آموزش رزبری پای اینترنت اشیا IOT اینترنت اشیاء تئوریک اینترنت اشیاء عملی رزبری پای نود رد Node-Red

آموزش کار با نرم افزار اینترنت اشیاء Node-RED – بخش اول

Node-red-IOT-part-1--digispark
نوشته شده توسط پریسا پوربلورچیان

نرم افزار نودرد Node Red یک پلتفرم اپن سورس برای راه اندازی پروژه‌های اینترنت اشیاء است. این نرم افزار توسط IBM طرح ریزی و تولید شده است. نگرش طراحی این نرم افزار، ایجاد یک پلتفرم برای کاربران بدون نیاز به دانش فنی بوده است. از این رو کاربران بدون نیاز به دانستن دانش کدنویسی می‌توانند پروژه‌های ساده تا حرفه‌ای را طراحی و پیاده سازی کنند. در این پلت فرم همه چیز به صورت پازل به هم مرتبط می‌شوند. وب سایت دیجی اسپارک به عنوان مرجع تخصصی اینترنت اشیاء IOT به زبان فارسی اولین مرجع نرم افزار اینترنت اشیاء Node Red به زبان فارسی است. در مجموعه آموزش‌های نود رد Node Red به صورت بخش بندی شده کار با این نرم افزار را به صورت پروژه محور آموزش می‌دهیم. در ادامه بخش اول آموزش کار با نرم افزار اینترنت اشیاء Node Red با مرجع تخصصی اینترنت اشیاء دیجی اسپارک همراه باشید.

 

راه اندازی Node-RED

برای شروع، برد رزبری پای Raspberry Pi را روشن کنید. حال از منو رزبری پای، گزینه اول یعنی Programming را انتخاب نمایید. سپس در منو باز شده پنجمین گزینه یعنی Node-RED را انتخاب نمایید. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید پنجره Node-RED برای شما باز می‌شود. در خط اول IP برای ورود به نرم افزار نمایش داده می‎شود. حال وارد محیط نرم افزار Node-RED شوید. در این آموزش می‌خواهیم یک خروجی ( ال ای دی) را از طریق GPIO رزبری پای کنترل کنیم.

 

نود Inject

نود inject، نود ورودی می‌باشد. این نود از شاخه input در دسترس می‌باشد. آن را انتخاب کنید و وارد صفحه نرم افزار Node Red کنید. حال روی نود کلیک کنید. روی گزینه payload کلیک کنید و آن را روی حالت Number قرار دهید و مقدار ۱ به معنی روشن شدن را برای آن در نظر بگیرید. در قسمت topic ، عبارت LED را تایپ کنید.

 

حال برای حالت دوم یعنی خاموش شدن ال ای دی دوباره نیاز به نود inject خواهیم داشت. آن را انتخاب کرده و سپس در قسمت Payload مقدار ۰ را به آن بدهید.

 

نود rpi gpio

نود rpi gpio برای دسترسی به پایه های Gpio برد رزبری پای Raspberry Pi می‌باشد. با انتخاب این نود از شاخه Raspberry pi آن را وارد صفحه نرم افزار نود رد کنید. روی نود کلیک کنید. سپس یکی از Gpio رزبری را برای خروجی و اتصال به ال ای دی انتخاب نمایید.

 

نود template

نود Template برای نمایش متن مورد نظر ما در خروجی دیباگ می‌باشد. این نود از شاخه function در نرم افزار Node Red دسترس می‌باشد. به محض روشن شدن ال ای دی عبارت ( ال ای دی روشن شد!) و هنگام خاموش شدن عبارت ( ال ای دی خاموش شد!) در دیباگ Node Red نمایش داده خواهد شد.

 

نود debug

برای نمایش Result پروژه Node Red از نود Debug استفاده می‌کنیم. این نود از شاخه output در دسترس می‌باشد. حال نودها را همانند تصویر زیر به یکدیگر اتصال دهید. سپس Deplay کنید. با کلیک روی هر یک از نودهای inject به ترتیب ال ای دی روشن و خاموش می‌گردد و در دیباگ متن‌هایی که تعریف کرده‌ایم نمایش داده می‌شود.

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد.

 

پروژه با نرم افزار نود رد Node Red

با استفاده از آموزش‌هایی که در بالا انجام شد. انتظار میرود که شما کاربران بتوانید چند پروژه جدید و با خلاقیت خودتان تعریف کنید. یکی از این پروژه‌ها را خودم تعریف می‌کنم و شما دوستان میتوانید در انتهای همین پست نسبت به رفع عیب پس از اجرا و یا در حین اجرای آن از من سوال بپرسید. پروژه با نرم افزار اینترنت اشیاء Node Red به این صورت است. کاری کنید که ال ای دی به صورت چشمک زن عمل کند. این زمان چشمک زدن ال ای دی بستگی به انتخاب خودتان دارد.

 

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

پریسا پوربلورچیان

تولید کننده محتوا / کارشناس IOT

زندگی یعنی پژوهش و فهمیدن چیزی جدید

تلاشم بر این است تجربیاتم در زمینه IOT‌ را به بهترین شکل با شما در میان بگذارم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴۷ دیدگاه