبه؟؟؟ قیمتش چنده ؟؟؟؟

  • سلام
   خیر، همین ماژولی که در آموزش معرفی شده مورد مناسبی هست، ELM327، البته پیش از تهییه با فروشنده صحبت کنید تا به خودروی شما متصل شود.

 • سلام.من ۲۰۶ تیپ۲ ایسیو ساژم s2000 رو دارم با elm327 اصلا نمیتونم با هیچ برنامه ای بهش وصل بشم.میتونین کمکم کنین؟

  • ایسیو خودروی شما دارای ارتباط CAN است، مدل بلوتوثی اما دارای ارتباط KLINE است. احتمالا(نه حتما) مدل وای فای برای خودرو شما سازگار باشد.

  • از طریق نرم افزارهایی که برای این دیاوایس در دسترس است، می توانید وارد بخش DTC شده و گزینه CLEAR DTC را انتخاب کنید.

 • سلام خسته نباشید من دستگاهو گرفتم ولی با ای سی یو کانکت نمیشه ماشینم ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۸۴

  • احتمالا باید از مدل وای فای استافده کنید. ایسو خودروی شما S2000 بوده و دارای ارتباط CAN است. دستگاه بلوتوثی با ارتباط KLINE کار می کند.

 • سلام خسته نباشید
  من برای پراید مدل ۸۷ استفاده کردم وصل شد ولی اطلاعات ماشین و نداد و پیام داد که این ماشین و پشتیبانی نمیکنه البته با نرم افزاری که خود شرکت ارائه داده بود
  لطفا راهنمایی کنید

 • سلام آقای صابری اینجانب دارای ال ۹۰ مدل ۸۶ می باشم با این دیاگ ELM327 می توان سنسور های موتور ،فن موتور،چراغ راهنما را چک کرد ضمنا با این مدل کار می کند متشکرم.

    • سلام
     این دستگاه ها در دو نوع دارای پورت can و kline تولید میشوند. متاسفانه با برخی از خودروها به دلیل پورت های گفته شده سازگاری ندارند.

  • سلام من این دستگاه را به پراید وانت مدل ۹۹وصل کردم عالی بود هم خطا ها را پاک کرد وهم مشکل پمپ بنزین را که خودم اطلاع از خرابی آن داشتم اعلام کرد باید چند برنامه از گوگل پلی دانلود کنی من روی یک برنامه خطا ها را پاک میکنم و در یک برنامه دیگه تست های آنرا میبینم اگر زبان انگلیسی شما ضعیف است با گوشی دیگری از بر نامه مترجم استفاده کن با تشکر از مهندس عزیز

   • سلام و سپاس از به اشتراک گذاری تجربه شما
    اگر ممکن هست لطفا نام ایسیو خود را به اشتراک بگذارید. ایسیو خودرو شما کمی بالاتر از پورت دیاگ قرار گرفته است.
    سپاس از شما

 • سلام امروز با ۲۰۶ اس دی مدل ۹۱ ای سی یو بوش ۷.۴.۵ امتحان کردم نمیخونتش ولی با برنامه elm327 identifier شناسایی کرد ‌تعداد زیادی هم برنامه امتحان کردم همشون به دستگاه وصل میشن ولی به ای سی یو نه چیکار باید کرد؟

  • سلام
   احتمالا ایسیو شما دارای پورت can بوده ولی دستگاه دارای پورت kline است.متاسفانه روی برخی از خودروها جواب نمیدهد.

 • سلام وقت بخیر
  ماژول رو به ماشین که متصل می کنم بلوتوث گوشی به صورت اوتوماتیک خاموش و روشن می شه
  سمند ef7
  Ecu bosch me 7.4.9.ng

  • سلام
   احتمالا گوشی شما قبلا به بلوتوث خودروی شما متصل شده، لطفا تاف،ه بلوتوث گوشی زا از دستگاه های متصل، پاک کنید

 • سلام روز بخیر.
  بنده خودرو ازرا گرنجور دارم و یک دستگاه ELM 327 خریداری کردم ولی بعد از طی مراحل اتصال به اتومبیل به هیچ عنوان بلوتوث گوشی دستگاه رو پیدا نمیکنه.فکر کردم شاید ایراد داشته باشه دوباره با صرف هزینه یه دستگاه از آسان دیاگ خریداری کردم ولی باز همین مشکل رو دارم.میشه کمک کنید بدونم مشکل از چی میتونه باشه؟ممنون

 • ماژول بندهELM327است که با کلیک بر روی گزینه Test Results چندبار از صفر تا ۱۰۰ چک می کنه ولی متاسفانه پارامتری نمایش داده نمیشه
  ممنون میشم اگه راهنمای نوشتاری یا بصورت فیلم دارید دارید برای حقیر بفرستید تا به نحو احسن از این ماژول استفاده کنیم مثل محاسبه سوخت ماشین یا تست سوخت ماشین

  • سلام، اگر ایسیو از نوع kessens باشد احتمالا جواب بدهد، دایعما اگر وصل باشد در حالت خاموش ممکن است باتری خودرو تخلیه شود.

   • با درود به اچ۳۰کراس ۹۶ وصل میشه و مشکلی ندارد جهت راهنمایی دوستانی که میخوان بگیرند اما فقط مشکلات و ارور های موتوری رو نشون میده و بس سپاسگزارم

 • سلام‌مهندس .چه جوری خطا رو باهاش پاک کنیم.همش انگیلیسی هستش .کدام قسمت برم برای پاک کردن خطا ها

 • مهندس جانه عزیزت اگه سرهکاریه بگو وقته مارو نگیر هر کاری کردیم به ایسیو وصل نشد اگه قطعه اصلیشو داره بفرست

 • سلام.دستگاه و نرم افزار نصب شده ولی متصل بهECUنمیشود.خودرو هم رانا پلاس هستش.لطفا راهنمایی کنید.ممنون

 • سلام،روز بخیر مهندس
  آقا من پراید ۱۱۱ دارم،وقتی دیاگ رو متصل میکنم هرچی استارت میزنم اصلا ماشین روشن نمیشه و دستگاه هم به ایسیو کانکت نمیشه،نظر شما چیه؟!

  • احتمالا مدار تغذیه ایسیو مشکل دارد
   وقتی برق پشت آمپر میاید، چراغ چک روشن می شود؟