تکنولوژی

رباتTalking-Ally برای جلب توجه انسان پس از قطع ارتباط

رباتی به نام Talking-Ally برای جلب توجه انسان پس از قطع ارتباط
نوشته شده توسط آزاده مختاری

ممکن است در حال صحبت با فردی باشید و به نگاه با شنیدن صدایی و یا یک حرکت محیطی توجه شما به اطراف جلب شود. در همین زمان رشته سخن پاره می‌شود و ممکن است از ادامه صحبت صرفنظر کنید. بناربراین بسیاری از افراد از این موضوع به شدت ناراحت می‌شوند و این را از نظر انسانی نوعی جسارت تلقی می‌کنند. بنابراین امروز در دیجی اسپارک قصد د اریم به معرفی رباتی بپردازیم که پس از قطع ارتباط به برقرای مجدد ارتباط و شروع دوباره اقدام می‌کند و از این راه توجه فرد را به خود جلب می‌کند.

در ادامه با رباتیبه نام Talking-Ally برای جلب توجه انسان پس از قطع ارتباط همراه باشید.

با توجه به این که ربات‌های تعاملی بسیاری ساخته شده است ولی این ربات‌ها از توانایی شناخت توجه بی‌بهره‌اند. بنابراین دانشمندان دانشگاه ژاپن رباتی به نام ربات Talking-Allyطراحی و توسعه داده‌اند که می‌تواند عدم توجه را تشخیص و اقدام به برقراری مجدد رابطه و هشدار به فرد داشته باشد. این ربات با دنبال کردن نگاه انسانی که با او در حال مکالمه است به مقدار هوشیاری او توجه دارد و اگر فرد روی برگرداند یا به سخنان او توجه کند سر خود را می‌چرخاند و نگاه انسان را دنبال می‌کند و بابیان عباراتی همانند یوهو من اینجا هستم به انسان هشدار می‌دهد.
این ربات می‌تواند سر خود را تکان دهد و همچنین با چرخش آن به اطراف نگاه انسانی را دنبال کند. این ربات یک نود مثل چشم در سرخود دارد.همچنین یک بخش متحرک بر روی قسمت بالایی  این ربات قرار دارد که با اسکن پیوسته حالات صورت متوجه عدم حواس شما می‌شود و پیام‌های هشدار را برای افراد ارسال می‌کند.
در آزمایش اولیه این ربات با چند انسان به مکالمه پرداخت و در حین مکالمه به پخش برنامه‌های تلویزیونی جذاب مانند فوتبال پرداخته شد و افراد جذب این برنامه‌ها شدند ولی پس از گذشت مدت زمانی طولانی این ربات با پیغام من اینجا هستم توجه را به سمت خود برگرداند.
در حال حاضر در این ربات فاکتورهایی مانند نوع سخن و حالات چشم و صورت در سیستم پردزاشی قرار گرفته اند ولی دانشمندان در حال تلاش برای اضافه کردن موارد بیشتری از جمله اعلام هشدار از روی حرکت دست و حرکات بدن انسانی هستند.

درباره نویسنده

آزاده مختاری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه