برد ESP8266 برد Nodemcu خانه هوشمند نرم افزار cayenne

ساخت گلدان هوشمند با برد Node MCU و نرم افزار Cayenne بر پایه IoT

nodemcu-smart-pot-with-cayenne-app-tutorial-digispark
نوشته شده توسط محمد امین قیدرلوئی

نگران کم آبی و پژمردگی گیاهان زیبای خود نباشید. با ساخت گلدان هوشمند از راه دور و از طریق اینترنت همیشه و به موقع گیاهان را آبیاری کنید و دیگر نگران خشک شدن خاک و پژمردگی گیاهان نباشید. با استفاده از سنسور رطوبت خاک و برد NodeMcu مداری میسازیم که در صورت خشک بودن خاک به ما هشدار دهد. سپس به طور خودکار گیاه را تا رسیدن به رطوبت مورد نظر آبیاری کرده، از مدار گلدان هوشمند میتوان در آبیاری باغ‌ها ، گلخانه‌ها و گیاهان آپارتمانی استفاده کرد. در ادامه این آموزش با مرجع تخصصی آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


۱- ماژول رطوبت خاک YL-100


در پروژه گلدان هوشمند NodeMcu  ورژن یک به همراه ماژول رطوبت خاک، جهت سنجش رطوبت خاک از ماژول Soil Moisture با ماژول راه انداز YL-100 استفاده کرده‌ایم. از ماژول رله Relay Module برای مدیریت پمپ آب استفاده کرده‌ایم. جهت مدیریت گلدان هوشمند از نرم افزار cayenne برای کنترل دستگاه و پایش اطلاعات به صورت اینترنتی استفاده کنیم. نرم افزار اینترنت اشیا cayenne کاملا از راه دور قابل کنترل است. به این صورت که به طور گرافیکی سطح رطوبت خاک را با درصد به ما نشان داده و دکمه‌ای جهت خاموش و روشن کردن دستی پمپ آب تعبیه شود. وظایفی تعریف می‌کنیم که در صورت خشک شدن خاک برای ما ایمیلی ارسال شده و هشدار می‌دهد که سطح رطوبت کم شده به طور خودکار به رله فرمان داده و آبیاری گلدان هوشمند انجام شود.

 

اتصالات :

  • پایه های سنسور را به ماژول رطوبت وصل می‌کنیم (ترتیب پایه ها مهم نیست)
  • Vcc ماژول رطوبت را به مثبت مدار متصل کرده
  • پایه Gnd ماژول رطوبت را به منفی مدار وصل مینیم
  • پایه AO ماژول رطوبت را به A0   nodeMcu متصل می‌کنیم
  • پایه IN ماژول رله را به D1 مدار وصل کرده
  • پایه های مثبت و منفی رله را متصل می‌کنیم

آموزش ساخت گلدان هوشمند با آردوینو و ربات تلگرام IoT - دیجی اسپارک

 


۲- نرم افزار اینترنت اشیا Cayenne


ابتدا باید در سایت Cayenne حساب کاربری ایجاد کنید  برای ورود به سایت اینجا را کلیک کنید و سپس روی Sign up کلیک کرده و حساب خود را ایجاد کنید.

شروع به کار با نرم افزار Cayenne ساخت گلدان هوشمند- دیجی اسپارک

در منو ایجاد پروژه روی All Devices کلیک کنید. سپس گزینه Generic Esp8266 جهت پردازش برای برد Nodemcu بر پایه ESP8266 را انتخاب کنید.

انتخاب برد در نرم افزار Cayenne ساخت گلدان هوشند - دیجی اسپارک

 

حال به شما username ، Password و Client ID را نمایش میدهد که این عبارات را باید در کد های آردوینو جایگذاری کنید. روش کار با نرم افزار آردوینو Arduino IDE پیشتر توسط همکارم توضیح داده شده است.

انتخاب برد آردوینو در نرم افزار Cayenne ساخت گلدان هوشند - دیجی اسپارک

 

حال در نرم افزار Arduino IDE کتابخانه‌های cayenne را اضافه کنید. جهت دانلود کتابخانه به بخش دانلود در صفحه محصول برد Nodemcu مراجعه کنید. اگر شیوه افزودن کتابخانه را نمی‌دانید به آموزش نصب کتابخانه در نرم افزار آردوینو Arduino IDE مراجعه کنید. کدهای گلدان هوشمند با Node mcu آردوینو در ادامه آموزش ارایه شده است. در نظر داشته باشید که باید نام مودم وایرلس، پسورد آن و سه عبارتی که از سایت دریافت کردید را در قسمت مربوطه کپی کنید. و سپس کدها را در آردوینو آپلود کنید. پس از اینکه کدها آپلود و برد به اینترنت متصل شد. سایت تغییر کرده و حالا شما می‌توانید تنظیمات مربوطه را روی سایت Cayenne انجام دهید.

تنظیمات نرم افزار Cayenne برای ساخت گلدان هوشمند آردوینو - دیجی اسپارک

 

اگر مراحل را به درستی انجام داده باشید مقدار رطوبت روی صفحه اصلی نمایان می‌شود. اکنون باید دکمه‌ای برای روشن و خاموش کردن پمپ آب گلدان هوشمند Nodemcu در نظر بگیریم. برای این کار روی overview و سپس بر روی Add new کلیک کنید. گزینه Device/widget را انتخاب کرده، حال در پایین منو روی Custom widgets کلیک کنید. گزینه button را پیدا کرده و اسم دلخواهی انتخاب کنید. دستگاه متصل را هم انتخاب کنید. در قسمت sensor اطلاعات را اینگونه تعریف کنید Data : Digital Actuator  , Unit : Digital(0/1) , Channel : 2 و آیکون دلخواه را برای دکمه انتخاب کنید. در نهایت روی Add Widget کلیک کرده تا دکمه روی صفحه اصلی ایجاد شود. حال مشاهده می‌کنید که اطلاعات گلدان هوشمند ، رطوبت و یک کلید دستی برای خاموش روشن کردن پمپ آب قرار داده شده است.

ساخت گلدان هوشمند با برد آردوینو و نرم افزار Cayenne - دیجی اسپارک

 

اکنون اگر بخواهیم به صورت اتوماتیک آبیاری انجام شود، بدین شکل در صورت رسیدن به یک سطح رطوبت خودکار روشن و پس از آبیاری کامل خاموش شود؛ باید یک دستور شرطی تعریف کنیم. به این شکل که ابتدا از منو Add new بر روی Trigger کلیک می‌کنیم. نام آن را انتخاب و سپس در قسمت if کانالی که نمایانگر سطح رطوبت است را انتخاب می‌کنیم. در قسمت then دکمه پمپ را اضافه کرده و به این صورت تعریف می‌کنیم. اگر سطح رطوبت خاک از ۳۰ درصد پایین تر آمد پمپ آب روشن شود. یک Trigger دیگر اضافه کرده با نام pomp off اکنون به این صورت تعریف می‌کنیم. اگر رطوبت از ۸۰ درصد بالاتر رفت پمپ خاموش شود. در ضمن امکان اطلاع رسانی در صورت خشک شدن کامل خاک هم وجود دارد.

ساخت گلدان هوشمند با برد آردوینو و نرم افزار Cayenne - دیجی اسپارک

 

با توجه به تعریف شرط‌ها اگر رطوبت بین ۳۰ تا ۸۰ باشد؛ به صورت دستی و دلخواه می‌توانیم رله گلدان هوشمند با Node mcu را روشن کنیم. اما در غیر اینصورت به صورت اتوماتیک فرمان داده می‌شود. *کد برنامه به شکلی نوشته شده که پس از اولین آبیاری کامل به طور خودکار دستگاه کالیبره شده و نیازی نیست حد بالا یا پایین را دستی تغییر دهیم* در ادامه کدهای آردوینو قرار گرفته‌اند.

 


۳- کدنویسی آردوینو گلدان هوشمند


کدها را از طریق کلیدهای میانبری که برای انتقال در نظر گرفته شده است، در نرم افزار آردوینو Arduino کپی و سپس اجرا کنید.

جهت دسترسی به این بخش از پروژه، اسپارکر پلاس شوید.

 


وسایل مورد نیاز


برد وای فای NodeMcu v1.0

ماژول رطوبت خاک

پمپ آب ۱۲ ولت

ماژول رله

کابل اتصال

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام پروژه گلدان هوشمند با Nodemcu با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 


پروژه و دریافت بن ارسال رایگان


برای دریافت بن خرید از دانشجو کیت، کاربران بایستی با استفاده از وسایل این آموزش، پروژه را اجرا کرده و یا حتی مدار جدیدی تعریف کنید. سپس از اجرای کار فیلم گرفته و در شبکه‌های اجتماعی از جمله آپارات و اینستگرام، با هشتگ‌های دیجی_اسپارک و دانشجوکیت  و digispark  و  daneshjookit منتشر کنند. سپس از طریق بخش نظرات در ادامه همین آموزش، جهت دریافت بن خرید ارسال رایگان به ارزش ۱۲۰۰۰ تومان از دانشجو کیت، لینک را زیر همین پست ارسال کنید.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

محمد امین قیدرلوئی

محمد امین قیدرلوئی متولد ۲۶ تیر ۱۳۷۳ دانشجو رشته شبکه
کار در زمینه :
طراحی سایت
برنامه نویسی جاوا
شبکه های سیسکو و میکروتیک
برنامه نویسی برد های امدد

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۸۳ دیدگاه