روبو-پدیا

دیجی ربات: ربات جراحی که می‌تواند بدن شما را پس از عمل آپاندیس بخیه بزند

digirobot-robotic ربات جراحی
نوشته شده توسط علیرضا قربانی

ربات جراحی که می‌تواند بدن شما را پس از عمل آپاندیس بخیه بزند

برای اولین بار رباتی توانست یک عمل جراحی بر روی بافت نرم زنده‌ای را به طور موفقیت آمیزی بدون کمک انسان انجام دهد. جراحانی که این ربات را تولید کردند براین عقیده‌اند که این ربات تا دو یا سه سال آینده برای عمل‌های عادی مانند آپاندیس و کیسه صفرا آماده خواهد بود.

عضو مرکز درمانی ملی کودکان در واشنگتن،پیتر کیم، می‌گوید:

 

” این عمل اثبات می‌کند که ما می‌توانیم این کار را انجام دهیم. ما نشان دادیم که یک ربات می‌تواند برروی بافت نرم بدن عمل جراحی انجام دهد، عملی که به تنهایی و بدون دخالت انسان صورت می‌گیرد و نتیجه آن بهتر از زمانی است که یک جراح واقعی آن را انجام می‌دهد. “

در ادامه‌ی این مقاله با مرجع تخصصی الکترونیک و رباتیک ، دیجی اسپارک همراه باشید.

عمل جراحی بر روی شکم و اندام‌های داخلی کار دشواری است، زیرا بافت‌های نرم بدن حرکت کرده و تکان می‌خورند. این مسئله کار را برای یک ربات سخت می‌کند که بتواند مکان احشا را تشخیص دهد. اما تیم تحقیقاتی کیم توانستند با تعبیه یک دوربین سه بُعدی و قابلیت بینایی با طول موج نزدیک به مادون قرمز در ربات هوشمند  این کار را عملی کنند. کیم می‌گوید: این ربات می‌تواند فراتر از آنچه که انسان می‌بیند را مشاهده کند.

هنگامی که تیم تحقیقاتی چسبهای فلئورسنت را بر روی شکم خوک قرار دادند، ربات توانست با استفاده از نور نزدیک به فروسرخ و با توجه به مکان این چسب‌ها، هدف خود را دقیقاً نشانه بگیرد. این بدین معنی است که او می‌تواند بافت بریده شده در عمل جراحی را بخیه بزند.

پس از آن که ربات بر روی چهار خوک عمل  جراحی انجام داد، تیم تحقیقاتی، کار آن را با کاری که یک جراح واقعی کنترل می‌کند مقایسه کرد و نتیجه، به خوبی عملی بود.
آن‌ها می‌گویند که رباتشان در بسیاری از موارد بهتر از حد استاندارد عمل می‌کند. مانند ایجاد شکاف‌های یکسان و هم‌اندازه و یا ترمیم بافت شکم بگونه‌ای که کمترین آسیب و احتمال خونریزی را به جا بگذارد.
کیم می‌گوید: اگر پس از عمل جراحی شکم بیمار خونریزی کند، خطر مرگ آن پنج تا ده برابر بیشتر می‌شود.

 

اعضای تیم رباتیک

ربات STAR خیلی کُند و آهسته بود. او کاری که یک جراح تنها در ۸ دقیقه کامل می‌کند را بطور میانگین در ۵۰ دقیقه انجام می‌دهد. کیم امیدوار است که بتوانند این مسئله را بهبود ببخشند.
با وجود اینکه این ربات می¬تواند به تنهایی زخم‌ها را بخیه کند، تصمیم بر آن گرفته شده است که به جای آنکه جایگزین جراحان شود، همراه با آن‌ها کار کند. این تصمیم بر این قرار است که جراحان بر کار ربات نظارت و کنترل دارند و درصورتی که مشکلی بوجود بیاید مداخله می‌کنند. کیم می‌گوید: جراح تا خاموش کردن ربات فقط به اندازه‌ی یک فشار دادن انگشت فاصله دارد.
تیم تحقیقاتی تصمیم دارد اصلاحاتی را بر روی ربات انجام دهند تا آن را بر روی بیمار آزمایش کنند. در این حالت هدف گیری نسبتاً ساده است اما به همان روال قبل است مانند کیسه صفرا و آپاندیس.
شفی احمد از بیمارستان رویال لندن می‌گوید: من طرفدار استفاده از ربات در عمل  جراحی هستم و این یک قدم برداشتن دقیق در مسیری درست است. نهایتاً روزی ربا‌ت‌ها وارد این کار می‌شوند و کار کردن با آن‌ها جزئی از مراحل جراح شدن خواهد شد.
شاید همگی متقاعد نشوند ولی ما آماده‌ایم برای حرکت به سوی عمل جراحی رباتیک. لنوکس هویت از دانشگاه فلوریدای جنوبی در تامپا می‌گوید: ما حجم انبوهی از تقاضای مردم برای یاد گرفتن تکنولوژی‌ها را مشاهده کردیم، حتی قبل از اینکه به طور کامل اثبات شوند. با وجود اینکه من قطعاً به دنبال تحقیقات بیشتری در این زمینه خواهم بود، اکنون بر روی این عمل‌ها متمرکز می‌شوم و مطمئنم که به بهترین نحو برای بیمارانم مؤثر واقع خواهد شد.

درباره نویسنده

علیرضا قربانی

علیرضا قربانی هستم دانشجوی مهندسی پزشکی. چیزهای خیلی زیادی رو در دنیا دوست دارم. یک گیک هستم و یشه گفت یک هکر. نه به معنی دزدی پسورد و ایمیل مردم. به معنی عشق به دونستن و عشق به تحقیق درباره خیلی از چیزهایی که می بینم و می‌شنوم. اگر بخوام علاقه‌مندی‌ درجه یکم رو نام ببرم میتونم بگم برنامه نویسی و بعد از اون امبدد سیستم ها.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه