اینترنت اشیا IOT خانه هوشمند دسته‌بندی سیم کارت GSM - GPRS میکروکنترلر AVR

پروژه SMS کنترل با Sim800L و میکروکنترلر Atmega8 کنترل با پیامک

sms-control-project-avr-atmega8l-digispark-
نوشته شده توسط علی زاهدی

ماژول‌های GSM در فرایندهای مختلی کاربرد بسیاری دارند. از جمله استفاده در دزدگیرها، مودم‌های سیمکارتی و اینترنت اشیاء به عنوان ارسال کننده اطلاعات می‌توان اشاره کرد. ماژول‌های GSM یا همان  ماژول سیم کارت، عملکردی همانند موبایل دارند. قابلیت ارسال و دریافت پیامک، تماس و حتی موقعیت یابی را دارند. شرکت SIMCOM ماژول بسیار فشرده و قابل اطمینانی به اسم sim800l طراحی کرده است. این ماژول سیم کارت دارای توان مصرفی پایین و ابعاد بسیار کوچک همچنین با قیمت مناسبی در بازار ارائه می‌شود. پیش از این پست‌هایی در خصوص راه اندازی ماژول Sim800L توسط دیگر اسپارکرها منتشر شده است. در ادامه این آموزش با پروژه SMS کنترل با Sim800L و آی سی میکروکنترلر اتمگا با مرجع تخصصی میکروکنترلر AVR به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


ویژگی‌های ماژول sim800L


  • پشتیبانی از ۴ باند ۱۹۰۰/۱۸۰۰/۹۰۰/۸۵۰ مگاهرتز
  • کنترل از طریق AT command
  • قابلیت اتصال میکروفون و اسپیکر
  • جریان مصرفی حداکثر ۲ آمپر
  • تغذیه ۳٫۸ تا ۴٫۲ ولت
  • اسلات سیمکارت میکرو

sim-800L-Pinout--digispark  

لوازم مورد نیاز

  1. میکروکنترلر ATmega8
  2. ماژول GSM Sim800L
  3. باتری لیتیوم پلیمر
  4. ماژول رله تک کانال ۵ ولت

 


راه اندازی ماژول Sim800L


جهت اجرای پروژه SMS کنترل با Sim800L و کنترل ۴ رله در خروجی، ابتدا سیم کارت را داخل ماژول Sim800L قرار داده و تغذیه ماژول را وصل کنید. نظر به اینکه ولتاژ کاری ماژول بین ۳٫۸ تا ۴٫۲ ولت است؛ پیشنهاد میشود ازباتری لیتیومی استفاده کنید. چنانچه در موقع ارتباط ماژول با شبکه جریان کافی توسط مدار تامین نشود، ارور خواهد داد. برای ارتباط با ماژول باید از درگاه سریال میکروکنترلر (USART) استفاده کرد. پس پایه RX ماژول را به پایه شماره ۳ میکروکنترلر (TXD) و پایه TX ماژول را به پایه شماره ۲ میکروکنترلر (RXD) متصل کنید.

 

کنترل پیامک با ماژول سیم کارت Sim800L GSM Module - دیجی اسپارک

 

 


کد AVR در CodeVision


حال نوبت به بخش نرم افزاری پروژه SMS کنترل با Sim800L می‌رسد. جهت ایجاد پروژه جدید در نرم افزار کدویژن ابتدا نرم افزار را باز کنید. از منو فایل گزینه New را انتخاب کنید. پس از ساخت پروژه جدید کدهای زیر را به آن انتقال دهید. سپس از منوی Project گزینه‌ی compile را انتخاب کنید. اگر error مشاهده نکردید، گزینه OK را انتخاب کنید. از همان منو Project گزینه Build All را انتخاب کنید. حال برنامه به زبان ماشین ترجمه شده و  در پوشه‌‌ای به نام exe در جایی که انتخاب کردید با پسوند hex ذخیره شده است.

 

 


کتابخانه در نرم افزار کدویژن


کتابخانه‌های استفاده شده در پروژه SMS کنترل با Sim800L عبارتند از :

mega8.h : ثابت‌های استفاده شده در برنامه مانند DDRB و PORTB در این کتابخانه موجود می‌باشد.

stdio.h : تابع sprintf در این کتابخانه موجود بوده و برای پیکربندی رشته‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

string.h : این کتابخانه دارای توابع مختلفی برای رشته‌ها می‌باشد. تابع strstr یکی از توابع این کتابخانه بوده و با استفاده از آن می‌توان یک رشته را داخل رشته دیگر جستجو کرد.

 

هنگام پروگرام کردن برنامه توجه داشته باشید که فیوز بیت‌ها روی ۸ مگاهرتز تنظیم شود. در مرحله‌ی آخر با موبایل کلمه “port” را نوشته و شماره خروجی مورد نظر را جلوی آن بنویسید. سپس ارسال کنید. برای مثال، تغیر وضعیت خروجی اول باید کلمه “port1” را ارسال نمایید. سپس مشاهده می‌کنید که خروجی تغییر وضعیت می‌دهد.

 

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

 


پروژه و دریافت بن ارسال رایگان


برای دریافت بن خرید از دانشجو کیت، کاربران بایستی با استفاده از وسایل این آموزش، پروژه را اجرا کرده و یا حتی مدار جدیدی تعریف کنید. سپس از اجرای کار فیلم گرفته و در شبکه‌های اجتماعی از جمله آپارات و اینستگرام، با هشتگ‌های دیجی_اسپارک و دانشجوکیت  و digispark  و  daneshjookit منتشر کنند. سپس از طریق بخش نظرات در ادامه همین آموزش، جهت دریافت بن خرید ارسال رایگان به ارزش ۱۲۰۰۰ تومان از دانشجو کیت، لینک را زیر همین پست ارسال کنید.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

علی زاهدی

دانشجو ی رشته الکترونیک،
عاشق یادگیری و به اشتراک گذاشتن اطلاعاتم هستم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۹ دیدگاه