تکنولوژی سخت افزار

تی‌شرت هوشمند PoloTech

تی‌شرت هوشمند PoloTech
نوشته شده توسط آزاده مختاری

امروزه وسایل هوشمند زیادی تولید شده اند از دستبند و ساعت گرفته تا تی​شرت و جوراب و کلاه که همه و همه دارای قابلیت خاص و منحصر به فرد خود می باشند. امروزه شاید خرید یک تی​شرت برای همه امری عادی باشد ولی تی​شرت با خاصیت هوشمند تکنولوژی جدیدی است که امروز در دیجی اسپارک به معرفی آن می پردازیم.

رالف لورین با همکاری شرکت OmSignal، تی‌شرت هوشمند PoloTech را طراحی و تولید کرده است که قابلیت اندازه​گیری حجم تنفس، ضربان قلب و میزان حرکت عضلات و ماهیچه​های ورزشکاری که این تی​شرت را بر تن کرده، دارد.  برای ساخت پارچه این لباس هوشمند از الیاف نقره استفاده کرده است که الیاف نقره توانایی ثبت همه داده​هایی را دارد که برای شناخت ویژگی​های یک ورزشکار از جمله کالری​های سوخته شده و انرژی مصرفی و ضربان قلب لازم است.

در این لباس از حسگرهایی در یک جعبه سیاه در نزدیکی قفسه سینه ورزشکار استفاده می شود که برای ثبت فعالیت های فوق دریافت، جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل پوشنده لباس می‌باشد.

این تی‌شرت با یک برنامه مخصوص با گوشی‌های هوشمند با سیستم عامل ios ارتباط برقرار می‌کند و اطلاعات لازم در مورد تنظیم فعالیت‌های بدنی را می‌دهد. و این برنامه می‌تواند در نقش یک مشاور برای استفاده کننده باشد.

این لباس هم در فضای باز و هم در سالن​های سرپوشیده ورزشی تنیس مورد ارزیابی قرار گرفته است و نتایج موفقی در بر داشته است.

یکی از مخترعین این لباس گفت: ورزش، فناوری و مد لباس به واسطه ارتباطی که دارند می​توانند در جهت افزایش رفاه و سلامت جامعه مثمرثمر شوند.

این لباس هوشمند به قیمت ۲۹۵ دلار فقط برای استفاده مردان به بازار عرضه شده است و به گفته سازندگان لباس زنانه این تی‌شرت نیز در حال تولید است. و در آینده ای نزدیک کت وشلوارهای هوشمند نیز به بازار خواهد  آمد.

درباره نویسنده

آزاده مختاری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه