سخت افزار قطعات الکترونیک مدارهای الکترونیک

ساخت منبع تغذیه آزمایشگاهی کاربردی در منزل بر پایه ماژول LM2596

Power-Supply-with-LM2596-digispark
نوشته شده توسط بهزاد ستاره

کلیه کاربران فنی و کسانی که به اصطلاح به دنبال کارهای مهندسی هستند. یه یک سری وسایل ضروری نیاز دارند. این وسایل ضروری از جمله مولتی متر، هویه و تجهیزات لحیم کاری، منبع تغذیه، ابزار آلات و … است. برای تهیه هر کدام از این موارد باید هزینه‌های زیادی پرداخت شود. در این آموزش شیوه ساخت منبع تغذیه آزمایشگاهی با دامنه ولتاژ ۱٫۵ تا ۳۵ ولت و آمپراژ حداکثر ۳ تا ۸ آمپر را آموزش خواهم داد. برای تهیه لوازم این آموزش چیزی حدود ۴۰ هزار تومان کافیست. منبع تغذیه Power Supply دستگاه الکترونیکی است که انرژی الکتریکی را برای بار فراهم می‌کند. عملکرد اولیه تمام منابع تغذیه تبدیل انرژی الکتریکی می‌باشد. در ادامه این آموزش با وب سایت مرجع آموزش DIY الکترونیک، دیجی اسپارک همراه باشید.

انواع منبع تغذیه

۱-منبع تغذیه DC

 نوعی از منبع تغذیه است که ولتاژ مورد نیاز DC را از منبع برق متناوب یا همان AC تامین می‌کند. این منبع تغذیه مانند یک آداپتور معمولی است.

۲-منابع تغذیه سوئیچینگ

نوعی از منبع تغذیه است که کاهش ولتاژ AC را جهت رسیدن به دامنه مطلوب سیگنال AC و یا تبدیل به DC انجام می‌دهد. بطور مثال منابع تغذیه سوئیچینگ یا SMPSها برق AC را یکسو کرده و با استفاده از متد سوئیچ جریان بار ON/OFF به ولتاژ دلخواه دست می‌یابد.

۳- یو پی اس UPS

 تجهیزاتی که به هنگام قطع برق، جریان مورد نیاز را برای تامین انرژی مصرف کننده‌ها ارایه می‌دهد. کاربرد : برق اضطراری آسانسورها، برق پشتیانی دیتاسنترها و …

۴- منابع تغذیه ولتاژ بالا (high voltage)

 تامین ولتاژ های بالا مانند ۱ کیلو ولت که نوعی منبع تغذیه صنعتی حساب می‌شود. در این آموزش و کارهای الکترونیک کلا این منبع تغذیه کاربردی ندارد. صرفا جهت آشنایی اعلام کردم.

۵- پاور ساپلای جریان بالا

نوعی از منبع تغذیه است که جریان‌های بالا مانند ۲۰ آمپر به بالا برای کاربردهای جوشکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانطور که می‌دانید در فرآیند جوشکاری به جریان مداوم و زیادی نیاز است. این منبع تغذیه هم در کارهای الکترونیکی کاربردی ندارد و فقط برای آشنایی اعلام کردم.

ساخت منبع تغذیه آزمایشگاهی کاربردی در منزل بر پایه ماژول LM2596-دیجی اسپارک

منابع تغذیه DC دارای خروجی متغیر یا ثابت می‌باشند. بدین معنی که در خروجی ثابت سیگنال DC با دامنه و جریان ثابت مثلا ۵V/3A بدست می‌آید. اما در خروجی متغیر میزان جریان یا ولتاژ در بازه‌ای متغیر بوده و توسط یک ولوم مقدار مطلوب حاصل می‌گردد. مانند منبع تغذیه متغیر ۰-۳۰V/0-3A بسته به تعداد کانال‌های خروجی به منبع تغذیه آزمایشگاهی، تک کانال و دوبل تراکینگ یا همان دو کانال متغیر می‌گویند. هدف ما در ساخت منبع تغذیه آزمایشگاهی کاربردی در منزل بر پایه ماژول LM2596 ساخت یک منبع تغذیه متغیر DC با قابلیت نمایش ولتاژ و امپر مصرفی می‌باشد.

 

وسایل مورد نیاز برای ساخت منبع تغذیه

۱- ماژول کاهنده LM2596

۲- ماژول ولت متر و آمپر متر روپنلی

۳- آداپتور سویچینگ (بستگی به مقدار ولتاژ و جریان مورد نیاز انتخاب کنید.)

۴- مقاوت متغیر ۱۰ کیلو

۵- کلید راکر

۶- کانکتور مادگی منبع تغذیه

۷- جعبه پلاستیکی

ساخت منبع تغذیه آزمایشگاهی کاربردی در منزل بر پایه ماژول LM2596-دیجی اسپارک (2)

ماژول LM2596

 این ماژول یک رگولاتور متغیر سویچینگ بوده که با استفاده مولتی ترن روی ماژول می‌توان ولتاز خروجی را به مقدار دلخواه تغییر داد. نمونه‌های مختلفی از این ماژول با توان ۳ آمپر، ۸ آمپر و…. موجود هست که با توجه به میزان مصرف می‌توان یکی از آن‌ها را انتخاب کرد. ماژول LM2596 دارای دو پایه ورودی و دو پایه خروجی می‌باشد. می‌توان ولتاز ۳ تا ۴۰ ولت را به ورودی متصل نموده و خروجی ۱٫۵ تا ۳۵ ولت را در خروجی دریافت نماییم.

ساخت منبع تغذیه آزمایشگاهی کاربردی در منزل بر پایه ماژول LM2596 دیجی اسپارک

ولت متر و آمپر متر رو پنلی

ماژول ولت متر و آمپر متر دارای دو سطر می‌باشد. سطر اول میزان و ولتاژ و سطر پایین میزان جریان را نشان می‌دهد. ولتاژ راه‌اندازی این ولت متر از ۳٫۵ ولت تا ۳۰ ولت می‌باشد و می‌تواند ولتاژ از صفر تا ۱۰۰ ولت را ماکزیمم جریان ۱۰ آمپر اندازه بگیرد. ولت متر امپر متر روپنلی داری ۵ سیم می‌باشد. رنگ‌ها و ترتیب سیم‌ها ممکن است در تمامی مدل‌ها یکسان نباشد. معمولا دو سیم نازک مشکی و قرمز راه انداز ولت متر – امپرمتر هستند. سیم زرد که برای اندازه گیری ولتاز و دو سیم ضخیم دیگر برای اندازه گیری جریان استفاده می‌شوند.

ساخت منبع تغذیه آزمایشگاهی کاربردی در منزل بر پایه ماژول LM2596 دیجی اسپارک (2)

مراحل مونتاژ و اتصالات مدار

قبل از هر کاری توسط یک هویه، مولتی‌ترن Multi Turn، همان قطعه آبی رنگ روی ماژول مبدل LM2596 را از ماژول جدا کنید. سپس مقاومت متغییر یا همان ولوم ۱۰ کیلو اهم را با استفاده از سه رشته سیم جایگزین آن کنید. آداپتور را از جعبه‎‌اش خارج کنید و خروجی آن را به ورودی ماژول LM2596 متصل نمایید. دقت داشته باشید که از سیم‌های خیلی نازک استفاده نکنید چون باید تحمل عبور جریان مورد نظر را داشته باشند. کلید راکر هم در ورودی اداپتور قرار دهید. در این صورت می‌توانید منبع تغذیه را خاموش و روشن کنید.

ساخت منبع تغذیه آزمایشگاهی کاربردی در منزل با چند ماژول ساده و ارزان دیجی اسپارک

همانطور که قبلا در مورد ولت متر آمپر متر رو پنلی توضیح داده شد؛ باید دو سیم قرمز و مشکی راه انداز را جهت تغذیه به ورودی ماژول وصل کنید. سیم زرد ولت متر ممکن است رنگ دیگری باشد را به خروجی مثبت ماژول وصل کرده و در نهایت خروجی مثبت ماژول را به کانکتور مثبت موازی وصل و همچنین دو سیم قرمز و مشکی آمپر متر سیم مشکی را به خروجی منفی ماژول و سیم مثبت را کانکتور موزی منفی  اتصال دهید.

نکته :

قطعات را می‌توانید با استفاده از چسب حرارتی در داخل جعبه محکم نمایید. چند تا سوراخ در جعبه برای جریان هوا قرار دهید و یا در صورت امکان می‌توانید در جعبه یک فن قرار دهید. از چاقوی داغ می‌توان برای برش جعبه و سوراخ کاری استفاده کرد.

ساخت منبع تغذیه آزمایشگاهی کاربردی در منزل با چند ماژول ساده و ارزان-دیجی اسپارک

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

بهزاد ستاره

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۶ دیدگاه

 • سلام
  بنده هم قبلا این کار رو انجام دادم ..البته با همین ماژول اما با اون مدلی که کنترل جریان داره و ولوم کنترل جریان هم روی پاور من هست
  برای سوئیچینگ از شارژ لپ تاپ قدیمی که استفاده نمیشد استفاده کردم و تا ۱۸ ولت ۳ آمپر خروجی دارم
  در ضمن بدلیل اینکه تریمر برای ۱۰k چندین دور میچرخه اما ولوم کمتر از ۱ دور میچرخه لذا تنظیم ولتاژ مود نظر و دقیق یکم سخته که من این مشکل رو با سری کردن دو عدد ولوم ۱۰k و ۱k بر طرف کردم

  عکس پاور متغییر بنده
  http://s9.picofile.com/file/8315168876/photo_%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B7_%DB%B1%DB%B2_%DB%B2%DB%B5_%DB%B2%DB%B1_%DB%B5%DB%B1_%DB%B3%DB%B6.jpg

  • سلام. اگر امکان پذیره میشه محبت کنید یه پاور سوپلای هم برای بنده بسازین؟ با همین جعبه و مشخصات
   ایمیل

   • سلام ، شما به راحتی و در کمتر از یکساعت میتوانید این منبع تغذیه را بسازید . طبق نقشه ها و تصاویر پیش برید و هر جا مشکل داشتید اینجا پیام بزارید من سریع پاسختون رو خواهم داد.

 • سلام آقای ستاره
  ورودتون را به دیجی اسپارک تبریک عرض میکنم. من طی یک سال گذشته خیلی از این سایت چیز یاد گرفتم و امیدوارم مدارم پیشرفت کنند. خدمتتون عرض کنم که خیلی جالب بود من فکرشم نمیکردم بشه به این سادگی یه منبع تغذیه ساخت. فقط در خصوص اتصالات من یکم گیج شدم، اونی که توی تصویر نشون دادید انگار خیلی بیشتر سیم کشی داشت! میشه راهنمایی کنید؟

  • سلام دوست عزیز . باعث خوشحالیه .
   من در این نمونه از پاور کامپیوتر به عنوان تغذیه استفاده کردم و حجم بالای سیم ها مربوط به خروجی های فراوان پاور میباشد . در پاور میشه مستقیما ولتاژهای ۳/۳ و ۱۲ و ۵ و… رو داشت که من از خروجی های دیگر پاور هم به عنوان یک خروجی مستقل استفاده کرده ام و عملا ۴ تا خروجی از پاور گرفته ام که یکیشون متغیر و سه تای دیگر ثابت میباشند.