اینترنت اشیا IOT اینترنت اشیاء تئوریک

معرفی پلتفرم ThingsBoard تینگیزبرد مخصوص راه اندازی اینترنت اشیا IoT

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

در زمینه اینترنت اشیا IoT پلتفرم‌های مختلفی وجود دارند. هر کدام ویژگی‌ها و مزیت‌های منحصر به فردی ارایه می‌دهند. گام اول در راه اندازی اینترنت اشیا نوشتن سناریو براساس نیازمندی‌ها می‌باشد. گام بعدی انتخاب پلتفرم مناسب با نیازمندی‌ها خواهد بود. پیش از این در جلسات دورهمی اسپارکرها به صورت کامل راجع به این موضوع صحبت کرده‌ام. پلتفرم اینترنت اشیا در حقیقت بستری جهت ایجاد ارتباط بین سنسورها و سرور می‌باشد. به عبارت دیگر بستری جهت ارتباط M2M یا H2M می‌باشد. معمولا به صورت رایگان یا اوپن سورس و یا آبونمان دار ارایه می‌شوند. در ادامه این آموزش با مرجع تخصصی اینترنت اشیا به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


اینترنت اشیا سریع‌تر از همیشه


اینترنت اشیا IoT با سرعتی بیشتر از دیگر رسته‌ها در حال رشد می‌باشد. اشیا متصل شده به شبکه از جمله ساختمان‌های هوشمند، کشاورزی هوشمند، شهر هوشمند، خودروهای هوشمند، گجت‌های پوشیدنی و… همگی در حال توسعه و رشد هستند. وجود پلتفرم‌ها باعث شده است تا سرعت رشد اینترنت اشیا و دستگاه‌های اجرا شده در این حوزه، هر روز بیشتر و بیشتر شوند. پیش از این در خصوص پلتفرم NodeRed نود رد مفصل صحبت کرده‌ایم، آموزش منتشر کرده‌ایم و دوره‌های عملی برگزار شده است. در ادامه برای اجرای کامل یک پروژه اینترنت اشیا IoT با چالش‌های مختلفی روبرو خواهیم بود. چالش‌هایی که جدید و در نوع خود منحصر به فرد هستند. یک سمت اینترنت اشیا شامل سخت افزارها و سنسورها است و یک بخش دیگر شامل سرور یا بستر ابری است. بخش دیگر هم پروتکل‌های ارتباطی و انتقال دیتا می‌باشد.

 


تفاوت داشبورد با پلتفرم IoT


جهت دسترسی به این بخش، اشتراک اسپارکر پلاس تهیه کنید.

 


پروتکل‌های ارتباطی ThingsBoard


جدا از بحث‌ بستر اینترنت و به صورت کلی تر روش ارسال دیتا از جمله SMS ، ایمیل، اینترنت و… در هر کدام باید از یک سری پروتکل استاندارد استفاده کرد. استفاده از پروتکل‌های استاندارد، در اینترنت اشیا IoT بسیار اهمیت دارد. همین موضوع نسبت مستقیم با امنیت و تامین امنیت در پروژه‌های IoT دارد. پیرو همین موضوع، پلتفرم تینگزبرد ThingsBoard تا امروز از سه پروتکل بسیار مهم پشتیبانی می‌کند. MQTT – CoAP – HTTP طبق ادعای تیم ThingsBoard پروتکل‌های جدید به مرور برای این پلتفرم آماده خواهند شد. چنانچه راجع به این پروتکل‌های سوال دارید، می‌توانید از بخش نظرات همین پست اقدام کنید. البته بیش از این در پست مدیریت وسایل برقی با برد Wemos توسط پروتکل MQTT نرم افزار Node Red توضیحات مختصری راجع به پروتکل MQTT نوشته‌ام.

سناریو پیاده سازی اینترنت اشیا با پلتفرم Thingsboard - دیجی اسپارک

 


سازگاری سخت افزاری ThingsBoard


سوال مهمی در اینجا وجود دارد، کدام سخت افزار برای استفاده از پلتفرم ThingsBoard مناسب است؟ یا کدام سخت افزارها توسط این پلتفرم پشتیبانی می‌شوند. در دیتاشیت و مخازن اطلاعاتی این پلتفرم، هیچ اشاره‌ای به محدودیت در خصوص ارتباط با سخت افزارها نشده است. بلکه هر سخت افزاری از جمله انواع بردهای امبدد مانند آردوینو Arduino یا رزبری پای Raspberry Pi یا ویموس Wemos امکان ارتباط با این پلتفرم را دارد. در شرایط بسیار خاص هم امکان استفاده از سرویس ThingsBoard IoT Gateway وجود دارد. با این روش حتی امکان ارتباط با سیستم‌های third-party از جمله سیگفاکس SigFox را هم دارا خواهد بود. پلتفرم تینگزبرد ThingsBoard یک پلتفرم متن باز یا Open-source می‌باشد که امکان توسعه سریع، مدیریت و مقیاس پذیری پروژه‌های اینترنت اشیا IoT را دارد. بنابراین کافیست براساس پروژه مورد نظر، سخت افزار مناسبی را انتخاب کنیم. سپس اطلاعات را از سنسورها و محیط دریافت کرده و با API این پلتفرم به سمت سرور ارسال کنیم. دغدغه و نگرانی بسیاری از کاربران این است که آیا بردهای آردوینو، یا Nodemcu برای این منظور مناسب است؟ در حقیقت به این سوال نمی‌توان پاسخ قطعی ارایه داد. چرا که این بردهای سخت افزاری اکثرا اوپن سورس هستند و امکان وجود بردهایی با کیفیت پایین در این بین هم وجود دارد. ولی به شخصه در تمامی پروژه‌های اجرا شده توسط بنده و همکارانم تمامی از این بردها استفاده کرده‌ایم. تا این لحظه بدون مشکل موارد در حال اجرا هستند. این موضوع معمولا در جلسات دورهمی اسپارکرها به نقد کشیده شده و مفصل صحبت می‌کنیم.

 

 


ویژگ‌های پلتفرم ThingsBoard


پلتفرم تینگزبرد ThingsBoard از چندین مورد دارای اهمیت می‌باشد. از نظر من موارد زیر مهم است.

  • امنیت در تبادل ارتباطات
  • ذخیره سازی و حفاظت از اطلاعات
  • داشبورد داینامیک با رابط کاربری عالی
  • تحلیل داده‌ها و نمایش در لحظه روی نمودارها
  • ارسال اطلاعات از سخت افزارها به دیگر سیستم‌ها
  • تعریف چرخه کاری براساس نیاز و چرخه عمر دستگاه‌ها، رویداد و …

 

 

چنانچه درخصوص این پلتفرم سوالی دارید، در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. 

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۴ دیدگاه