پروژه های آردوینو قطعات الکترونیک مدارهای الکترونیک

آموزش راه اندازی ماژول سنسور فشار سنج BMP085

آموزش راه اندازی ماژول bmp085 با استفاده از آردوینو -دیجی اسپارک
نوشته شده توسط علیرضا قربانی

به نام خدا. در سری آموزش‌های پروژه محور آردوینو Arduino که در مرجع تخصصی الکترونیک و رباتیک، دیجی اسپارک تهیه میشود؛ این بار آموزش راه اندازی ماژول سنسور فشار سنج BMP085 را داریم. با ما همراه باشید.

اندازه گیری فشار دما در دو مورد میتواند مفید واقع شود. مورد اول در اندازه گیری ارتفاع می‌باشد. هنگامی که از سطح دریا به ارتفاعات سفر میکنیم فشار هوا کاهش می‌یابد و این بدان معناست که با اندازه گیری فشار میتوان ارتفاع را نیز اندازه گیری نمود. مورد دوم هنگامی است که از تغییرات فشار برای پیش بینی وضعیت آب و هوا استفاده کرد.

ماژول سنسور فشار سنج BMP085 قابلیت اندازه گیری فشار هوا در محدوده‌ی  ۳۰۰ الی ۱۱۰۰ هکتوپاسکال (۵۰۰- الی ۹۰۰۰ متر از سطح دریا) با ررزولوشن ۰٫۰۳hP /0.25 m  را دارد می‌باشد. همچنین سنسور فشار BMP085 قابلیت اندازه گیری دما در محدوده ی ۴۰- الی ۸۰ درجه سانتی گراد را دارا میباشد. ماژول فشار سنج BMP085 بر اساس پروتوکل I2C  راه اندازی میشود.

سخت افزار مورد نیاز

ماژول سنسور فشار سنج BMP085

برد آردوینو Arduino Uno

طریقه ی اتصال پایه ها از آردوینو به سنسور فشار BMP085

VCC به ۳٫۳ ولت

GND به  GND مدار

SDA به پایه ی SDA آردوینو

SCL به پایه ی SCL آردوینو

XCLR نیاز به اتصال ندارد(این پایه برای ریست کردن ماژول کاربرد دارد)

EOC نیاز به اتصال ندارد (این پایه برای سریع کردن عملیات انجام میشود، به طوری که پس از هر بار محاسبه مقادیر ، یک وقفه به آردوینو میدهد)

برنامه نویسی

برای برنامه نویسی ابتدا کتابخانه  Adafruit_BMP085 را دالنود و سپس به برنامه اضافه می‌کنیم.

 

درباره نویسنده

علیرضا قربانی

علیرضا قربانی هستم دانشجوی مهندسی پزشکی. چیزهای خیلی زیادی رو در دنیا دوست دارم. یک گیک هستم و یشه گفت یک هکر. نه به معنی دزدی پسورد و ایمیل مردم. به معنی عشق به دونستن و عشق به تحقیق درباره خیلی از چیزهایی که می بینم و می‌شنوم. اگر بخوام علاقه‌مندی‌ درجه یکم رو نام ببرم میتونم بگم برنامه نویسی و بعد از اون امبدد سیستم ها.

دیدگاهتان را بنویسید