بلوتوث Bluetooth مدارهای الکترونیک

آموزش تبدیل ضبط صوت قدیمی به مدل بلوتوثی Bluetooth در منزل

change-old-stereo-player-to-bluetooth-with-diy-module-digispark
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

دنیای گچت‌های الکترونیکی تجاری از جمله ضبط صوت‌های خانگی، بسیار جذاب و تکرار نشدنی است. سال‌های پیش پس از توسعه و پیشرفت صنعت الکترونیک با ظهور ترانزیستورها، کجت‌های الکترونیکی مختلفی به صورت تجاری وارد زندگی انسان‌ها شدند. رادیو از سال‌های دور خاطر ساز زندگی انسان‌ها شده بوده است. پس از آن سیستم‌های پخش صوت و تصویر به اقلام زندگی انسان‌ها اضافه شدند. با پیشرفت همه جانبه تکنولوژی و تغییرات در این گجت‌ها، کارایی و عملکرد آن‌ها روبه پایان یافتند. تا جایی که امروزه سیستم کاست ضبط صوت به یک نوستالژیک قدیمی تبدیل شده است. اما در این پست به یک سوال مهم پاسخ میدهم، چگونه باند قدیمی را به گوشی وصل کنیم؟ روش تبدیل ضبط صوت‌های قدیمی به مدل بلوتوثی را آموزش خواهم داد. یا به عبارتی ضبط صوت قدیمی را با یک ماژول بلوتوث Bluetooth ساده به مدل بلوتوثی تبدیل کرده و به راحتی با موبایل، به صورت بیسیم موزیک پخش می‌کنیم. در ادامه آموزش تبدیل ضبط قدیمی به بلوتوث با دیجی اسپارک همراه باشید.

 


ضبط صوت و سیستم صوتی


عملکرد کلی ضبط صوت به دو بخش کلی تقسیم می‌شود. پخش کننده صوت و تقویت کننده صوت، این دو بخش جدا نشدنی از هر سیستم صوتی است. منبع پخش کننده صوت میتواند هر چیزی باشد. مثلا در گذشته، کاست یکی از پر کاربردترین منبع‌های پخش صوت بوده است. یا پیش‌تر از آن گرام که به دستگاه آن گرامافون گفته می‌شود. کاربردی بوده است. با پیشرفته تر شدن تکنولوژی سیستم CD هم به منبع صوتی اضافه شد. پس از این نسل، منبع صوتی به حالت بیسیم تبدیل شد. بخش دوم ضبط صوت یعنی همان تقویت کننده صدا است. هر سیستم صوتی وابستگی شدیدی به این بخش دارد. به عبارتی تعیین کننده قدرت خروجی را بخش تقویت کننده یا همان آمپلی فایر مشخص می‌کند. آمپلی فایر در سیستم صوتی مشخص کننده تعداد کانال‌های خروجی است. در سیستم صوتی خانگی استاندارد حداقل از دو بلندگو یا باند استفاده شده است. البته بستگی به مدل و کاربری آن هم وابسته است. حال با این توضیحات، اگر سیستم صوتی در منزل دارید که بخش اول آن یعنی منبع پخش کننده صوت قدیمی دارد. مثلا کاست یا CD یا گرام است. ولی بخش دوم آن یعنی تقویت کننده صوتی سالم است. میتوانید آن را مجددا احیا کرده و به مدل بلوتوثی تبدیل کنید.

آموزش ساخت ضبط صوت بلوتوثی در منزل - دیجی اسپارک

 


ماژول بلوتوث صوت


تکنولوژی بلوتوث از جمله روش‌های انتقال دیتا به صورت بیسیم است. در صنایع مختلف و کاربری‌های مختلف هم کاربرد دارد. در حال حاضر چندین نسل مختلف از تکنولوژی بلوتوث عرضه شده است. همواره سرعت انتقال و مصرف انرژی این فناوری در حال بهبودی و ارتقا است. برای انتقال صوت در گجت‌هایی از جمله هندزفری بیسیم، اسپیکر بیسیم بلوتوثی و یا میکروفن بیسیم، از بلوتوث صوتی استفاده می‌شود. این ماژول‌ها و یا تراشه‌های بلوتوث صوتی بسته به کارایی و پهنای باند و کیفیت انتقال صوت، دسته بندی می‌شوند. در این پست من از یک مدل بسیار ساده ماژول بلوتوث صوت استفاده کرده‌ام. سپس خروجی این ماژول را به آمپلی فایر سیستم صوتی متصل کرده‌ام. ماژول بلوتوث صوتی ورژن ۴٫۱ از تمامی تلفن‌های هوشمند مدل روز پشتیبانی می‌کند. به راحتی متصل شده و فایل صوتی را پخش خواهید کرد.

 


وسایل مورد نیاز برای ضبط صوت خانگی


برای تبدیل ضبط صوت‌های قدیمی به مدل بلوتوثی نیازمند اقلام معرفی شده هستید. ماژول بلوتوث صوت که من از مدل بلوتوث IG – Bluetooth ورژن ۴٫۱ XY-BT-MINI استفاده کردم. مدار تغذیه ۵ ولت که من از مدل مبدل کاهنده ۲۲۰ به ۵ ولت Buck Converter مدل ۷۰۰mA استفاده کرده‌ام. به همراه چند رشته سیم افشان برای ایجاد اتصالات و لحیم کاری بین ماژول‌ها و ضبط صوت استفاده می‌شود. البته برای ماژول بلوتوث انتخاب‌های گسترده‌ای وجود دارد. کافیست در بخش نظرات با بنده در ارتباط باشید تا مدل‌های مناسب را معرفی کنم.

 


وسایل مورد نیاز برای پخش ماشین


برای بلوتوثی کردن ضبط و پخش خودرو نیازمند ماژول بلوتوث صوتی و ماژول کاهنده ولتاژ دارید. لزوم استفاده از ماژول کاهنده DC به DC برای جلوگیری از نویز به هنگام پخش فایل های بلوتوثی روی ضبط خودرو است. بهترین ماژول بلوتوث برای ضبط ماشین بایستی ابعاد کوچک و برد کوتاهی داشته باشد. گزینه پیشنهادی برای بلوتوثی کردن ضبط خودرو ماژول XY-BT mini است. که لینک خرید آن از سایت معتبر دانشجو کیت در بالا هم ضمیمه شده است. ماژول مبدل کاهنده LM2596 به عنوان گزینه مناسب برای اعمال ولتاژ ۵ تثبیت شده به بلوتوث نیاز است. لینک خرید ماژول مبدل کاهنده LM2596 کلیک کنید.

 


عملیات تغییر ضبط صوت قدیمی


پیش از شروع بایستی ابزارهای لازم را تهیه کنید. پیچ گوشتی مناسب برای باز کردن ضبط صوت کاربرد دارد. مولتی متر جهت تشخیص ولتاژ و ایجاد اتصالات ماژول‌ها نیاز است. هویه برای لحیم کاری و چند رشته سیم و در نهایت عایق برای پوشش قسمت‌های آزاد مدار نیاز خواهد بود. دقت داشته باشید که در روند انجام این پروژه، موارد ایمنی را حتما رعایت کنید. ضبط صوت‌های خانگی همگی با برق شهری کار می‌کنند. از اینرو داشتن دانش فنی کافی و رعایت مسایل ایمنی بسیار اهمیت دارد. اگر از این موارد اطلاعی ندارید، اکیدا توصیه می‌شود که روند اجرای این آموزش را به یک کارشناس فنی بسپارید.

 

سیستم صوتی که من استفاده کردم، از نوع قدیمی با پخش کننده CD بود. دارای آمپلی فایر مجزا کلاس AB به همراه دو باند استریو قدرتمند است. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید پس از باز کردن پیچ‌های آمپلی فایر، نمای داخلی آمپلی فایر قابل مشاهده است.

آمپلی فایر ضبط صوت قدیمی خانگی - Marantz دیجی اسپارک

 

این آمپلی فایر دارای ۵ کانال ورودی است که در پشت آن با فیش‌های RCA دسته بندی شده‌اند. همچنین با توجه به کارایی گسترده‌ای که دارد، برخی از این موارد خروجی هم دارند. در این بخش به وضعیت ورودی و خروجی آمپلی فایر ورود نمی‌کنیم. به عنوان ورودی پخش کننده به آمپلی فایر من یکی از کانال‌های ورودی را انتخاب کردم. در تصویر بعدی روش اتصالات به این ورودی را مشاهده می‌کنید.

اتصال ماژول بلوتوث به آمپلی فایر ضبط صوت قدیمی خانگی - دیجی اسپارک

 

با توجه به اینکه ورودی صوتی بایستی از نوع استریو باشد، یک اتصال مشترک و دو اتصال دیگر مربوط به L و R هستند. بنابراین مشابه تصویر فوق سیم‌ها را به یکی از ورودی‌های آمپلی فایر ضبط صوت خانگی لحیم کاری کردم. دو سیم صورتی رنگ مربوط به کانال‌های L و R هستند. سیم سفید رنگ هم مربوط به اشتراک است. همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید، این سه رشته سیم به کانال‌های خروجی ماژول بلوتوث صوت متصل شده‌اند. دقت داشته باشید که اتصالات به صورت صحیح و کامل لحیم کاری شوند. با توجه به اینکه این کالا از قطعات بسیار کوچک و حساس SMD طراحی شده است. از اینرو به هنگام لحیم کاری کردن بایستی دقت کافی را داشته باشید.

اتصال ماژول بلوتوث صوت به آمپلی فایر قدیمی - دیجی اسپارک

 

دقت داشته باشید که این ماژول بلوتوث صوتی برای تغذیه دو بخش دارد. هم با پورت USB از طریق کابل Micro USB قابل تغذیه است و هم از طریق پورت کناری که عبارت BAT نوشته شده است. در خصوص خروجی هم دو بخش دارد. هم از پورت جک ۳٫۵ میلی متری قابل اتصال به انواع آمپلی فایر است. هم از طریق سیم‌ها مشابه با آنچه من در تصویر لحیم کاری کرده‌ام. البته در نظر داشته باشید که بجای این کارها میتوانید خیلی راحت از مبدل RCA به جک ۳٫۵ میلیمتری استفاده کرده و از بخش ورودی‌های آمپلی فایر اتصالات را برقرار کنید.

 


تامین تغذیه ۵ ولتی ماژول بلوتوث


در روند راه اندازی xy-bt mini همانطور که اشاره کردم، ماژول بلوتوث صوتی مورد استفاده از ولتاژ ۵ ولت بهره می‌برد. به صورت عمومی کلیه ماژول‌های بلوتوثی از همین ولتاژ پشتیبانی می‌کنند. ولی باز هم بستگی به مدل طراحی مدار راه انداز هم دارد. در این بخش بایستی از تغذیه ۲۲۰ ولت به ماژول کاهنده متصل کرده تا در خروجی ولتاژ ۵ ولت DC تثبیت شده دریافت کنیم. در این بخش بسیار بسیار دقت داشته باشید که موارد ایمنی را رعایت کنید. کار با برق شهری و ولتاژ ۲۲۰ ولت نیازمند تجربه و دقت کافی در خصوص اتصالات و راه اندازی مدار است. ماژول کاهنده‌ای که در این آموزش استفاده شده است. بسیار کوچک بوده و برای اتصال نیازمند لحیم کاری دقیق و رعایت اصول ایمنی است. مشابه تصویر زیر یک بخش ورودی برق شهری ۲۲۰ ولت است. من از دو رشته سیم برای این منظور استفاده کرده‌ام. در بخش دیگر ماژول خروجی مثبت و منفی با ولتاژ ۵ ولت تثبیت شده، دو رشته سیم دیگر لحیم کاری کردم. البته در این تصویر هنوز جریان برق در مدار عبور نمی‌کند.

مبدل کاهنده 220 ولت به 5 ولت DC برای تامین تغذیه ماژول بلوتوث صوت - دیجی اسپارک

 

نکته: دقت داشته باشید که برای راه اندازی xy-bt mini ماژول کاهنده ۲۲۰ به ۵ ولت حتما حتما بایستی عایق کاری شود. خصوصا پشت مدار توسط عایق پلاستی ضخیم بایستی مهار شود. در تصویر زیر هر دو ماژول مورد استفاده را مشاهده می‌کنید.

تبدیل ضبط صوت قدیمی به مدل بلوتوثی با ماژول بلوتوث و کاهنده ولتاژ - دیجی اسپارک

 

پس از عایق کاری کردن و با رعایت اتصالات صحیح، ولتاژ اصلی ضبط صوت را برقرار کنید. در این حالت ال ای دی روی ماژول بلوتوث روشن شده و آماده Pair شدن با موبایل می‌شود. مشابه تصویر زیر ماژول بلوتوث در حال جستجو برای اتصال است. با پخش کردن موسیقی از موبایل، میتوانید خروجی را در باندهای ضبط قدیمی مشاهده کنید و لذت ببرید.

تغییر ضبط صوت قدیمی با ماژول بلوتوث صوت - دیجی اسپارک

 


به روز رسانی در تاریخ ۱۴۰۱/۰۵/۲۶


مجددا فرصتی پیش آمد تا یکی دیگر از سیستم های صوتی قدیمی را با این روش احیا کنم. این بار به انباری رفتم و یکی از سیستم های صوتی قدیمی از برند Sony را پیدا کردم. زیر کلی خاک سیستم صوتی G77 سونی را داخل کارتن‌اش پیدا کردم. کمی راجع به این سیستم توضیح میدهم و پس از آن مراحل بلوتوثی کردن ضبط سونی را توضیح خواهم داد. البته این سری، یه قابلیت جدید به این سناریو اضافه کرده‌ام که در ادامه توضیح میدهم.

سیستم‌های صوتی سونی یک ویژگی منحصر به فرد داشتند، تولید انبوه و با کیفیت برای مصرف عمومی، یعنی اینکه نه دانش زیاد برای کار کردن لازم داشتند. و نه خیلی ابتدایی بودند. در دهه ۷۰ شمسی، سیستم‌های صوتی و تصویری سونی در کشور ما خیلی طرفدار داشتند. به عبارتی یکی از اجناس لاکچری منازل حساب می‌شدند. مدل G77 از نوع تصویری بود. یعنی VCD و خروجی تصویر هم از پورت RCA تامین می‌شد. البته این مدل دارای ۴ عدد اسپیکر است. قابلیت surround sound در این سیستم حائز اهمیت بود. با قرار دادن چهار باند به صورت مربعی، اگر شخصی در وسط این مربع قرار می‌گرفت. جابجایی صداها را به صورت دو بعدی میتوانست تشخیص دهد، موقع مشاهده فیلم واقعا لذت بخش بود.

مراحل بلوتوثی کردن ضبط صوت سونی G77 - دیجی اسپارک

 


 عملیات بلوتوثی کردن ضبط سونی G77


با توضیحاتی که در این بخش ارایه می‌کنم، به راحتی میتوانید همین ضبط صوت را خودتان، در منزل تبدیل به بلوتوثی کنید. قدم اول باز کردن در ضبط است. چند پیچ در پشت و کنار و بالا دارد. همگی را باز کنید و کاور ضبط سونی G77 را جدا کنید. تصویری مشابه زیر مشاهده خواهید کرد.

 عملیات بلوتوثی کردن ضبط سونی G77 - دیجی اسپارک

 

در این سناریو هم از ماژول بلوتوث معروف XY-BT mini استفاده می‌کنیم. اکثر افرادی که سیستم‌های صوتی قدیمی‌شان را احیا کرده‌اند، از همین ماژول استفاده کرده‌اند. برای خرید این ماژول هم فقط و فقط فروشگاه دانشجو کیت را توصیه می‌کنم. خرید از فروشنده‌های دیجی کالا باعث می‌شود که نسبت به اورجینال بودن یا نبودن کالاها اطمینان نداشته باشید. همین مورد در رون بلوتوثی کردن ممکن است مشکلاتی را برای شما بوجود بیاورد. چنانچه ضبط صوت سونی G77 دارید و یا هر مدل مشابه دیگری، برای بلوتوثی کردن، حتما از همین ماژول استفاده کنید.

ماژول بلوتوث XY-BT mini اورجینال از فروشگاه دانشجو کیت - دیجی اسپارک

 


اتصال بلوتوث XY-BT mini به ورودی آمپلی فایر


همانطور که در بخش اول همین آموزش، راه اندازی xy-bt mini کامل توضیح داده شد، سیستم‌های صوتی دارای چند بخش مختلف هستند. آمپلی فایر یک بخش بسیار مهم و جدا نشدنی از آن‌هاست. در این بخش بایستی ورودی آمپلی فایر را پیدا کرده و از داخل سیستم صوتی، سه رشته سیم به آن لحیم کاری کنید. به تصویر زیر دقت کنید. برای انجام این بخش کافیست از یک مولتی متر ساده که قابلیت تشخیص اتصال کوتاه دارد استفاده کنید. تا دقیقا موقعیت قرار گیری پایه‌های ورودی ضبط صوت سونی G77 که در پشت ضبط صوت قرار دارند، را روی برد اصلی پیدا کنید. همانطور که مشاهده می‌کنید، سه رشته سیم که معرف کانال راست، کانال چپ و GND یا همان اتصال منفی هستند را به برد اصلی لحیم کاری کرده‌ام. باز هم این بخش نیازمند دقت کافی در خصوص کار با هویه است، تا برد آسیب نبیند.

اتصال ماژول بلوتوث XY-BT mini به ضبط صوت سونی G77 - دیجی اسپارک

 


تامین تغذیه سیستم بلوتوث


در ادامه مشابه سیستم صوتی قبلی، بایستی تغذیه ماژول بلوتوث را تامین کنیم. دقیقا همان مبدل کاهنده ۲۲۰ ولت به ۵ ولت را استفاده می‌کنیم. دقت کنید که اقلام به کار رفته شده برای این سیستم هم مشابه سیستم قبلی خواهد بود. در بخش زیرین سیستم صوتی سونی G77 ترانس و به اصطلاح ماژول تغذیه‌اش قرار دارد. از ورودی این ماژول برق ۲۲۰ ولت را برای کاهنده تامین می‌کنیم. با توجه به رعایت مسایل ایمنی کار با برق شهری، دو رشته سیم مناسب به ورودی لحیم کاری کرده و سپس به ماژول کاهنده هم لحیم کاری می‌کنیم. مشابه تصویر زیر، من به بخش ۲۲۰ ولت سیم ها را لحیم کاری کرده‌ام.

تامین تغذیه ماژول کاهنده 220 به 5 ولت - دیجی اسپارک

 

در ادامه تصویر زیر، اتصالات این دو رشته سیم به مبدل کاهنده ۲۲۰ ولت به ۵ ولت را مشاهده می‌کنید. مجددا تاکید میکنم، برای اجرای این بخش به شدت دقت کنید که برق شهری در مدار جریان نداشته باشد.

اتصالات برق شهری به مبدل کاهنده 220 ولت به 5 ولت - دیجی اسپارک

 


نصب کلید تغذیه ماژول بلوتوث XY-BT mini


همانطور که در تصویر بالا هم مشاهده کردید، یک عدد کلید راکر برای قطع و وصل کردن تغذیه ماژول بلوتوث نصب کرده‌ام. در ابتدا تصمیم داشتم این کلید را به بخش ۲۲۰ ولت متصل کنم، ولی با کمی بررسی متوجه شدم که اصولی نیست و  ایمنی مناسب نخواهد داشت. بنابراین کلید را بین راه تغذیه ۱۲ ولت و ماژول بلوتوث XY-BT mini قرار دادم. تا هر زمان که نیاز شد، تغذیه بلوتوث را قطع کنیم. بنابراین از قسمت پشتی سیستم صوتی سونی G77 یک فضای خالی یافتم و آن را به اندازی کلید راکر مورد استفاده، برش دادم. تصویر زیر محل قرار گیری کلید را در پست ضبط صوت نمایش می‌دهد.

کلید تغذیه ماژول بلوتوث XY-BT mini ضبط صوت قدیمی - دیجی اسپارک

 

در قدم بعدی اتصال کلید را بین خروجی کاهنده ۲۲۰ به ۵ ولت و ماژول بلوتوث برقرار می‌کنیم. اگر روش اتصال کلید را نمی‌دانید. به این صورت عمل کنید. از خروجی منفی کاهنده به ورودی مثبت ماژول بلوتوث، یک رشته سیم اتصال دهید. این اتصال بدون هیچ دخل و تصرفی به صورت مستقل باید انجام شود. حالا از خروجی مثبت ماژول کاهنده ۲۲۰ به ۵ ولت یک رشته سیم به یکی از پایه‌های کلید راکر لحیم کاری کنید. سپس سیم دیگری را به پایه دوم کلید راکر لحیم کاری کنید. حال سر دیگر سیم را به ورودی مثبت ماژول بلوتوث XY-BT mini لحیم کاری کنید.

توجه داشته باشید، لحیم کاری روی هر دو برد کمی حساسیت دارد. بایستی حتما با دقت و حوصله این کار انجام شود. در غیر این صورت حرارت هویه و یا لحیم کاری نامناسب، باعث آسیب رسیدن به هر دو ماژول می‌شود. تصویر زیر اتصالات کامل شده را نمایش می‌دهد.

اتصال تغذیه و ماژول بلوتوث XY-BT mini - دیجی اسپارک

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲۲۶ دیدگاه

  • مهندس خسته نباشی، یه سوال داشتم ایا میشه برق ۵ ولت از خود دستگاه ضبط که داری خروجی های برق مثل ۹،۱۲،۶،۵ ولت داره ازشون برق گرفت؟ مشکلی برای خود دستگاه پیش نمیاره یا ماژول خراب کنه؟

  • سلام.
   ممنون از توضیح کاملتون.
   فقط من در مورد پایه های rca یه کم دو دل هستم.
   میتونید کاملتر راهنمایی کنید.
   دوتا پایه عقب و یک پایه تک جلوتره.
   راستی به نظر شما اتصال این ماژول به ورودی phono سیستم صوتی قدیمی صحیح است؟

   • سلام مجدد
    رنگ بندی‌های پایه RCA را مشخص کنید. همچنین اهمتر هم داشته باشد تا اقدامات بعدی را قدم به قدم پیش برویم.
    در خصوص اتصال به Phone هم اگر ورودی آمپلی فایر باشد، مشکلی ندارد.

    • مهندس عزیز، ممنون از توضیحات شما، اما جهت اطلاع phone در اکثریت دستگاه ها اشاره به خروجی صدا جهت اتصال هدفون و هدست و … داره پس امکان اتصال بلوتوث یا هر ورودی دیگع ای به phone غیر ممکن هست.

   • سلام مهندس ضمن تشکر از آموزش خودتان بنده dvd پلیر قدیمی با خروجی ۵کاناله و دالبی در ضمن سی دی را هم خوب شناسایی نمیکند می خواستم از ماژول های صوتی تصویری بلوتوث و فلش خور خوب استفاده کنم لطف میکنید در این مورد آموزشی قرار بدین و همچنین ماژول خوب معرفی کنید طوری که از صدای دالبی دستگاه بشه استفاده کرد ممنون از زحمات جنابعالی

  • درود و عرض ادب
   استاد m18 ماژول بلوتوثی گرفتم و میخوام رو ضبط شارژی اضاف کنم ک دارای اف ام و یو اس بی هستش و فاقد بلوتوث . روش راه اندازی این ماژولو میخواستم .ممنون

   • با سلام
    راه اندازی ماژول M18 با توجه به ابعاد و کوچک بودنش کمی دردسر دارد. ولی در عین حال ساده هم هست، کافیست پایه های روی آن را شناسایی کرده و اتصالات خروجی چپ و راست را به ورودی آمپلی فایر به درستی انجام دهید.

 • سلام
  آیا میشود کاری کرد که کاملا با ولتاژ ۵ ولت کار کند و نیازی به برق شهری نداشته باشد؟
  با پاوربانک باتری را شارژ کنیم

  • کلا ولتاژ کاری این ماژول ۵ ولت هست
   برای تامین ولتاژ اگر تغذیه ضبط قدیمی ۵ ولت موجود نبود میتونید از ماژول تبدیل به ۵ استفاده کنید
   شارژر موبایل هم میشه

 • سلام
  آیا این ماژول صدای پخش به زبان چینی دارد؟ در ویدیوهایی که از ماژول دیدم در ابتدا یک خانم چینی صحبت میکند

 • سلام با تشکر از جنابعالی میه چند مدل بلوتوث صوتی با کیفیت هم از نظر خروجی و هم قدرت دریافت بلوتوث از نظر فاصله را معرفی بفرمایید ممنون

  • با سلام
   سپاس از همراهی شما، انواع مختلفی از ماژول بلوتوث موجود است. ولی این مدلی که در این آموزش استفاده کردم، بر اساس تجربه عملی و کار با چندین ماژول مختلف انتخاب کردم. در حالت کلی میتوانید از لینک ماژول بلوتوث در دانشجو کیت اقلام را بررسی کنید.

 • سلام وقت بخیر
  میتوان با دانگل بلوتوث معمولی هم (دانگل بلوتوث کامپیوتر) میتوان این کار انجام داد ؟؟؟

  • با سلام
   دقت داشته باشید که این ماژول بلوتوث مخصوص انتقال صورت است. خروجی‌های تبدیل کننده صوتی هم روی ماژول قرار دارند. طبیعتا چنین مواردی روی دانگل USB فراهم نیست.

 • سلام میخواستم ببینم چگونه میشود یک اسپیکر پروتابل را بلوتوثی کرد آیا با این روش میشه واگه میشه چگونه؟

  • با سلام
   بایستی اسپیکر را باز کرده و از داخل بررسی کنید. اگر امکان پذیر باشد میتوانید خروجی ماژول بلوتوث را به ورودی اسپیکر (در صورت دارا بودن) و یا مستقیما به آمپلی فایر داخلی آن متصل کنید. ولی دقت داشته باشید که اجرای این مورد نیازمند دانش فنی و تجهیزات کامل است.

 • سلام وقت بخیر
  من از این ماژول برای سینمای خانگی استفاده کردم و خیلی عالی بود اما روی پخش ماشین نویز داره که ظاهرا مربوط به منبع تغذیه(پورت فلش) هست . لطفا راهنمایی بفرمایید. ممنون

   • سلام و درود بر مهندس عزیز خیلی عالی بود و کلی استفاده کردم
    فقط فکر کنم که یک اشتباه تایپی در مورد نحوه نصب کلید راکر مبدل کاهنده ولتاژ صورت گرفته که ممکنه برای افراد مبتدی مشکل ایجاد کنه

    از خروجی منفی کاهنده به ورودی مثبت ماژول بلوتوث، یک رشته سیم اتصال دهید. این اتصال بدون هیچ دخل و تصرفی به صورت مستقل باید انجام شود.

 • سلام
  ممنون از پست خیلی مفیدتون

  من یه ضبط صوت و تصویری ۷۰۰۰ وات دارم که ۲تا کاستش و سیدی خورش خراب شده
  ولی بلند گوها و امپلیش سالم هست

  من میخاستم راهنمایی کنید تا بتونم با استفاده از امپلی ودیگر تجهیزاتی مثل همین ماژول بلوتوث
  یا ماژول وای فاو غیره که بشه هم تصویری و هم صوتی ازش استفاده کنم

  و کلیه تجهیزات قبیل ماژول بلوتوث یا ماژول وای فا و خروجی فیشهای صوت و تصویری رو در یه باکس یا یک جعبه شیک به جای باکس خود ضبطم قرار بدم میشه راهنمایی کنید؟

  • با سلام و تشکر از شما
   برای این منظور بایستی از یکی ورودی‌های آمپلی فایر روی سیستم‌تان استفاده کرده و خروجی ماژول بلوتوث معرفی شده در آموزش را به ورودی سیستم متصل کنید. این اتصال میتواند از داخل ضبط و یا خارج آن صورت گیرد. در حال حاضر برای ارسال تصویر با بلوتوث گزینه‌ای نمیشناسم که معرفی کنم.
   در کل برای انجام این درخواست بایستی خودتان دانش فنی کافی برای باز کردن سیستم و اضافه کردن مدار جدید را داشته باشید.

   • با سلام
    بله این اقدام را هم میتوانید انجام دهید. ولی تغذیه برد هم بایستی در نظر بگیرید، همچین وجود یک دستگاه خارجی روی سیستم صوتی را هم در نظر بگیرد. در کل این آموزش برای افرادی هست که میخواهند یک مرحله حرفه‌ای‌تر عمل کنند.

 • سلام آقای مهندس ،این ماژول ارتباط یه طرفه ایجاد میکنه ؟ منظورم اینه که میشه از این ماژول برای ساخت یه هندزفری بلوتوثی استفاده کرد که بشه با استفاده از اون مکالمه برقرار کرد اگه این امکان برای این ماژول فراهم نیست لطف کنین بگین چه ماژولی این قابلیت رو داره که هم مکالمه دو طرفه داشته باشه هم ارسال و دریافت اطلاعات.ممنونم

 • مهندس خسته نباشی، یه سوال داشتم ایا میشه برق ۵ ولت از خود دستگاه ضبط که داری خروجی های برق مثل ۹،۱۲،۶،۵ ولت داره ازشون برق گرفت؟ مشکلی برای خود دستگاه پیش نمیاره یا ماژول خراب کنه؟

 • سلام.برق ورودی به ماژول کاهنده ۲۲۰به ۵ولت از کجاگرفته میشه؟یعنی باید مستقلا با دوشاخه به پریز برق وصل بشه یا از داخل ضبط باید از جایی برق ورودی را گرفت؟

  • با سلام
   روی ماژول ورودی و خروجی مشخص شده است. همچنین ماژول کاهنده ۲۲۰ ولت به ۵ ولت، سازوکار خطرناکی دارد و بایستی اقدامات ایمنی حتما رعایت شود. از داخل ضبط هم میتوانید ولتاژ را تامین کنید.

 • سلام شما امپلیفایر مرنتس گذاشتید .
  ایا بره فروشه یا معرفی
  قیمت چنده وارسال چگونه ؟

 • سلام من یک ضبط قدیمی سونی مدل CFS_KW100Sدارم ماژول بلتوثی داخل بازار خریدم که همه‌جا پیدا میشه نمایشگر داره و فلان و بهمان اما یک مشکل دارم ضبط من دارای ورودی rca یا aux نیست نمیدونم به کجا وصل کنم که بهترین کیفیت رو داشته باشه چون به میکروفون وصل کردم و بعد از بردن ولوم تا یه حدی بالا ضبط به هر خر میفتاد خواهشاً راهنمایی کنید

  • با سلام
   بایستی ضبط را باز کنید، سپس ورودی صوتی آمپلی فایر را پیدا کنید. از ماژول بلوتوث به ورودی آمپلی فایر بایستی متصل کنید. این کار کمی زمانبر و پیچیده خواهد بود.

 • سلام و درود.من ماژول یو اس بی رو به مدار امپلی باندهای کامپیوتر وصل کردم با سیم شیلد.به قسمت ورودی rca روی مدار. کار میکنه ولی هرازگاهی یدفعه صدا قطع میشه باید یا مدار امپلی رو روشن خاموش کنم یا صدای رو کم زیاد کنم تا صدا برگرده تو مدار امپلی از ای سی tda2005 استفاده شده..میشه راهنمایی کنید ایراد کجاست.ویا خروجی ماژول به کدام قسمت مدار وصل کنم تا صدا قطع و وصل نشه

 • در ضمن مهندس من برق ورودی ماژول از ترانس خود امپلی بوسیله پل دیود و خازن صافی تامین کردم

 • سلام و درود اقای مهندس من بطور اتفاقی دستم خورد به خازن خروجی صدا..باعث قطع و وصل لحظه ای صدا شد..خازن عوض کردم دو ساعتی کار کرد مشکلی نداشت فعلا..ممنون از راهنمایی شما

 • سلام برد بلوتوث دار که رو ضبط ماشین نصب میشه رو میخوام رو اسپیکر خونه نصب کنم ایا میشه از خود دو شاخ برق اسپیکر برق برد بلوتوث را گرفت واینکه ایا فقط برد بلوتوث میشه نصب کرد یا نیاز به وسایل دیگه ای هم داره،ممنون میشم ج بدی

  • با سلام
   از آنجایی که دقیقا نمیدانم برد مورد نظر شما چیست، نمیتوانم به صورت قطعی نظر بدهم. ولی اتصال برد بلوتوث به دو شاخ برق اصلا کار منطقی به نظر نمی‌آید.

 • سلام خسته نباشید
  من یه هدفون بلوتوثی داشتم که گوشی هاش خراب شدن و صدا نمیدن اما بردش خوبه و شارژ میشه و بلوتوثی و معموری خورهم هست
  میخوام بردشو جدا کنم بذارم رو ی ضبط قدیمی آیا میشه مثل همین کارایی که گفتین عمل کرد اما تبدیل ۲۲۰ به ۵ ولت رو نذارم و با شارژ گوشی شارژش کنم
  یا باید حتما تبدیل و ی ماژل دیگ بخرم ؟
  ممنون

  • با سلام
   با توجه به اینکه برد مورد نظر شما ناشناخته است و بنده هم اطلاعاتی نسبت به آن ندارم، نمیتوانم به صورت قطعی نظر بدهم. ولی اگر برد خروجی AUX داشته باشد، چنین موردی امکان پذیر است.

  • با سلام
   توان خروجی سیستم صوتی، ارتباطی با ماژول پخش کننده ندارد. از همین مواردی که در این آموزش معرفی شده است میتوانید استفاده کنید و به ورودی صوت سیستم متصل کنید.

 • سلام اتصال سیم های استریو از طریق کابل سه فیش چه‌گونه است منظورم این بود که به داخل دستگاه ضبط ورود نکرده و از طریق کابل ماژول را به ضبط وصل کنیم

 • درود بر شما با آموزش خوبتون

  من می خوام ضبط ماشینم رو که مدلش قدیمیه، از این بورد ها بزارم که بتونم با بلوتوث آهنگ پخش کنم و همزمان از آمپلی فایر ضبط هم استفاده بشه.
  ترجیحم اینه که از خود ضبط برق بگیرم برای بورد بلوتوث. مسئله ی بعدی اینه که نمی دونم به کدوم قسمت ضبط وصلش کنم که قبل از آمپلی فایر باشه.
  اگه مدل خاصی مد نظرتون هست، لطفن بگین.
  اگه راهنمایی کنید، ممنون میشم.

 • سلام آقای مهندس طباطبایی من از سایت پرمغزوپراطلاعاتتان سپاسگزارم کارالکترونیک را خیلی دوست دارم و همیشه چیزهایی را خودم دست میکنم وقبلا بردکامپیوترمونتاژ میکردم خیلی علاقمند هستم که بابلندگوهای قدیمی بتوانم اسپیکرهای هوشمند بسازم ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید.متشکرم شهشهانی

  • با سلام و سپاس از شما
   جناب شهشهانی برای این منظور بایستی یک عدد پلیر یک آمپلی فایر و بلندگو داشته باشید. کافیست از لینک آمپلی فایر گزینه مناسب برای توان بلندگوهایی که دارید را تهیه کنید. سپس از لینک ماژول MP3 پخش صوتی یک پلیر انتخاب کرده و به ورودی آمپلی فایر متصل کنید. به همین سادگی میتوانید اقدام به ساخت اسپیکر کنید.

 • سلام.من این ماژول رو ضبط ماشینم نصب کردم ولی مشکلی که دارم اینه که وقتی ماشین هم خاموش میشه بلوتوث فعال میمونه همیشه.خواستم بدونم این قضیه مشکلی تو برق ماشین ایجاد نمیکنه؟

  • با سلام
   بایستی از بخشی که مربوط به سوئیچ خوردو است، تغذیه مدار را تامین کنید. کافیست به فروشگاهی که اقدامات نصب سیستم صوتی خودرو را انجام می‌دهند، مراجعه کنید.

 • میشه بیشتر توضیح بدین به کدام قسمت نصب کنم ممنون از شما
  این ماژول و کاهنده از کجا تهیه کنم

 • میخواستم بدونم من یه اسپیکر قدیمی دارم که ترانس ۱۲ ولت داخلش هست… راهی هست از بتونم از قسمتی از برد اون اسپیکر برق ۵ ولت بگیرم که ماژول رو راه بندازه؟

   • سلام مهندس یک ضبط پخش کننده مکسیدرخودرو دارم هم جای یواس بی داره هم جای Aux بردش سوخته تغذیه اش درسته اما پنل ضبط روشن نمیشه میشه از تغذیه برد که سالمه به همین ماژول ضبط را راه انداخت از این ضبط چینیها است که فقط پخش کننده است

    • با سلام
     با توجه به اینکه برد اصلی آسیب دیده است، بایستی بررسی کنید اگر درگاه AUX بدون روشن شدن پنل کار کند، میتوانید از آن برای اتصال بلوتوث هم استفاده کنید. در غیر این صورت کاری نمیتوانید بکنید.

 • سلام
  باتشکر از شما بخاطر مطالب آموزنده و مفید
  من میخواهم از این بورد برای پخش دک اتومبیل ۲۰۶ که ورودی aux ندارد استفاده کنم لطفا راهنمایی کنید ممنون

 • سلام
  خیلی عالی بود. برای کسانی که هنوز دوست دارند از سیستمهای قدیمی استفاده کنند این روش خیلی کاربردیه.
  برای من خیلی مهم هست که سیستم صوتی قدیمی آپگرید بشه و هم بلوتوث، هم پورت USB و هم امکان اتصال WIFI رو داشته باشه تا فایلهای مختلف موسیقی مثل MP3 و FLAC, M4A , .. رو بخونه
  به نظر شما اضافه کردن همه این امکانات مقدوره؟
  سئوال دیگه اینکه این تجهیزات رو از کجا میشه تهیه کرد؟ میشه زحمت اینکارها رو به شما بدم؟
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.
  ارادتمند
  بهرام

 • با سلام
  جناب مهندس من یه ضبط خانگی سونی بسیار با کیفیت دارم که دقیقا با همین ماژول سعی کردم، سیستم بلوتوث روش نصب کنم، برای تغذیه هم از یه شارژر اصلی موبایل سامسونگ استفاده کردم، متأسفانه با هر روشی که امتحان میکنم، نویز زیادی رو صدا هست.
  واقعا مستعصل شدم.
  اصلا بدون اینکه ماژول رو به سیستم وصل کنم فقط با لحیم کردن یک تکه سیم هدفون روی ورودی rca یه نویز بدی رو سیستم میافته.
  به نظرتون ایراد از کجا میتونه باشه؟

 • ممنون از اطلاعاتی که گذاشتین.من یک باند اکتیو دارم که برق۲۲۰وصل میشه چجوری میتونم با برق خودرو راه اندازی کنم؟
  و یک اسپیکر خانگی دارم از این ایستادها که بلوتوث نداره یبار امپیلی رو باز کردم ولی نتونستم بلوتوث خور کنم

 • سلام من میخوام به ظبط فابریک ۲۰۶ وصل کنم داخل خود ضبط
  ماژول را به تغذیه ۵ وصل کرده‌ام
  بقیه مراحل را میخواستم بدانم چون نمیدانم سیم‌هارو کجا باید لحیم کنم

 • سلام و درود مهندس جان
  یه سوال
  من میخاستم این ماژول رو بزارم روی پخش پایونیر
  همه موارد اوکی هستم
  فقط من میخام زمانی که پخشم رو در حالت AUX میزارم بلوتوث روشن بشه
  یه پایه ای که بتونه سویچ بهم بده یا اینکه بعد اینکه بره تو حالت aux یه ولتاژ بهم بده میخاستم
  از کجا استفاده کنم بنظر شما

  • با سلام و تشکر از شما
   طبیعتا به سادگی نمیتوانید از وضعیت ضبط این مورد را تشخیص بدهید. بهتر است که یک کلید مجزا برای این منظور در نظر بگیرید و جایی در پشت ضبط که خیلی هم نمایان نباشد؛ از یک کلید کشویی معمولی استفاده کنید.

 • سلام جناب مهندس من همین ماژول که شماتوتصویرتوضیح دادین رودارم میخوام روی ظبط پایونرخودروکه ظبط هم وردیauxداردهم ورودی usbمیخواهم کیفیت صداخوب باشه منبع تغزیه برق ازخودضبط بگیریم جواب میده یامبدل میخواد…میخوام ببرم بیرون وصل کنن خودم واردنیستم خواستم اگرمبدلی میخوادتهیه کنم مرسی که اهمیت میدین وجواب میدین

  • با سلام و تشکر از شما
   در ابتدا دقت داشته باشید که فقط از پورت AUX ضبط خودرو میوانید با این ماژول استفاده کنید. ورودی USB ضبط خودرو ارتباطی با این ماژول ندارد. کافیست کابل دوسر AUX تهیه کنید و از ماژول به ضبط خودرو متصل کنید. در خصوص تغذیه هم با توجه به اینکه داخل خودرو سواری ولتاژ ۱۲ تا ۱۴ هست، پیشنهاد میکنم حتما از مبدل کاهنده استفاده کنید. لینک زیر گزینه‌ی مناسبی خواهد بود.
   ماژول کاهنده ولتاژ از ۶-۲۴ ولت به ۵V

 • سلام مجدد جناب مهندس من میخوام این ماژول توتصویرروداخل ظبط خودرونصب کنم شمافرمودی کابل دوسرauxتهیه کنم کابل رودارم وصل کردم برق هم ازشارژرفندکی ماشین گرفتم ولی اینجوری زیردست وپاست مگه داخل خودظبط نمیشه وصل کرد مبدل کاهنده هم فرمودین تهیه میکنم درکل میخوام داخل ظبط باشه نه بیرون

 • استاد سلام
  من با این مبدل و کاهنده رگولاتور قصد دارم پخش پایونیر ماشین رو بلوتوت دار کنم و تو یوتیوب دقیقا با یه ماژول واسه پخش خودم شده فقط سیم های خروجی کانال تو کاری که انجام داده دوتاست ولی اینجا سه تاست یعنی راست وچپ و زمین… این منو گنگ کرده خواهش میکنم راهنمایی بفرمایین…

  • با سلام
   برای این منظور میتوانید از کابل AUX به RCA استفاده کنید. خروجی ماژول بلوتوث را به پورت RCA ضبط متصل کنید. اگر این پاسخ کافی نبود، در همین ادامه، نظرتان را مطرح کنید.

  • با سلام
   متوجه سوال شما نشدم، از خروجی گیتار به ضبط صوت متصل کنید؟ در چنین حالتی ممکن است دچار مشکل شوید، معمولا گیتارها نیازمند آمپلی فایر مونو هستند.

 • وقت بخیر _ برای تغییر اسم این مدل ماژول باید از چه محیطی استفاده کرد ؟با آردینو‌ میشه ممنون میشم توضیح بدین

 • سلام مهندس ضبط فابریک پراید رو میخواستم بلوتوثی کنم ولی خروجی آمپلی فایر نداره دوتا سوکت فابریک داره که یکیش مربوط به منبع تغذیه اس و اون یکی،سوکت باند های جلو و عقبه بصورت
  +RR+|RF+■LF+|LRو همینامنفیش،با این اوصاف این ماژول رو میشه رو این ضبط نصب کرد یا نه؟و اینکه ضبط نهUSBونهAUXداره

  • باسلام
   ضبط فابریک شما هم آمپلی فایر دارد ولی احتمالا این آمپلی فایر ورودی مجزا ندارد و فقط به صورت داخلی به کار برده شده است. بایستی بررسی کنید اگر ورودی صوتی داشت، میتوانید از این روش استفاده کنید.

 • سلام. خسته نباشید .
  میخاستم بپرسم امکانش هست که من هم برای تغذیه و هم برای انتقال صدا از پورتusbماژول استفاده بکنم.
  برای مثال ۱فیش دوسر نری usb تهیه بکنم و ۱سر رو به usbماژول و سر دیگر رو بهusbدستگاهم وصل بکنم.

  • با سلام
   خیر، چنین امکانی فراهم نیست. پورت USB این ماژول فقط برای تغذیه است و نقش فلش مموری را نمیتوانید از آن دریافت کنید. خروجی صدا فقط از پورت AUX قابل انتقال است.

 • سلام مهندس ، اون قسمتی که باید خروجی ماژول بلوتوث رو وصل کنیم به ورودی RCA .
  راستس اسپیکر من دو تا ورودی RCA داره که پایه های فیش ها یه جورایی پلمپه یعنی داخل یه باکس کوچیک قفل کردنش و من به پایه های فیش های RCA دسترسی ندارم که خروجی ماژول بلوتوث رو بهش لحیم کنم ، باید چکار کنم؟

 • سلام برای ماژول فلش خور بلوتوث از چه ماژول آمپلی فایری باید استفاده کرد که ۴ تا باند ۸ اهمی رو راه بندازه؟

 • با سلام و تشکر.. علت اینکه وقتی خروجی ماژول رو به ورودی آمپلیفایر وصل میکنیم پیوسته صدای تق تق شنیده میشه چیست و چگونه میشه این ایراد رو رفع کرد؟ ممنون

  • با سلام
   مربوط به تغذیه است. اگر به هنگام اتصال این ماژول به آمپلی فایر چنین صدایی شنیده میشود، تغذیه مورد نظر را جابجا کنید و همچنین از آمپلی فایر و ماژول بلوتوث یک گراند مشترک بگیرید.

 • سلام مهندس خسته نباشید من یه جفت اسپیکر امپدانس ۶ دارم که می خواهم به پخش خودرو وصل کنم پخش خودرو چهار امپدانس است لطفاً راهنمایی کنید ممنون

 • سلام مهندس وقت بخیر بسیار عالی بود
  سیم کشی این ماژول روی ضبط پایونر عم توضیح بدید لطفا.

  • سلام و تشکر از شما
   توی متن هم توضیح دادم، برای هر سیستم صوتی بایستی یه ورودی پیدا کنید و به آن متصل کنید. روند کار ساده است، خروجی ماژول بلوتوث را به ورودی آن متصل کنید. تغذیه را هم تامین کنید. همین، اگر هم سیستم شما دارای ورودی صوتی مجزا نیست، بهتر است که بهش دست نزنید.

 • سلام
  خدا قوت
  من یک پخش کاست خور ۲۰۶ دارم ظاهرا مارک زیمنس هست اگه ممکنه بنده رو راهنمایی کنید که بتونم برد فلش خور بهش اضافه کنم ممنون

  • با سلام
   بنده در این خصوص اطلاعاتی ندارم ولی معمولا تعمیرکارها و نصب کننده‌های سیستم صوتی خودرو نسبت به این مورد آگاهی کامل دارند. بهتر است به این مغازه ها مراجعه کنید. اما اگر خودتان آشنایی دارید، میتوانید ضبط را باز کنید و بررسی کنید ولی بهتر است روش اول را پیش ببرید.

 • سلام مهندس ما به هر کی گفتیم میگه بلدم ولی انجام نمیده کار تخصصی ه یه خواهشی از شما دارم یه ضبط ۳ سیدی دارم که امپلی فایر و ترانسش رو در اوردم سالم هستتن میخواتستم اونو تبدیل کنم به اسپیکر فلش خور ایا امکانش هست بصورت تصویری بگید چطور ولوم کنترل روی اینا بزنم ضبط max-Dj14500 ممنون میشم اگر بتونی کمک کنی

  • با سلام
   سیستم صوتی شما از لحاظ ورودی و خروجی بسیار مشابه با سیستم سونی G77 است. در آموزش به صورت تصویری توضیحات داده‌ام، اگر قدم به قدم مشابه همین مورد پیش بروید میتوانید اقدام کنید.

 • سلام جناب طباطبایی
  امیدوارم منم با این آموزش بتونم انجام بدم. خیلی برام بروز کردن دستگاه های قدیمی و استفاده دولاره از اون ها برام جذابه مرسی از شما

   • با سلام و احترام
    مهندس جان برای حذف نویز چه راهکاری پیشنهاد میکنید
    چون اکثر این بردها وقتی صدا کم هست یک صدای نویز آزار دهنده دارن
    آیا رگلاتور یا مقاوت یا هر قطعه دیگه ای وجود داره که بشه این نویز رو کامل از بین برد؟

    • با سلام
     بنده به شخصه هیچ تجربه ای از نویز با این بردها نداشته‌ام. اگر شما چنین تجربه ای دارید، دو مورد است:
     ۱- استفاده از کابل های بی‌کیفیت، لحیم کاری بی کیفیت، استفاده از سیم لحیم بی‌کیفیت
     ۲- تغذیه غیر مناسب و نویز پذیر

     بهتر است این دو مورد را بررسی کنید، البته با فرض اینکه آمپلی فایر شما سالم باشد.

     • درود
      با این توضیحات فقط میشه از بلوتوس استفاده کرد..اگر هم رادیو و سی دی و بلوتوس استفاده کنیم چطور میشه؟

      • با سلام
       قرار نیست در بخش های دیگر پخش کننده، تغییراتی ایجاد کنید. اونها اگر سالم هستند میتوانند به فعالیت خود ادامه دهند. ما در این روش ماژول بلوتوث را به یکی از ورودی‌های آمپلی فایر دستگاه پخش متصل می‌کنیم.

 • سلام استاد.
  چجوری میتونیم این ماژول بلوتوث رو به یک پخش ماشین که ورودی aux نداره وصل کنیم؟ پخش قدیمی من سی دی و فلش میخوره اما aux نداره.

 • با سلام من یک شارژر موبایل با ظرفیت ۵ ولت و ۲ آمپر رو به ماژول وصل کردم و ابتدا ماژول داغ شد و سپس کمی دود کرد و بعد از آن برق توسط شارژر رو به ماژول وصل میکنم فقط LED ماژول به طور نوسانی کم نور و پر نور میشود اما کار نمیکند.
  مشکل از شارژر بود یا ماژول؟
  آیا مقدار آمپر شارژر موبایل هم مهم است؟

 • سلام
  عالی بود، چقدر ساده و بدون دردسر میشده ضبط و پخش‌ها را بلوتوثی کرد.
  یه سوال برای بلوتوثی کردن پخش ماشین هم میشه از این ماژول bt-mini استفاده کرد؟

 • سلام. من می‌خوام توسط این ماژول ضبط ماشین رو بلوتوثی کنم. به این صورت که اولا از طریق سوکت USB یا جای فلش روی ضبط ماشین ، برق رو تامین کنم ؛ ثانیاً خروجی رو با سوکت aux به ضبط ماشین بدم. حالا به نظرتون جریان کافی رو تامین میکنه؟

 • سلام.
  ممنون از توضیحات عالی شما.
  لطفاً بفرمائید برای قسمت منبع تغذیه این ماژول، چگونه میتوانیم از شارژرهای موبایل هم استفاده کنیم؟ آیا شارژرها هم مثل یک آدابتور عمل می‌کنند؟؟!

 • سلام از این که میبینم باحوصله و دقت مراحل رو توضیح میدید لذت میبرم، منم علاقه خاصی به سیستم های ظبط خانگی و کیفیت پخششون دارم همون( سه دیسکه های دهه هفتادی)
  من یه آیواvc720دارم همه مراحل رو اوکی کردم فقط این ظبط ترانس نداره من چندتاترانس دوبل دارم ولی نمیدونم قطب های مثبت و منفی برق کدوم از۹تارشته سیمی هست که رو برده پخش کننده آیوا س، اگرراهنمایی کنین ممنون میشم، ببخشید سرتونم دردآوردم

  • با سلام
   سپاس از همراهی شما، در خصوص تامین تغذیه توصیه میکنم به هیچ بخشی از ضبط و پخش نزنید. مشابه همین آموزش به صورت مستقیم با یک کاهنده ۲۲۰ ولت به ۵ ولت که معرفی کرده‌ام، مستقیما از برق ورودی ضبط صوت تامین کنید. مجددا تاکید میکنم به سیستم تغذیه داخلی ضبط اصلا دست نزنید.

 • سلام مهندس جان بنده ضبط صوت پنج تکهTechnicsژاپنی با رانس تبدیل ۲۲۰ به ۱۱۰ دارم ویک بلوتوث کامل بصورت وصل شونده با سیم گرفتم در وصل کردن به سیستم با مشکل مواجه میشم

 • درود بر شما
  آیا امکان داره جایی رو به بنده معرفی کنید که این کیت رو برای من روی پخش پایونیر من نصب کنه و کارش خوب و مطمن باشه؟

 • سلام میخواهم برد mp3 player برای ضبط قدیمی نصب کنم .میخواهم با استفاده از فیش rca اتصال را به ورودی aux ضبط بدهم .خروجی ماژول mp3 player سه رشته سیم دارد .چپ،راست و منفی .در حالی که دو فیش rca هریک نیاز به یک منفی و چپ یا راست دارند.

 • عرض سلام و تبریک سال جدید خدمت مهندس عزیز
  و از خداوند برای شما صبر اکبر خواستارم.
  من نصف این پرسش ، پاسخ ها رو خوندم چشمام سیاهی رفت

 • سلام ببخشید برای بلوتوثی کردن ضبط ماشین چطوریه؟؟اکثراازخروجی ایوایکس میگیرن ک کیفیتش یکم پایین میاد چون سی دی دیگ استفاده نمیشه امکانش نیست بجای ایوایکس از سی دی استفاده کرد و بجای سی دی کیث بلوتوثو نصب کرد؟؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید مثل همیشه دقیق و عالی استاد

  • با سلام
   هر سیستم صوتی دارای ورود و خروجی است. یکی از پر کاربردترین ورودی‌های صوتی برای یک سیستم پخش، پورت AUX است. هیچ دلیل علمی مبنی براینکه از از ماژول بلوتوث به پورت AUX پخش متصل کنید، کیفیت افت کند وجود ندارد. در کل برای نصب بلوتوث روی یک سیستم پخش بایستی از ورودی هایی از جمله RCA و یا AUX استفاده کنید.

 • سلام بر مهندس عزیز و تبریک سال ۱۴۰۲
  من یه ضبط ۵ سی دی پاناسونیک دارم
  آیا میشه این سیستم رو بیرون از دستگاه ضبط اجرایی کرد.یعنی برق فولت رو با شارژر موبایل تامین و خروجی aux ماژول رو به aux ضبط وصل کرد؟
  در ضمن اسم پسر منم اروند هست

  • با سلام
   سپاس از همراهی شما، بله امکان پذیر است. ولی از آنجایی که این ماژول بدون جعبه هست، پیشنهاد می‌کنم که درون سیستم پخش نصب کنید. سپس اتصالات را به پشت پایه‌های ورودی AUX یا RCA لحیم کاری کنید.

 • سلام وقت بخیر
  آیا دستگاه سی دی پلیرهای سامسونگ که فقط خروجی صدا دارند رو هم می شه به همین روش احیاء کرد؟ تشکر

  • با سلام
   برای راهنمایی دقیقتر بهتر هست که مدل دستگاه را اعلام کنید. دقت داشته باشید که هر سیستم پخشی که قابلیت ورودی صوت داشته باشد امکان تبدیل شدن به یک پلیر بلوتوثی را داراست.

 • سلام جناب مهندس
  من پخش ماشینم AUX نداره .شنیدم میتونم روی رادیو یا سی دی ماژول بلوتوث نصب کنم .امکانش هست راهنماییم کنید؟متشکرم

  • با سلام
   در این خصوص بنده اطلاعی ندارم. یک سری دستگاه پخش هستند که صدا را روی موج FM ارسال می‌کنند. البته نمیدانم آیا منظور شما این مدل دستگاه‌ها بوده‌اند یا خیر.

 • درود، وقت بخیر، من با ماژول xw-wrbt که با تغذیه ۳٫۷ تا ۲۴ ولت سازگاره اینکارو کردم و از یه جریان ۱۳ ولتی روی یکی از بردها تغذیه مستقیم گرفتم، ولی بعد روشن شدن ماژول صدای نویز نسبتا زیادی چه در زمان اتصال گوشی به ماژول و چه بدون اتصال از اسپیکرها میاد، علت چیه؟ همون تغذیه مستقیم با چیز دیگه

  • با سلام
   برای اجرای چنین پروژه‌هایی همانطور که در متن آموزش هم اشاره کرده‌ام، به هیچ عنوان تغذیه را از بخش‌هایی درون سیستم دریافت نکنید. به این دلیل که شما فقط به ولتاژ نیاز ندارید. بلکه به جریان کافی هم نیاز است. بنابراین اگر از بخش‌هایی داخل سیستم اقدام به دریافت ولتاژ کنید هم ممکن است به یک قسمت آسیب برسد و هم اینکه جریان کافی برای ماژول تامین نشود. حتما از یک منبع تغذیه مناسب مشابه توضیحات آموزش استفاده کنید.

 • سلام مهندس
  من از یک مبدل کاهنده ۲۲۰ به ۵ ولت ۳ آمپر برای این کار استفاده کنم مشکلی پیش میاد؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید.

 • سلام خسته نباشید
  یه سوال داشتم
  میخواستم ببینم وقتی که ماژول رو به درگاه AUX متصل میکنیم ، باز هم میتونیم از رادیو و فلش ضبط استفاده کنیم یا نه؟

  • با سلام
   هر سیستم پخش کننده‌ای قابلیت تغییر مود کاری را دارد. زمانی که میخواهید از رادیو استفاده کنید، جدای از اینکه به پورت AUX کابل متصل هست یا خیر، بایستی مود کاری آنرا تغییر دهید.

  • با سلام
   همانطور که در متن آموزش هم اعلام کرده‌ام، مهم نیست که ضبط خانگی شما چه قابلیت‌هایی داشته است. کافیست این پخش کننده بلوتوثی را به ورودی AUX یا RCA ضبط متصل کنید.

 • با سلام
  ای کاش برای بلوتوثی کردن پخش خودرو یک فیلم آموزشی یا آموزش گام به گام همراه با عکس میزاشتید

  • با سلام
   روند اصلی کار به همین صورت است. بایستی یک ورودی از ضبط پیدا کنید، ماژول بلوتوث را به آن متصل کنید. برای تغذیه ماژول بلوتوث یک کاهنده ۵ ولتی تعبیه کنید. ولی دقت داشته باشید که هر ضبط صوتی ممکن است به صورت متفاوتی بلوتوثی شود. این روندی که گفتم کلی و ابتدایی‌ترین حالت ممکن است.

 • واقعاً آفرین به حوصله ی تایپ و آموزش کامل و به زبان ساده، که البته انجام ش برای من به شخصه بسیار سخت است، من هم یک ضبط پنج طبقه پایونیر دارم و از شنیدن موسیقی در آن بسیار حظ می‌برم و شما میدانید گوش دادن صفحه گرام اما چیز دیگری ست، خواستم تنها تشکر کنم از زحمتی که به رایگان می کشید، اگر احیانا این کار را انجام می‌دهید با هر هزینه ای شماره تماس مرحمت بفرمایید، جسارت مرا ببخشید، از استیصال نوشتم

  • با سلام
   کاربر گرامی از همراهی و پیگیری جنابعالی سپاسگزارم. با شما هم عقیده هستم، شنیدن موسیقی از طریق صفحه گرام حس و حال دیگری دارد که در واژه‌ها وصف نمی‌شود.

 • با تشکر فراوان. ممنون از بابت اینکه وقت گذاشتید و مطالب مفید و کاربردی برای ما گذاشتید

 • سلام خسته نباشید در اون قسمت که دارید اموزش میدین که چطور تغذیه کاهنده به ماژول بلوتوث وصل بشه یک اشتباه تایپی کردین که نوشتین مفی رو به مثبت وصل کنید و مثبت هم به مثبت.. شاید برای بعضی از دوستان مشگل درست کنه لطفا ویرایش بفرماید ممنون

 • سلام و خسته نباشید مهندس از برد اسپیکر بلوتوثی میشه برای سیستم صوتی قدیمی استفاده کرد یا از خروجی اسپیکر روی برد سیم بکشیم به ی چندتا اسپیکر دیگ

  • با سلام
   خیر چنین کاری را پیشنهاد نمیکنم. به این دلیل که ماژول بلوتوث در اسپیکرها عموما به صورت مستقل طراحی نشده است و داخل یک مدار دیگر است. برای بلوتوثی کردن ضبط و پخش‌ها حتما از ماژول بلوتوث صوتی مخصوص که معرفی شده است استفاده کنید.

 • با سلام
  ضبط سونی G88 دارم که نیاز به تعمیر و بلوتوث داره، ممنون میشم راهنمایی کنید که کجا میتونم بدم انجامش بدهند. اگر خودتون ، که چه عالی.
  ممنون
  خیلی فوری و ضروری هست

 • سلام خسته نباشید ، میخاستم بدونم میشه از روی برق دوازده ولت با استفاده از یه رگلاتوره ۷۸۰۵ ولت را به پنج ولت کاهش داد ؟

 • سلام
  من روی ضبط پایونر ماشینم بستم اما از برق usb که می گرفتم ضبط روشن نمیشد. از جای دیگه برد یه ولتاژ ۵.٢۴ پیدا کردم وصل کردم به اونو الان کار میکنه. ایا لازمه اون برد ثابت کننده ولتاژ که گفتینو اضافه کنم؟ تا چه رنجی ولتاژ اضافه اوکی هست؟ سوال بعدی اینکه اون ثابت کننده رو هم خریدم ایا لازمه تنظیم بشه یا پیشفرضش همون ۵ به ۵ ولت هست؟

  • با سلام
   موضوع تغذیه بسیار اهمیت دارد. برای پیگیری به صورت اصولی حتما از ماژول کاهنده سوئیچینگ استفاده کنید. ولتاژ را ابتدا روی ۵ ولت تنظیم کرده و سپس به ماژول متصل کنید.

 • سلام جناب، من ضبط sony zux 10d دارم که صدای ای یو ایکسش ضعیف تر از سی دی هست، بنظر شما با نصب بلوتوث صدای بهتری میشه ازش گرفت؟

  • با سلام
   ضعیف بودن صدا ارتباطی با بلوتوثی کردن ندارد. ممکن است بخش ورودی آمپلی از AUX دچار مشکل شده باشد. اگر درگاه ورودی دیگری دارد، بهتر است آنرا هم بررسی کنید. همچنین از منبع پخش کننده صوتی استاندارد و با کیفیت از درگاه AUX تست کنید.

 • سلام وقت شما بخیر.
  میشه راهنمایی کنین چطور میتونم زنگ بیسیم
  از مدلی که برای منازل استفاده میشه رو یک قوی تر بکنم ؟؟
  ۰۹۱*******
  شماره تماس
  خوشحال میشم باهاتون صحبت کنم

 • سلام برای خروجی صدا از گیرنده بلوتوث باید ب کجای سیستم پخش وصل کنیم ؟ آمپلی ب کجای ماژول اتصال بدیم ؟

 • سلام من با این ماژول سینمای خانگیمو بلوتوثی کردم. از کیفیت صدا و همه چیزشم راضیم فقط ولوم صداش به نظرم کمه و بعضی وقتا اذیت میکنه. کاری میتونم بکنم برای بهتر شدنش؟ ماژول قوی تری هست که بتونم استفاده کنم؟

  • با سلام
   این ماژول فاقد ولوم است. البته اگر از نوع اورجینال استفاده کرده باشید نباید چنین اتفاقی رخ دهد. اما اگر پس از چند ساعت کار کردن صدا کم می‌شود، دقیقا مشکل جنس غیر اصلی است.

 • درود مهندس عالی بود، من برای بلوتوثی کردن اسپیکر های جدید مثل kts مشکل دارم
  وقتی خروجی چپ و راست ماژول رو به ورودی aux برد اسپیکر وصل میکنم،بخش باس و تریبل دیگه کار نمیکنه و صدا کاملا خام در خروجی ظاهر میشه، ممنون میشم راهنمایی کنید که چیکار کنم که ولوم باس و تریبل هم کار کنن

  • با سلام
   سپاس از همراهی شما، ببینید اگر از درگاه AUX استفاده کنید و قابلیت تنظیم باس و تریبل غیرفعال شود، مربوط به آمپلی فایر است. چونکه غیر فعال شدن باس و تریبل ارتباطی با ماژول بلوتوث ندارد. اگر درگاه دیگری به عنوان ورودی در آمپلی فایر شما فراهم است، از آن استفاده کنید.

 • سلام مهندس ممنونم از آموزش خوبتون
  من این ماژول رو از سایت‌تون خریداری کردم ولی می‌خواستم منبع برق آن را از طریق باتری کتابی تامین کنم، می‌خواستم اگه میشه هم بگید به چه چیزهایی نیاز خواهم داشت تا از سایتتون تهیه کنم و هم اینکه پس از خرید هرکدام را چطور لحیم کنم و بهم متصل کنم.

  • با سلام
   کاربر گرامی ماژول بلوتوث به ولتاژ و جریان یکنواخت نیاز دارد، از اینرو اصلا برای راه اندازی آن از باتری کتابی نباید استفاده کنید. حتما از کاهنده معرفی شده استفاده کنید.

 • درود و خدا قوت ممنون بابت توضیحات کاملتون
  من تو تامین ولتاژ مشکل داشتم که با استفاده از کاهنده یا آداپتور ۵ ولت گوشی های همراه معمولی حل شد
  سپاس

  • با سلام و تشکر از همراهی شما
   بله توسط آداپتور ۵ ولتی شارژر موبایل هم میتوانید استفاده کنید. اگر نکته‌ای وجود دارد، لطفا در ادامه توضیح دهید که دیگر کاربران هم از تجربه شما استفاده کنند.

 • با درود
  منم دقیقا همین سیستم سونی g77 رو دارم که بلا استفاده است.
  منتهی من قصد دارم دو تا باند رو بدون استفاده از یونیت اصلی با نصب ماژولهای کاهنده ولتاژ، آمپلی فایر و بلوتوث داخل یکی از اونها بصورت پرتابل راه اندازی کنم. نمیدونم نتیجه خوبی خواهد داشت یا نه؟