بلوتوث Bluetooth مدارهای الکترونیک

آموزش تبدیل ضبط صوت قدیمی به مدل بلوتوثی Bluetooth در منزل

change-old-stereo-player-to-bluetooth-with-diy-module-digispark
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

دنیای گچت‌های الکترونیکی تجاری از جمله ضبط صوت‌های خانگی، بسیار جذاب و تکرار نشدنی است. سال‌های پیش پس از توسعه و پیشرفت صنعت الکترونیک با ظهور ترانزیستورها، کجت‌های الکترونیکی مختلفی به صورت تجاری وارد زندگی انسان‌ها شدند. رادیو از سال‌های دور خاطر ساز زندگی انسان‌ها شده بوده است. پس از آن سیستم‌های پخش صوت و تصویر به اقلام زندگی انسان‌ها اضافه شدند. با پیشرفت همه جانبه تکنولوژی و تغییرات در این گجت‌ها، کارایی و عملکرد آن‌ها روبه پایان یافتند. تا جایی که امروزه سیستم کاست ضبط صوت به یک نوستالژیک قدیمی تبدیل شده است. اما در این پست روش تبدیل ضبط صوت‌های قدیمی به مدل بلوتوثی را آموزش خواهم داد. یا به عبارتی ضبط صوت قدیمی را با یک ماژول بلوتوث Bluetooth ساده به مدل بلوتوثی تبدیل کرده و به راحتی با موبایل، به صورت بیسیم موزیک پخش می‌کنیم. در ادامه آموزش تبدیل ضبط قدیمی به بلوتوث با دیجی اسپارک همراه باشید.

 


ضبط صوت و سیستم صوتی


عملکرد کلی ضبط صوت به دو بخش کلی تقسیم می‌شود. پخش کننده صوت و تقویت کننده صوت، این دو بخش جدا نشدنی از هر سیستم صوتی است. منبع پخش کننده صوت میتواند هر چیزی باشد. مثلا در گذشته، کاست یکی از پر کاربردترین منبع‌های پخش صوت بوده است. یا پیش‌تر از آن گرام که به دستگاه آن گرامافون گفته می‌شود. کاربردی بوده است. با پیشرفته تر شدن تکنولوژی سیستم CD هم به منبع صوتی اضافه شد. پس از این نسل، منبع صوتی به حالت بیسیم تبدیل شد. بخش دوم ضبط صوت یعنی همان تقویت کننده صدا است. هر سیستم صوتی وابستگی شدیدی به این بخش دارد. به عبارتی تعیین کننده قدرت خروجی را بخش تقویت کننده یا همان آمپلی فایر مشخص می‌کند. آمپلی فایر در سیستم صوتی مشخص کننده تعداد کانال‌های خروجی است. در سیستم صوتی خانگی استاندارد حداقل از دو بلندگو یا باند استفاده شده است. البته بستگی به مدل و کاربری آن هم وابسته است. حال با این توضیحات، اگر سیستم صوتی در منزل دارید که بخش اول آن یعنی منبع پخش کننده صوت قدیمی دارد. مثلا کاست یا CD یا گرام است. ولی بخش دوم آن یعنی تقویت کننده صوتی سالم است. میتوانید آن را مجددا احیا کرده و به مدل بلوتوثی تبدیل کنید.

آموزش ساخت ضبط صوت بلوتوثی در منزل - دیجی اسپارک

 


ماژول بلوتوث صوت


تکنولوژی بلوتوث از جمله روش‌های انتقال دیتا به صورت بیسیم است. در صنایع مختلف و کاربری‌های مختلف هم کاربرد دارد. در حال حاضر چندین نسل مختلف از تکنولوژی بلوتوث عرضه شده است. همواره سرعت انتقال و مصرف انرژی این فناوری در حال بهبودی و ارتقا است. برای انتقال صوت در گجت‌هایی از جمله هندزفری بیسیم، اسپیکر بیسیم بلوتوثی و یا میکروفن بیسیم، از بلوتوث صوتی استفاده می‌شود. این ماژول‌ها و یا تراشه‌های بلوتوث صوتی بسته به کارایی و پهنای باند و کیفیت انتقال صوت، دسته بندی می‌شوند. در این پست من از یک مدل بسیار ساده ماژول بلوتوث صوت استفاده کرده‌ام. سپس خروجی این ماژول را به آمپلی فایر سیستم صوتی متصل کرده‌ام. ماژول بلوتوث صوتی ورژن ۴٫۱ از تمامی تلفن‌های هوشمند مدل روز پشتیبانی می‌کند. به راحتی متصل شده و فایل صوتی را پخش خواهید کرد.

 


وسایل مورد نیاز


برای تبدیل ضبط صوت‌های قدیمی به مدل بلوتوثی نیازمند اقلام معرفی شده هستید. ماژول بلوتوث صوت که من از مدل بلوتوث IG – Bluetooth ورژن ۴٫۱ XY-BT-MINI استفاده کردم. مدار تغذیه ۵ ولت که من از مدل مبدل کاهنده ۲۲۰ به ۵ ولت Buck Converter مدل ۷۰۰mA استفاده کرده‌ام. به همراه چند رشته سیم افشان برای ایجاد اتصالات و لحیم کاری بین ماژول‌ها و ضبط صوت استفاده می‌شود. البته برای ماژول بلوتوث انتخاب‌های گسترده‌ای وجود دارد. کافیست در بخش نظرات با بنده در ارتباط باشید تا مدل‌های مناسب را معرفی کنم.

 


عملیات تغییر ضبط صوت قدیمی


پیش از شروع بایستی ابزارهای لازم را تهیه کنید. پیچ گوشتی مناسب برای باز کردن ضبط صوت کاربرد دارد. مولتی متر جهت تشخیص ولتاژ و ایجاد اتصالات ماژول‌ها نیاز است. هویه برای لحیم کاری و چند رشته سیم و در نهایت عایق برای پوشش قسمت‌های آزاد مدار نیاز خواهد بود. دقت داشته باشید که در روند انجام این پروژه، موارد ایمنی را حتما رعایت کنید. ضبط صوت‌های خانگی همگی با برق شهری کار می‌کنند. از اینرو داشتن دانش فنی کافی و رعایت مسایل ایمنی بسیار اهمیت دارد. اگر از این موارد اطلاعی ندارید، اکیدا توصیه می‌شود که روند اجرای این آموزش را به یک کارشناس فنی بسپارید.

 

سیستم صوتی که من استفاده کردم، از نوع قدیمی با پخش کننده CD بود. دارای آمپلی فایر مجزا کلاس AB به همراه دو باند استریو قدرتمند است. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید پس از باز کردن پیچ‌های آمپلی فایر، نمای داخلی آمپلی فایر قابل مشاهده است.

آمپلی فایر ضبط صوت قدیمی خانگی - Marantz دیجی اسپارک

 

این آمپلی فایر دارای ۵ کانال ورودی است که در پشت آن با فیش‌های RCA دسته بندی شده‌اند. همچنین با توجه به کارایی گسترده‌ای که دارد، برخی از این موارد خروجی هم دارند. در این بخش به وضعیت ورودی و خروجی آمپلی فایر ورود نمی‌کنیم. به عنوان ورودی پخش کننده به آمپلی فایر من یکی از کانال‌های ورودی را انتخاب کردم. در تصویر بعدی روش اتصالات به این ورودی را مشاهده می‌کنید.

اتصال ماژول بلوتوث به آمپلی فایر ضبط صوت قدیمی خانگی - دیجی اسپارک

 

با توجه به اینکه ورودی صوتی بایستی از نوع استریو باشد، یک اتصال مشترک و دو اتصال دیگر مربوط به L و R هستند. بنابراین مشابه تصویر فوق سیم‌ها را به یکی از ورودی‌های آمپلی فایر ضبط صوت خانگی لحیم کاری کردم. دو سیم صورتی رنگ مربوط به کانال‌های L و R هستند. سیم سفید رنگ هم مربوط به اشتراک است. همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید، این سه رشته سیم به کانال‌های خروجی ماژول بلوتوث صوت متصل شده‌اند. دقت داشته باشید که اتصالات به صورت صحیح و کامل لحیم کاری شوند. با توجه به اینکه این کالا از قطعات بسیار کوچک و حساس SMD طراحی شده است. از اینرو به هنگام لحیم کاری کردن بایستی دقت کافی را داشته باشید.

اتصال ماژول بلوتوث صوت به آمپلی فایر قدیمی - دیجی اسپارک

 

دقت داشته باشید که این ماژول بلوتوث صوتی برای تغذیه دو بخش دارد. هم با پورت USB از طریق کابل Micro USB قابل تغذیه است و هم از طریق پورت کناری که عبارت BAT نوشته شده است. در خصوص خروجی هم دو بخش دارد. هم از پورت جک ۳٫۵ میلی متری قابل اتصال به انواع آمپلی فایر است. هم از طریق سیم‌ها مشابه با آنچه من در تصویر لحیم کاری کرده‌ام. البته در نظر داشته باشید که بجای این کارها میتوانید خیلی راحت از مبدل RCA به جک ۳٫۵ میلیمتری استفاده کرده و از بخش ورودی‌های آمپلی فایر اتصالات را برقرار کنید.

 


تامین تغذیه ۵ ولتی ماژول بلوتوث


همانطور که اشاره کردم، ماژول بلوتوث صوتی مورد استفاده از ولتاژ ۵ ولت بهره می‌برد. به صورت عمومی کلیه ماژول‌های بلوتوثی از همین ولتاژ پشتیبانی می‌کنند. ولی باز هم بستگی به مدل طراحی مدار راه انداز هم دارد. در این بخش بایستی از تغذیه ۲۲۰ ولت به ماژول کاهنده متصل کرده تا در خروجی ولتاژ ۵ ولت DC تثبیت شده دریافت کنیم. در این بخش بسیار بسیار دقت داشته باشید که موارد ایمنی را رعایت کنید. کار با برق شهری و ولتاژ ۲۲۰ ولت نیازمند تجربه و دقت کافی در خصوص اتصالات و راه اندازی مدار است. ماژول کاهنده‌ای که در این آموزش استفاده شده است. بسیار کوچک بوده و برای اتصال نیازمند لحیم کاری دقیق و رعایت اصول ایمنی است. مشابه تصویر زیر یک بخش ورودی برق شهری ۲۲۰ ولت است. من از دو رشته سیم برای این منظور استفاده کرده‌ام. در بخش دیگر ماژول خروجی مثبت و منفی با ولتاژ ۵ ولت تثبیت شده، دو رشته سیم دیگر لحیم کاری کردم. البته در این تصویر هنوز جریان برق در مدار عبور نمی‌کند.

مبدل کاهنده 220 ولت به 5 ولت DC برای تامین تغذیه ماژول بلوتوث صوت - دیجی اسپارک

 

نکته: دقت داشته باشید که ماژول کاهنده ۲۲۰ ولت به ۵ ولت حتما حتما بایستی عایق کاری شود. خصوصا پشت مدار توسط عایق پلاستی ضخیم بایستی مهار شود. در تصویر زیر هر دو ماژول مورد استفاده را مشاهده می‌کنید.

تبدیل ضبط صوت قدیمی به مدل بلوتوثی با ماژول بلوتوث و کاهنده ولتاژ - دیجی اسپارک

 

پس از عایق کاری کردن و با رعایت اتصالات صحیح، ولتاژ اصلی ضبط صوت را برقرار کنید. در این حالت ال ای دی روی ماژول بلوتوث روشن شده و آماده Pair شدن با موبایل می‌شود. مشابه تصویر زیر ماژول بلوتوث در حال جستجو برای اتصال است. با پخش کردن موسیقی از موبایل، میتوانید خروجی را در باندهای ضبط قدیمی مشاهده کنید و لذت ببرید.

تغییر ضبط صوت قدیمی با ماژول بلوتوث صوت - دیجی اسپارک

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۶۶ دیدگاه

 • سلام
  آیا میشود کاری کرد که کاملا با ولتاژ ۵ ولت کار کند و نیازی به برق شهری نداشته باشد؟
  با پاوربانک باتری را شارژ کنیم

  • کلا ولتاژ کاری این ماژول ۵ ولت هست
   برای تامین ولتاژ اگر تغذیه ضبط قدیمی ۵ ولت موجود نبود میتونید از ماژول تبدیل به ۵ استفاده کنید
   شارژر موبایل هم میشه

 • سلام
  آیا این ماژول صدای پخش به زبان چینی دارد؟ در ویدیوهایی که از ماژول دیدم در ابتدا یک خانم چینی صحبت میکند

 • سلام با تشکر از جنابعالی میه چند مدل بلوتوث صوتی با کیفیت هم از نظر خروجی و هم قدرت دریافت بلوتوث از نظر فاصله را معرفی بفرمایید ممنون

  • با سلام
   سپاس از همراهی شما، انواع مختلفی از ماژول بلوتوث موجود است. ولی این مدلی که در این آموزش استفاده کردم، بر اساس تجربه عملی و کار با چندین ماژول مختلف انتخاب کردم. در حالت کلی میتوانید از لینک ماژول بلوتوث در دانشجو کیت اقلام را بررسی کنید.

 • سلام وقت بخیر
  میتوان با دانگل بلوتوث معمولی هم (دانگل بلوتوث کامپیوتر) میتوان این کار انجام داد ؟؟؟

  • با سلام
   دقت داشته باشید که این ماژول بلوتوث مخصوص انتقال صورت است. خروجی‌های تبدیل کننده صوتی هم روی ماژول قرار دارند. طبیعتا چنین مواردی روی دانگل USB فراهم نیست.

 • سلام میخواستم ببینم چگونه میشود یک اسپیکر پروتابل را بلوتوثی کرد آیا با این روش میشه واگه میشه چگونه؟

  • با سلام
   بایستی اسپیکر را باز کرده و از داخل بررسی کنید. اگر امکان پذیر باشد میتوانید خروجی ماژول بلوتوث را به ورودی اسپیکر (در صورت دارا بودن) و یا مستقیما به آمپلی فایر داخلی آن متصل کنید. ولی دقت داشته باشید که اجرای این مورد نیازمند دانش فنی و تجهیزات کامل است.

 • سلام وقت بخیر
  من از این ماژول برای سینمای خانگی استفاده کردم و خیلی عالی بود اما روی پخش ماشین نویز داره که ظاهرا مربوط به منبع تغذیه(پورت فلش) هست . لطفا راهنمایی بفرمایید. ممنون

 • سلام
  ممنون از پست خیلی مفیدتون

  من یه ضبط صوت و تصویری ۷۰۰۰ وات دارم که ۲تا کاستش و سیدی خورش خراب شده
  ولی بلند گوها و امپلیش سالم هست

  من میخاستم راهنمایی کنید تا بتونم با استفاده از امپلی ودیگر تجهیزاتی مثل همین ماژول بلوتوث
  یا ماژول وای فاو غیره که بشه هم تصویری و هم صوتی ازش استفاده کنم

  و کلیه تجهیزات قبیل ماژول بلوتوث یا ماژول وای فا و خروجی فیشهای صوت و تصویری رو در یه باکس یا یک جعبه شیک به جای باکس خود ضبطم قرار بدم میشه راهنمایی کنید؟

  • با سلام و تشکر از شما
   برای این منظور بایستی از یکی ورودی‌های آمپلی فایر روی سیستم‌تان استفاده کرده و خروجی ماژول بلوتوث معرفی شده در آموزش را به ورودی سیستم متصل کنید. این اتصال میتواند از داخل ضبط و یا خارج آن صورت گیرد. در حال حاضر برای ارسال تصویر با بلوتوث گزینه‌ای نمیشناسم که معرفی کنم.
   در کل برای انجام این درخواست بایستی خودتان دانش فنی کافی برای باز کردن سیستم و اضافه کردن مدار جدید را داشته باشید.

   • با سلام
    بله این اقدام را هم میتوانید انجام دهید. ولی تغذیه برد هم بایستی در نظر بگیرید، همچین وجود یک دستگاه خارجی روی سیستم صوتی را هم در نظر بگیرد. در کل این آموزش برای افرادی هست که میخواهند یک مرحله حرفه‌ای‌تر عمل کنند.

 • سلام آقای مهندس ،این ماژول ارتباط یه طرفه ایجاد میکنه ؟ منظورم اینه که میشه از این ماژول برای ساخت یه هندزفری بلوتوثی استفاده کرد که بشه با استفاده از اون مکالمه برقرار کرد اگه این امکان برای این ماژول فراهم نیست لطف کنین بگین چه ماژولی این قابلیت رو داره که هم مکالمه دو طرفه داشته باشه هم ارسال و دریافت اطلاعات.ممنونم

 • مهندس خسته نباشی، یه سوال داشتم ایا میشه برق ۵ ولت از خود دستگاه ضبط که داری خروجی های برق مثل ۹،۱۲،۶،۵ ولت داره ازشون برق گرفت؟ مشکلی برای خود دستگاه پیش نمیاره یا ماژول خراب کنه؟

 • سلام.برق ورودی به ماژول کاهنده ۲۲۰به ۵ولت از کجاگرفته میشه؟یعنی باید مستقلا با دوشاخه به پریز برق وصل بشه یا از داخل ضبط باید از جایی برق ورودی را گرفت؟

  • با سلام
   روی ماژول ورودی و خروجی مشخص شده است. همچنین ماژول کاهنده ۲۲۰ ولت به ۵ ولت، سازوکار خطرناکی دارد و بایستی اقدامات ایمنی حتما رعایت شود. از داخل ضبط هم میتوانید ولتاژ را تامین کنید.

 • سلام شما امپلیفایر مرنتس گذاشتید .
  ایا بره فروشه یا معرفی
  قیمت چنده وارسال چگونه ؟

 • سلام من یک ضبط قدیمی سونی مدل CFS_KW100Sدارم ماژول بلتوثی داخل بازار خریدم که همه‌جا پیدا میشه نمایشگر داره و فلان و بهمان اما یک مشکل دارم ضبط من دارای ورودی rca یا aux نیست نمیدونم به کجا وصل کنم که بهترین کیفیت رو داشته باشه چون به میکروفون وصل کردم و بعد از بردن ولوم تا یه حدی بالا ضبط به هر خر میفتاد خواهشاً راهنمایی کنید

  • با سلام
   بایستی ضبط را باز کنید، سپس ورودی صوتی آمپلی فایر را پیدا کنید. از ماژول بلوتوث به ورودی آمپلی فایر بایستی متصل کنید. این کار کمی زمانبر و پیچیده خواهد بود.

 • سلام و درود.من ماژول یو اس بی رو به مدار امپلی باندهای کامپیوتر وصل کردم با سیم شیلد.به قسمت ورودی rca روی مدار. کار میکنه ولی هرازگاهی یدفعه صدا قطع میشه باید یا مدار امپلی رو روشن خاموش کنم یا صدای رو کم زیاد کنم تا صدا برگرده تو مدار امپلی از ای سی tda2005 استفاده شده..میشه راهنمایی کنید ایراد کجاست.ویا خروجی ماژول به کدام قسمت مدار وصل کنم تا صدا قطع و وصل نشه

 • در ضمن مهندس من برق ورودی ماژول از ترانس خود امپلی بوسیله پل دیود و خازن صافی تامین کردم

 • سلام و درود اقای مهندس من بطور اتفاقی دستم خورد به خازن خروجی صدا..باعث قطع و وصل لحظه ای صدا شد..خازن عوض کردم دو ساعتی کار کرد مشکلی نداشت فعلا..ممنون از راهنمایی شما

 • سلام برد بلوتوث دار که رو ضبط ماشین نصب میشه رو میخوام رو اسپیکر خونه نصب کنم ایا میشه از خود دو شاخ برق اسپیکر برق برد بلوتوث را گرفت واینکه ایا فقط برد بلوتوث میشه نصب کرد یا نیاز به وسایل دیگه ای هم داره،ممنون میشم ج بدی

  • با سلام
   از آنجایی که دقیقا نمیدانم برد مورد نظر شما چیست، نمیتوانم به صورت قطعی نظر بدهم. ولی اتصال برد بلوتوث به دو شاخ برق اصلا کار منطقی به نظر نمی‌آید.

 • سلام خسته نباشید
  من یه هدفون بلوتوثی داشتم که گوشی هاش خراب شدن و صدا نمیدن اما بردش خوبه و شارژ میشه و بلوتوثی و معموری خورهم هست
  میخوام بردشو جدا کنم بذارم رو ی ضبط قدیمی آیا میشه مثل همین کارایی که گفتین عمل کرد اما تبدیل ۲۲۰ به ۵ ولت رو نذارم و با شارژ گوشی شارژش کنم
  یا باید حتما تبدیل و ی ماژل دیگ بخرم ؟
  ممنون

  • با سلام
   با توجه به اینکه برد مورد نظر شما ناشناخته است و بنده هم اطلاعاتی نسبت به آن ندارم، نمیتوانم به صورت قطعی نظر بدهم. ولی اگر برد خروجی AUX داشته باشد، چنین موردی امکان پذیر است.

  • با سلام
   توان خروجی سیستم صوتی، ارتباطی با ماژول پخش کننده ندارد. از همین مواردی که در این آموزش معرفی شده است میتوانید استفاده کنید و به ورودی صوت سیستم متصل کنید.

 • سلام اتصال سیم های استریو از طریق کابل سه فیش چه‌گونه است منظورم این بود که به داخل دستگاه ضبط ورود نکرده و از طریق کابل ماژول را به ضبط وصل کنیم

 • درود بر شما با آموزش خوبتون

  من می خوام ضبط ماشینم رو که مدلش قدیمیه، از این بورد ها بزارم که بتونم با بلوتوث آهنگ پخش کنم و همزمان از آمپلی فایر ضبط هم استفاده بشه.
  ترجیحم اینه که از خود ضبط برق بگیرم برای بورد بلوتوث. مسئله ی بعدی اینه که نمی دونم به کدوم قسمت ضبط وصلش کنم که قبل از آمپلی فایر باشه.
  اگه مدل خاصی مد نظرتون هست، لطفن بگین.
  اگه راهنمایی کنید، ممنون میشم.