برد ESP8266 برد Nodemcu برد ویموس Wemos

تغییر اطلاعات اتصال ماژول ESP8266 بدون اتصال کابل توسط Wifi Manager

wifimanager-for-esp8266-change-password-digispark
نوشته شده توسط آرش کدخدایی

بردهای برپایه ESP8266 و یا کلا بردهای وای فای Wifi برای اتصال به شبکه از جمله اکسس پوینت و یا مودم، نیاز به معرفی نام کاربری و رمز عبور دارند. عموما در کدهای برنامه به هنگام کدنویسی و آپلود کدها، موارد به برد ارسال می‌شوند. حال اگر پس از اجرای پروژه و استفاده از ماژول Esp8266 اگر نیاز باشد نام کاربری و رمز عبور جدید به پروژه بدهیم، حتما باید با کابل اتصال را برقرار کنیم. سپس کدهای اصلی روی آن برد را هم داشته باشیم. ولی اگر امکان اجرا به این صورت وجود نداشته باشد؛ چه باید بکنیم؟ در این پست با استفاده از یک نرم افزار این امکان را خواهیم داشت تا پس از آپلود کدها بر روی ماژول Esp8266 بدون اتصال سیم، مشخصات مودم را تغییر بدهیم. در ادامه این آموزش با مرجع تخصصی ESP8266 به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بعد از برنامه نویسی کامل برد ESP8266 رمز مودمتان را عوض کنید. یا در مکانی دیگر بخواهید از برد ESP8266 استفاده کنید. در این صورت همانطور که در بالا توضیح داده شد، باید دوباره برنامه جدید با مشخصات جدید مودم خود را وارد کنید. این کار همیشه به سادگی قابل انجام نمی‌باشد. در این آموزش کتابخانه Wifimanager را معرفی خواهم کرد. با استفاده از این کتابخانه می‌توانید مشکل مطرح شده را رفع کنید.

 


کتابخانه WifiManager برد ESP8266


همانطور که در پست‌های قبلی هم توضیح داده شده است. کتابخانه در نرم افزار آردوینو به دو روش قابل نصب می‌باشد. روش اول دانلود از طریق نرم افزار آردوینو روش دوم هم آپلود در نرم افزار آردوینو است. هر دو روش در ادامه توضیح داده‌ام. روش اول با استفاده از Library Manager، در این روش کافیست از طریق منو داخل نرم افزار Arduino به ترتیب Sketch سپس Include Library ودر آخر به Manage Libraries مراجعه و wifimanager برد ESP8266 را سرج کرده و نصب نمایید.

آموزش نصب Wifimanager مخصوص ماژول esp8266 - دیجی اسپارک  

روش دوم هم با استفاده از فایل کتابخانه، از طریق لینک کتابخانه WifiManager برد ESP8266 زیر دانلود کنید. سپس محتویات داخل آن را در محل نصب آردوینو پوشه library کپی کنید.

آموزش نصب Wifimanager مخصوص ماژول esp8266 - دیجی اسپارک    


تنطیمات WifiManager برد ESP8266


کتابخانه های مورد نیاز برای راه اندازی اولیه این کتابخانه عبارتند از:

برای تنظیم کتابخانه در قسمت setup برنامه این کد را وارد میکنیم.

استفاده از WifiManager در برد ESP8266 - دیجی اسپارک  

توجه: بجای AP-NAME و AP-PASSWORD مشخصات access point جدید جهت اتصال برد Esp8266 را وارد کنید. همه چیز آماده است کافیست همین قسمت‌ها را به برنامه خود اضافه کنید تا در راه اندازی اولیه مشخصات وای فای Wifi مورد نظر را با استفاده از وصل شدن به ماژول (آدرس: ۱۹۲٫۱۶۸٫۴٫۱) وارد کنید. در استفاده‌های بعدی بصورت اتوماتیک به همان وای فای متصل می‌شود. درضمن از مثال‌های کتابخانه هم می‌توانید کمک بگیرید.

استفاده از WifiManager در برد ESP8266 - دیجی اسپارک

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 


پروژه و دریافت بن ارسال رایگان 


برای دریافت بن خرید از دانشجو کیت، کاربران بایستی با استفاده از وسایل این آموزش، پروژه را اجرا کرده و یا حتی مدار جدیدی تعریف کنید. سپس از اجرای کار فیلم گرفته و در شبکه‌های اجتماعی از جمله آپارات و اینستگرام، با هشتگ‌های دیجی_اسپارک و دانشجوکیت  و digispark  و  daneshjookit منتشر کنند. سپس از طریق بخش نظرات در ادامه همین آموزش، جهت دریافت بن خرید ارسال رایگان به ارزش ۱۲۰۰۰ تومان از دانشجو کیت، لینک را زیر همین پست ارسال کنید.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

آرش کدخدایی

یک تازه کار علاقه مند به تکنولوژی :)

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲۲ دیدگاه