سرگرمی

آموزش ساخت کار دستی ماشین بادی با بطری نوشابه و کش

diy-car-plastic-bottle-with-fan-and-rubber-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

با آموزشی دیگر در خدمت شما هستیم. در این آموزش با روشی بسیار ساده و با استفاده از وسایل بازیافتی ساخت ماشین را به شما آموزش می دهیم. ساخت این ماشین موجب تقویت خلاقیت فرزندتان می شود و همچنین نکته ی جذاب این ماشین این است که برای حرکت نیاز به باطری و یا هر نیروی الکترونیکی دیگری ندارد. صرفا از طریق نیروی کشسانی ذخیره شده در کش پلاستیکی عمل می‌کند. در ادامه ساخت این کاردستی ماشین بادی با و وسایل بازیافتی ساده، با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


ابزار ساخت کاردستی ماشین بادی


وسایل به کار رفته در این آموزش همگی از نوع بازیافتی هستند. فقط چرخ‌های مشاهده شده میتوانند از کالاهای نو باشند. که آن هم امکان استفاده از در بطری نوشابه را دارد.

 


دستورالعمل ساخت کاردستی ماشین بادی


در مرحله ی اول بطری نوشابه را مطابق ویدیو برش می‌دهیم.برای این کار از کاتر استفاده میکنیم.دقت داشته باشید که در حین استفاده از کاتر نکات ایمنی را رعایت کنید و درصورت عدم تجربه حتما از شخصی به مهارت کمک بگیرید.سپس قسمت بالایی بطری را که جدا کردید به وسیله ی قیچی در فاصله های یک اندازه برش بدهید.سپس لبه های برش داده شده را به سمت بیرون خم میکنیم.بطری دو را برداشته و مطابق تصویر در اندازه ی مناسب مستطیلی رسم کرده و با کاتر آن را برش می‌دهیم.در مرحله ی بعد بوسیله ی هویه حفره ای روی در بطری و در دو سمت بطری ایجاد میکنیم.اگر برای اولین بار از هویه استفاده میکند حتما از شخصی که مهارت دارد کمک بگیرید.
حال در های دیگر نوشابه را نیز سوراخ کرده و چوب کباب تابه ای را از آن عبور می‌دهیم. در واقع در های نوشابه در حکم چرخ ها و چوب کباب تابه ای محور چرخ است.چوب کباب تابه ای دیگری را به در نوشابه‌‌ای که در مرحله ای اول به صورت پروانه ای برش دادیم متصل میکنیم.مطابق تصویر کش پول را از در نوشابه عبور می‌دهیم و از خلال دندان در جهت نگه داشتن کش استفاده میکنیم.قسمت برش داده ی بطری نوشابه را از سمت چوب کباب تابه ای وارد بطری دوم میکنیم.سنجاق ته گرد را از قسمت گرد آن جدا کرده سپس آن را خمیده میکنیم و به انتهایی چوب کباب تابه ای وصل میکنیم. کش پول را به سنجاق وصل میکنیم.با چرخاندن بطری برش داده شده و به تبع آن چرخش کش، پروانه شروع به چرخیدن میکند وبا ایجاد باد ماشین ما حرکت میکند.

 


ویدیو ساخت کاردستی ماشین بادی


 


نحوه اتصالات کاردستی ماشین بادی


همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید در ابتدا بعد از برش قسمت بالایی بطری نوشابه آن را در اندازه های مساوی قیچی میکنیم و سپس قسمت های تشکیل شده را به سمت بیرون خمیده می کنیم تادرست مانند تصویر زیر شود.

 

بعد از برش مسطیلی روی سطح بطری دوم به وسیله ی کاتر،در دو سمت بطری چهار حفره ایجاد می کنیم و بعد بوسیله ی چوب کباب تابه ای در های نوشابه را به یکدیگر متصل میکنیم و به این ترتیب چرخ های ماشین آماده است.

 

در مرحله ی بعدی در بطری دوم را به وسیله ی  هویه سوراخ کرده و مطابق تصویر کش پول را از آن عبور می دهیم.سپس برای جلوگیری از خارج شدن کش  خلال دندان را در قسمت بالایی در نوشابه قرار میدهیم و سپس در بطری را میبندیم.

 

بعد از اینکه چوب کباب تابه ای را به در نوشابه وصل کردیم آن را از قسمت پشتی بطری وارد می کنیم.برای محکم شدن اتصالات از چسب حرارتی استفاده می کنیم.توجه داشته باشید در حین استفاده از هویه حتما نکات ایمنی را رعایت کنید.

 

بعد از اینکه قسمت گرد سوزن ته گرد را جدا کردیم به وسیله ی انبردست یا دم باریک آن را خمیده می کنیم و بعد آن را به وسیله چسب دوقلو یا چسب حرارتی به چوب کباب تابه ای وصل می کنیم.

 

در مرحله ی آخر کش را بوسیله ی انبر دست کشیده و آن را به سوزنی که در مرحله قبل خمیده کردیم متصل می کنیم.برای حرکت ماشین قسمت پروانه ای شکل را چندین بار میچرخانیم و بعد ماشین را روی سطحی صاف رها می کنیم.

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی ماشین بادی با بطری داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۶ دیدگاه