آردوینو آموزش آردوینو سیم کارت GSM - GPRS پروژه های آردوینو

آموزش ساخت دستگاه موقیعت یاب با GPS ماژول SIM808 نمایش نقشه

Sim808-Module-location-service-Arduino--Digispark
نوشته شده توسط آرش کدخدایی

امروزه پروتکل مخابراتی بر بستر ماژول‌های GSM بسیار پر کاربرد شده است. به صورتی که جزء سخت افزارهای مهم در زیر ساخت اطلاعاتی شده اند. پیش از این در وبسایت دیجی اسپارک کار با ماژول sim800l آموزش داده شد، اکنون آموزش کار با ماژول sim808 با پروژه موقعیت یاب با GSP یا همان ردیاب GPS را پیش رو داریم. ماژول GSM Sim808 دارای قابلیت GPS و بلوتوث برای ردیاب GPS می‌باشد. به هنگام کار با ماژول SIM808 با کتابخانه‌های sim808 کار کردم؛ ولی متاسفانه هیچ کدام کارایی لازم برای انجام کار مورد نظر را نداشتند. پس بنده مجبور شدم تمام مراحل را با دستورات سریال انجام دهم. در ادامه این آموزش با وب سایت مرجع آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 

 

تغذیه ماژول GSM سیم کارت SIM808

همانطور که دیگر همکارانم در آموزش‌های GSM تاکید کرده‌اند، تغذیه این ماژول مهم ترین بخش آموزش است. در حقیقت اکثر مشکلاتی اعم از عدم ارتباط با شبکه و… از این قسمت است. ولتاژ کاری sim808 همانند sim800l دارای حساست بالایی است. حتما باید بین ۳٫۴ تا ۴٫۴ ولت باشد. ولتاژ باتری لیتیوم پلیمر Li-Po برای اینکار مناسب است. دقت کنید در اغلب موارد اگر سیم کارت در شبکه رجیستر نمیشود بدلیل ولتاژ نامناسب می‌باشد. در ادمه شیوه اتصالات تغذیه را هم توضیخ خواهم داد. نکته مهم دیگر، مشترک بودن پایه GND تغذیه‌ها است.

 

اتصالات مدار ردیاب GPS

در مدار ردیاب GPS پین های TX، RX، GND، VCC ماژول Sim808 را به ترتیب به پین های ۱۰، ۱۱، GND و VCC آردوینو متصل می‌کنیم. (من در این آموزش از آردوینو پرو مینی استفاده کرده ام و به جای VCC به RAW متصل کردم که ولتاژ متناسب را به آردوینو منتقل میکند) همچنین باتری لیتیوم پلیمر را به پین های GND و VCC متصل میکنیم. همچنین آنتن های GPS و GSM را نیز به مکان های مشخص شده روی بورد متصل میکنیم.

ماژول SIM808 دارای GSM و GPS برای ساخت موقعیت یاب

 

دستورات سریال پروژه موقعیت یاب SIM808

دستورات سریال

وظیفه دستور

AT+CMGF=1

تنظیم حالت پیامک روی text mode

AT+CMGS=”<phone number>”

ارسال پیامک به شماره دلخواه

AT+CMGR=<sms number>

خواندن پیامک دریافتی با استفاده از کد آن

AT+CMGDA=”DEL ALL”

حذف کردن تمام پیامک های ذخیره شده روی سیم کارت

AT+CGNSPWR=1

روشن کردن جی پی اس

AT+CGNSPWR=0

خاموش کردن جی پی اس

AT+CGNSINF

دریافت اطلاعات جی پی اس

 

 

شرح پروژه موقعیت یاب با SIM808

در پروژه ردیاب GPS با آردوینو قصد داریم با ارسال پیامک به سیم کارت، جی پی اس را روشن کرده و پس از دریافت موقعت مکانی آن را برای مخاطب ارسال کند. ابتدا با ارسال دستور AT+CMGF=1 به ماژول پیامک را به حالت text mode میبرم تا متن پیامک برای ما قابل خواندن باشد. با ارسال پیامک به سیم کارت، ماژول دیتایی همانند زیر به سریال ارسال میکند:

 

عدد نمایش داده شده در آخر دیتا، کد پیامک دریافتی می‌باشد که با ارسال دستور زیر می‌توان محتوای آن را دید:

 

حال با دیتایی مشابه با فرمت زیر مواجه می‌شوید:

این دستور در پروژه ردیاب GPS شماره تلفن ارسال کننده را نمایش می‌دهد. خط بعدی آن محتوای پیامک دریافتی است. حال با توجه به پیام دریافتی میخواهیم آردوینو عمل خاصی را انجام دهد. در این قسمت جی پی اس GPS را برای ردیاب روشن می‌کند. سپس اطلاعات جی پی اس را پس از پیدا کردن مکان دریافت و از طریق پیامک ارسال کند. برای این کار ابتدا دستور AT+CGNSPWR=1 را برای روشن شدن جی پی اس و سپس دستور AT+CGNSINF را برای دریافت اطلاعات جی پی اس به ماژول ارسال می‌کنیم. محتوای دریافتی شبیه فرمت زیر است:

 

دیتای ۳۲٫۶۴۹۹۳۰,۵۱٫۶۷۶۸۰۷ در کد بالا همان طول و عرض جغرافیایی است که می‌توانیم از آن استفاده کنیم. برای مشاهده موقعیت در گوگل مپ Google Maps می‌توانید از آدرسی به فرمت https://google.com/maps?q=Latitude,Longitude استفاده کنید. طول و عرض جغرافیایی باید جایگزین شود. برای چک کردن دیتاهای دریافتی از طرف ماژول آن‌ها را به کارکتر تبدیل می‌کنیم. سپس یکی یکی کارکترها را چک می‌کنیم و اکنون در کد پروژه روش این کار را مشاهده می‌کنید.

 آموزش ساخت دستگاه ردیاب GPS ماژول SIM808 نمایش نقشه دیجی اسپارک

 

وسایل مورد نیاز برای ردیاب GPS آردوینو

برد آردوینو Arduino 

ماژول Sim808

آنتن GPS

 

کد آردوینو موقعیت یاب با SIM808

 

 

جهت دسترسی به این بخش از پروژه، اسپارکر پلاس شوید.

 

 

حال پس از آپلود کد روی آردوینو Arduino IDE ابتدا مطمئن می‌شویم که سیم کارت روی شبکه رجیستر شده است. سپس آردوینو را ریست می‌کنیم تا کد AT+CMGF=1 و AT+CMGDA=”DEL ALL” اجرا شوند. پس از آن به ترتیب ابتدا قابلیت خواندن پیام دریافتی را داشته باشیم. سپس همه پیامک‌های داخل سیم کارت را حذف می‌کنیم تا فضای کافی برای پیامک‌های جدید باز شود. حالا با ارسال کدهای زیر می‌توانید دستورات مختلف را به ماژول ارسال کنیم:

I

روشن کردن جی پی اس سپس یافتن مکان و ارسال آن برای مخاطب

O

خاموش کردن جی پی اس

L

ارسال مکان کنونی برای مخاطب

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

 

درباره نویسنده

آرش کدخدایی

یک تازه کار علاقه مند به تکنولوژی :)

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۳۰۲ دیدگاه